Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Gra terenowa OC#4 - "Przeprosiny z Talesem"    {{found}} 16x {{not_found}} 5x {{log_note}} 15x Photo 9x Galeria  

69221 2009-03-14 00:00 starypatyk (user activity1170) - Znaleziona

Razem z zespołem tATO postanowiliśmy podejść do sprawy całkiem (nie)poważnie. Żeby było więcej zabawy, do procedury pomiarowej wprowadziliśmy dodatkowy element w postaci słupka - pełna fotograficzna dokumentacja całej procedury poniżej.

Jako pionowego elementu referencyjnego użyliśmy słupka ze znakiem drogowym "ślepa ulica". Następnie z poziomu gleby wykonaliśmy dwa zdjęcia kontrolne, na których czubek słupka jest mniej więcej na tej samej linii, co czubek dużego słupa (patrz fot. 1 i 2).

Kolejnym krokiem było zmierzenie odległości od miejsca wykonania tych zdjęć do słupka. Została zastosowana profesjonalno-harcerska metoda "stopkami". Wynik wyniósł 14,5 obutej stopy staregopatyka (32 cm) - czyli 0,32m * 14,5 = 4,64m.

Do pomiaru wysokości słupka wykorzystaliśmy hybrydową technikę terenowo-komputerową. Najpierw w terenie, obok słupka postawiliśmy staregopatyka o znanej wysokości (w butach 190 cm), wykonaliśmy mu zdjęcie (rękami ekipy tATO), a następnie na komputerze z proporcji pikselowo-terenowej obliczyliśmy wysokość słupka. Starypatyk ma 2200 pikseli, słupek 3300 pikseli, co daje 1,90m * 3300/2200 = 2,85m (patrz fot. 3).

Pomiar odległości miejsca wykonania zdjęcia, był kwestią trywialną - po prostu rzuciliśmy okiem na aktualne wskazanie GPS - czyli 201 m (fot. 4).

Na tej podstawie mogliśmy już prosto wyliczyć wysokość słupa:
H = 2,85m * 201 m / 4,64 m = 123,5 m

Wyposażeni w taką wiedzę mogliśmy spokojnie przystąpić do poszukiwań. I tu dopiero zaczęły się schody. Po wyznaczeniu właściwego punktu okazało się, że okolica nieco zarosła i odnalezienie kesza nie będzie wcale takie łatwe. Gratulacje należą się wodzowi zaprzyjaźnionej ekipy, który zaufał wskazaniu GPS'a i odnalazł podpowiadający kamień dokładnie w miejscu wskazywanym (choć musimy przyznać się, że do obliczeń w terenie użyliśmy podanej przez przedszukających odległości 140 m) - trzeba było usłyszeć ten okrzyk i taniec radości. Wyginam śmiało ciało Dokumentacja naszych działań na zdj. 5, 6 i 7.

Bardzo dziękujemy za świetną zabawę. Wynik niedokładny, ale ile zabawy
W skrzynce zostawiliśmy nasze standardowe słoneczko oraz smycz.
Obrazki do tego wpisu:
[1] Słupek i słup
[1] Słupek i słup
[2] Słup i słupek
[2] Słup i słupek
[3] Proporcja pikselowo-terenowa
[3] Proporcja pikselowo-terenowa
[4] GPS wygląda tak
[4] GPS wygląda tak
[5] Szukaj skrzynki w polu
[5] Szukaj skrzynki w polu
[6] Zwycięstwo
[6] Zwycięstwo
[7] Dokładność owocuje
[7] Dokładność owocuje