Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Rzeźba Matki Boskiej w Parku Potulickich - OP83NU
Do uzupełnienia
Eigenaar: Escudoo
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 97 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Groot
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 04-08-2014
Gemaakt op: 04-08-2014
Gepubliceerd op: 04-08-2014
Laatste verandering: 12-08-2014
2x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
112 x Bekeken
1 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Boat  Recommended at night  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Rzeźba Matki Boskiej w Parku Potulickich

Opis:

Przechadzając się po Parku Potulickich, z pewnością zauważyliście figurę Matki Boskiej na wysepce na największym stawie. Jest ona dobrze wyeksponowana, zaś w nocy bardzo ładnie oświetlana. Nie jest to jednak pierwsza figura Matki Boskiej w tym miejscu.



Pierwsza figura pochodziła z I połowy XIX wieku. Na wyspie została ustawiona z końcem XIX w., kiedy - najprawdopodobniej - Stanisław Wołowski, ówczesny właściciel pałacu, zatrudnił znanego architekta i ogrodnika - Waleriana Kronenberga - do urządzenia parku przypałacowego. Niektórzy starsi Pruszkowianie do dziś pamiętają "Linię Kronenberga", czyli oś krajobrazową, łączącą okna salonu pałacu z wyspą. W latach '60 została ona niestety zadrzewiona. Skoro więc linię robił Kronenberg, to najprawdopodobniej wtedy powstała sztuczna wyspa, i ustawiono na niej figurkę. Takie informacje podał pruszkowski krajoznawca, Zygmunt Pydziński, w swoim artykule w "Przeglądzie Pruszkowskim", nr 2/1980, s. 35. Nie wskazał jednak źródła tej informacji, wkrótce potem zmarł, a jego archiwum zostało niestety rozproszone. Być może, pierwsza figurka miała jakąś sygnaturę wykonawcy i stąd informacje Z. Pydzińskiego.



Wśród mieszkańców krążyła też pewna legenda związana z figurą. Mówiono, że pod jej cokołem znajduje się wyjście z tunelu, który łączył się z podziemiami pałacyku, a później z kościołem św. Kazimierza.

Figurka stała sobie spokojnie do 24 lutego 1991 r., kiedy to nieustaleni sprawcy rozbili ją na kawałki, przechodząc na wyspę po lodzie. Ówczesny proboszcz u św. Kazimierza, ks. Jan Górny, kupił nową, wykonaną przez art. rzeźb. Tadeusza Świerczka (wcześniej T. Świerczek wykonał kilka rzeźb dla pruszkowskiego kościoła). Prace renowacyjne wykonali Stanisław i Zbigniew Orzechowscy oraz Feliks Goliszewski, który zapewnił transport łódką. Na cokole dodano napis "Renovatio 3 V 1991" i tegoż 3 V 1991 r. ks. Górny odprawił uroczyste nabożeństwo w kościele św. Kazimierza, po którym procesja ze sztandarami pruszkowskich szkół i instytucji, zaproszonymi gośćmi (z prezydentem Pruszkowa na czele), chórem kościelnym itd. przeszła na brzeg stawu, gdzie ks. Górny odprawił kolejne nabożeństwo, któremu towarzyszyły przemówienia i śpiewy. Opisał to wszystko sam ks. Górny w swojej "Kronice Trzydziestotrzylecia" (Pruszków 2006), ss. 408-409. Nie wiadomo, co stało się z resztkami starej figurki. W każdym razie, ks. Górny pisze, że była potłuczona tak, że nie dało się jej złożyć.



W ostatnich latach zarówno figura, jak i cały park, nieco odmłodniały w wyniku rewitalizacji parku, przeprowadzanej w latach 1998-2002 przez władze miasta.

 

 

Skrzynka:

 

Koordynaty nie prowadzą bezpośrednio do skrzynki - wskazują wyspę z figurą. Aby odkryć koordynaty skrzynki, będziecie musieli odwiedzić kilka miejsc. Znajdziecie w nich również element rozwiązania zagadki finałowej.

Przed dotarciem do skrzynki, odwiedzicie trzy miejsca. W każdym z nich znajdziecie część rozwiązania zagadki finałowej, a także skrzynkę rozmiaru mikro z koordynatami do następnego miejsca. W ostatnim z odwiedzonych miejsc znajdziecie koordynaty do skrzynki, oraz ostatni fragment rozwiązania zagadki.

Rozwiązanie należy zastosować "od tyłu" :)

Koordynaty pierwszego miejsca:
N52 10.022
E20 48.818

POWODZENIA :)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien