Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ruiny cegielni w Pogalewie Wielkim - OP92K5
Pozostałości po cegielni w Pogalewie Wielkim
Owner: Mewien
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 28-08-2019
Date created: 16-09-2019
Date published: 16-09-2019
Last modification: 16-09-2019
9x Found
0x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
54 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: małpanie, mrwp
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

     Cegielnia w Pogalewie Wielkim powstała najprawdopodobniej pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku. Była to jedna z kilku cegielni eksploatujących mioceńskie iły odsłaniające się na prawym, stromym brzegu Odry na odcinku od Brzegu Dolnego do Lubiąża. Produkowano tu cegłę, rurki drenerskie i dachówki (tzw. karpiówki). Produkcja tych wyrobów była na tyle duża, by wybudować betonowe nabrzeże dla barek nad pobliską Odrą, którą spławiano część produkcji. Na północ od cegielni powstało niewielkie osiedle domków robotniczych. Ił wydobywano w kilku wyrobiskach, najpierw wokoło cegielni, potem z dużych wyrobisk zlokalizowanych na wschód od niej, w czasach powojennych zbudowano do nich linię towarowej kolejki wąskotorowej, by szybko dostarczać surowiec do cegielni. Obecnie wyrobiska są zalane wodą i stanowią prywatne łowisko. Na dzień dzisiejszy Cegielnia w Pogalewie Wielkim jest całkowitą ruiną. Jedynymi konstrukcjami, jakie przetrwały wyburzanie jest kilka komór pieca do wypalania cegły, rampa załadunkowa i nabrzeże dla barek. Dokoła placu znajdują się pozostałości różnych budynków, których przeznaczenie obecnie trudno określić.

     Teren, wokoło którego znajduje się skrzynka, jest niebezpieczny, choć dosyć łatwo dostępny. Do ruin cegielni prowadzi krótka nieutwardzona droga polna. Na placu po cegielni trzeba uważać na wszędzie zalegający gruz i wystające zbrojenia, znajdują się tu też resztki płytkich podpiwniczeń, do których można wpaść nogą. Miejsce ulokowania skrzynki jest bezpieczne i w promieniu 20-30 m od skrzynki nie ma w zasadzie niczego niebezpiecznego. Dojazd autem bezpośrednio nie jest możliwy (oprócz samochodu terenowego), pojazd można bezpiecznie zostawić na szerokim poboczu drogi asfaltowej (51.253142 16.627168). Do odnalezienia skrzynki niepotrzebne są żadne dodatkowe przyrządy, a jedynie odrobina siły fizycznej.

 

Co do dokładnego umiejscowienia skrzynki to proszę pierwszych znalazców o weryfikację poprawności współrzędnych.

 

W skrzynce znajdują się trzy kryształy górskie (włożone do pudełka po Tik-Takach), które można potraktować jako certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców. Dla pierwszego znalazcy został również umieszczony kabelek USB. W keszu znajdzie się również coś do pisania, gdyby zabrakło dajcie znać.

 

Skrzynka powstała przy pomocy mojego dobrego kumpla Artura, którego poznałem w pracy podczas mojego prawie rocznego pobytu we Wrocławiu.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- W tym miejscu można zaparkować samochód. Od tego miejsca do skrzynki jest do przebycia około pół kilometra.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pozostałość betonowego nabrzeża
Tajemnicza budowla
Teren wokół skrzynki
MEGA SPOILER
Kryształy górskie