Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rzeźba Matki Boskiej w Parku Potulickich - OP83NU
Do uzupełnienia
Właściciel: Escudoo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 97 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-08-2014
Data utworzenia: 04-08-2014
Data opublikowania: 04-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 12-08-2014
2x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
112 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna tylko łodzią  Zalecane szukanie nocą  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rzeźba Matki Boskiej w Parku Potulickich

Opis:

Przechadzając się po Parku Potulickich, z pewnością zauważyliście figurę Matki Boskiej na wysepce na największym stawie. Jest ona dobrze wyeksponowana, zaś w nocy bardzo ładnie oświetlana. Nie jest to jednak pierwsza figura Matki Boskiej w tym miejscu.



Pierwsza figura pochodziła z I połowy XIX wieku. Na wyspie została ustawiona z końcem XIX w., kiedy - najprawdopodobniej - Stanisław Wołowski, ówczesny właściciel pałacu, zatrudnił znanego architekta i ogrodnika - Waleriana Kronenberga - do urządzenia parku przypałacowego. Niektórzy starsi Pruszkowianie do dziś pamiętają "Linię Kronenberga", czyli oś krajobrazową, łączącą okna salonu pałacu z wyspą. W latach '60 została ona niestety zadrzewiona. Skoro więc linię robił Kronenberg, to najprawdopodobniej wtedy powstała sztuczna wyspa, i ustawiono na niej figurkę. Takie informacje podał pruszkowski krajoznawca, Zygmunt Pydziński, w swoim artykule w "Przeglądzie Pruszkowskim", nr 2/1980, s. 35. Nie wskazał jednak źródła tej informacji, wkrótce potem zmarł, a jego archiwum zostało niestety rozproszone. Być może, pierwsza figurka miała jakąś sygnaturę wykonawcy i stąd informacje Z. Pydzińskiego.



Wśród mieszkańców krążyła też pewna legenda związana z figurą. Mówiono, że pod jej cokołem znajduje się wyjście z tunelu, który łączył się z podziemiami pałacyku, a później z kościołem św. Kazimierza.

Figurka stała sobie spokojnie do 24 lutego 1991 r., kiedy to nieustaleni sprawcy rozbili ją na kawałki, przechodząc na wyspę po lodzie. Ówczesny proboszcz u św. Kazimierza, ks. Jan Górny, kupił nową, wykonaną przez art. rzeźb. Tadeusza Świerczka (wcześniej T. Świerczek wykonał kilka rzeźb dla pruszkowskiego kościoła). Prace renowacyjne wykonali Stanisław i Zbigniew Orzechowscy oraz Feliks Goliszewski, który zapewnił transport łódką. Na cokole dodano napis "Renovatio 3 V 1991" i tegoż 3 V 1991 r. ks. Górny odprawił uroczyste nabożeństwo w kościele św. Kazimierza, po którym procesja ze sztandarami pruszkowskich szkół i instytucji, zaproszonymi gośćmi (z prezydentem Pruszkowa na czele), chórem kościelnym itd. przeszła na brzeg stawu, gdzie ks. Górny odprawił kolejne nabożeństwo, któremu towarzyszyły przemówienia i śpiewy. Opisał to wszystko sam ks. Górny w swojej "Kronice Trzydziestotrzylecia" (Pruszków 2006), ss. 408-409. Nie wiadomo, co stało się z resztkami starej figurki. W każdym razie, ks. Górny pisze, że była potłuczona tak, że nie dało się jej złożyć.



W ostatnich latach zarówno figura, jak i cały park, nieco odmłodniały w wyniku rewitalizacji parku, przeprowadzanej w latach 1998-2002 przez władze miasta.

 

 

Skrzynka:

 

Koordynaty nie prowadzą bezpośrednio do skrzynki - wskazują wyspę z figurą. Aby odkryć koordynaty skrzynki, będziecie musieli odwiedzić kilka miejsc. Znajdziecie w nich również element rozwiązania zagadki finałowej.

Przed dotarciem do skrzynki, odwiedzicie trzy miejsca. W każdym z nich znajdziecie część rozwiązania zagadki finałowej, a także skrzynkę rozmiaru mikro z koordynatami do następnego miejsca. W ostatnim z odwiedzonych miejsc znajdziecie koordynaty do skrzynki, oraz ostatni fragment rozwiązania zagadki.

Rozwiązanie należy zastosować "od tyłu" :)

Koordynaty pierwszego miejsca:
N52 10.022
E20 48.818

POWODZENIA :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.