Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Fort Karola - OP1CEA
Stary fort z tarasem widokowym na zielonym szlaku
Właściciel: msz
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 820 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-07-2009
Data utworzenia: 19-07-2009
Data opublikowania: 19-07-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 10-09-2020
316x znaleziona
4x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 7 obserwatorów
292 odwiedzających
206 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
23 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atena.pl, boksyt, brajan74, butcher, Dallas, EverGreen0, FelixP, fixama, GFS, Henrykus73, Hern, ladabohac, marika, misiek_siersciuch (m_si), nudel, Piotr senior, RoDaJJ, sebaldo, szym_asi, telefonalarmowy, wege, Yocco, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Za Wikipedią: "Fort Karola (niem. Blockhaus, Fort Carl) – pozostałości fortu na Górze Ptak (841 m n.p.m.) koło Lisiej Przełęczy. Fort wybudowano w 1790 r., z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II jako niewielką strażnicę na granicy Prus i Austrii z kilkuosobową załogą, strzegącą drogi do Radkowa (Szosa Stu Zakrętów)."

Idąc Czerwonym Szlakiem z Karłowa do Błędnych Skał, na rozdrożu trzeba odbić na południe Zielonym Szlakiem (ok. 5 minut). Z tarasu widokowego rozciąga się piękna panorama Szczelińca i w oddali Gór Sowich. Miejsce ukrycia skrzynki całkowicie oczywiste, nie potrzeba spojlera.

Edycja 2020-09-10: Dziękując Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych za możliwość pozostawienia skrzynki w dotychczasowym miejscu, poniżej załączam otrzymany opis, który podnosi walory edukacyjne:

 

Forty górskie Hrabstwa Kłodzkiego

Wojna o sukcesję bawarską toczona w latach 1778-1779 pomiędzy Austrią i Prusami, wykazała Fryderykowi II Królowi Prus konieczność ufortyfikowania granicznych przełęczy górskich. Ponieważ w trakcie jej trwania niewielkie oddziały austriackiej kawalerii przenikały w głąb Ziemi Kłodzkiej atakując pruskie posterunki i partole.

Rozwiązanie tej niekorzystnej sytuacji pojawiło się już w czasie trwania działań wojennych, w postaci niewielkich ziemno – drewnianych dzieł obronnych. Zadania jakie stały przed tymi umocnieniami polegały głównie na informowaniu garnizonu Twierdzy Kłodzko o zbliżającej się wrogiej armii oraz obronie przejść w głąb Ziemi Kłodzkiej co uniemożliwiało zaskoczenie nieprzygotowanej do obrony załogi twierdzy.

Projekty fortów powstały w latach 1790 – 1793 ich autorem był pułkownik Johann Bonawentura von Rauch, natomiast budowę nadzorował major Aßmann inżynier twierdzy kłodzkiej.

Jednym z takich obiektów był fort na górze Ptak koło Karłowa. Obiekt został wzniesiony na wschodnim stoku góry Ptak (841 m n.p.m.). W założeniu fort wraz z pobliską działobitnią miał strzec drogi z Kudowy i Dusznik do Karłowa.

Ukształtowanie terenu wymusiło nieregularny narys obiektu składającego się z kilku drewnianych budynków i wartowni, których stropy pokryto warstwą ziemi, a całość otoczono częstokołem. Wewnątrz fortu znajdował się niewielki prac otoczony budynkami, na który prowadził kryty przejazd w budynku straży. Fort posiadał ponadto dwukondygnacyjny blokhauz, stajnie, działobitnie znajdującą się od strony północnej z murowaną piwnicą oraz kojce służące obronie zewnętrznych ścian fortu. Jeden z kojców znajdujący się od strony południowo- wschodniej był wysunięty kilkanaście metrów w stronę stromego zbocza góry.

Załoga fortu składać się miała z 101 żołnierzy, uzbrojonych w 5 dział.

Trudne warunki górskiej służby szczególnie w zimie oraz wysokie koszty utrzymania fortu spowodowały, iż już w roku 1806 Prusacy wycofują załogę fortu do Kłodzka. W roku następnym po zawarciu pokoju w Tylży, Prusacy zlikwidowali górskie forty.

Obecnie na górze Ptak pozostało niewiele śladów świadczących o istniejących tam fortyfikacjach. W terenie można zobaczyć jedynie niewielki placyk, schody na taras skalny oraz sklepiony kamienny łuk pomiędzy dwoma skałami (ten romantyczny zakątek jest pozostałością latryny).

Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Park Narodowy Gór Stołowych
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Góry Stolowe  -  PLB020006
Góry Stolowe  -  PLH020004
natura2000
Obrazki/zdjęcia
Szukaj w tej ściance