Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Fort Karola    {{found}} 316x {{not_found}} 4x {{log_note}} 8x Photo 4x Galeria  

3476554 2020-09-04 08:12 Park Narodowy Gór Stołowych (user activity67) - Komentarz

Dzień dobry, 

W związku z faktem, że Pańska skrzynka jest jedną z nielicznych, które poszanowały regulamin PNGS postanowiliśmy ją zostawić w terenie.

Przygotowaliśmy do niej specjalny opis, żeby reprezentowała sobą walory edukacyjne. 

Prosimy o wprowadzenie do opisu następującej treści:

Forty górskie Hrabstwa Kłodzkiego

 

Wojna o sukcesję bawarską toczona w latach 1778-1779 pomiędzy Austrią i Prusami, wykazała Fryderykowi II Królowi Prus konieczność ufortyfikowania granicznych przełęczy górskich. Ponieważ w trakcie jej trwania niewielkie oddziały austriackiej kawalerii przenikały w głąb Ziemi Kłodzkiej atakując pruskie posterunki i partole. 

    

Rozwiązanie tej niekorzystnej sytuacji pojawiło się już w czasie trwania działań wojennych, w postaci niewielkich ziemno – drewnianych dzieł obronnych. Zadania jakie stały przed tymi umocnieniami polegały głównie na informowaniu garnizonu Twierdzy Kłodzko o zbliżającej się wrogiej armii oraz obronie przejść w głąb Ziemi Kłodzkiej co uniemożliwiało zaskoczenie nieprzygotowanej do obrony załogi twierdzy.

Projekty fortów powstały w latach 1790 – 1793 ich autorem był pułkownik Johann Bonawentura von Rauch, natomiast budowę nadzorował major Aßmann inżynier twierdzy kłodzkiej.   

 

 

Jednym z takich obiektów był fort na górze Ptak koło Karłowa. Obiekt został wzniesiony na wschodnim stoku góry Ptak (841 m n.p.m.). W założeniu fort wraz z pobliską działobitnią miał strzec drogi z Kudowy i Dusznik do Karłowa. 

Ukształtowanie terenu wymusiło nieregularny narys obiektu składającego się z kilku drewnianych budynków i wartowni, których stropy pokryto warstwą ziemi, a całość otoczono częstokołem. Wewnątrz fortu znajdował się niewielki prac otoczony budynkami, na który prowadził kryty przejazd w budynku straży. Fort posiadał ponadto dwukondygnacyjny blokhauz, stajnie, działobitnie znajdującą się od strony północnej z murowaną piwnicą  oraz kojce służące obronie zewnętrznych ścian fortu. Jeden z kojców znajdujący się od strony południowo- wschodniej był wysunięty kilkanaście metrów w stronę stromego zbocza góry.  

Załoga fortu składać się miała  z 101 żołnierzy, uzbrojonych w 5 dział.

Trudne warunki górskiej służby szczególnie w zimie oraz wysokie koszty utrzymania fortu spowodowały, iż już w roku 1806 Prusacy wycofują załogę fortu do Kłodzka. W roku następnym po zawarciu pokoju w Tylży, Prusacy zlikwidowali górskie forty. 

 

 

Obecnie na górze Ptak pozostało niewiele śladów świadczących o istniejących tam fortyfikacjach. W terenie można zobaczyć jedynie niewielki placyk, schody na taras skalny oraz sklepiony kamienny łuk pomiędzy dwoma skałami (ten romantyczny zakątek jest pozostałością latryny).        

 

Pozdrawiamy,

Zespół ds. Udostępniania Parku