Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Wehikuł Czasu z Hebrondamnitz    {{found}} 21x {{not_found}} 0x {{log_note}} 3x Photo 18x Galeria  

4148395 2023-01-29 22:29 rekomendacja areckis (user activity9966) - Znaleziona

Cóż za kawał kesza! Podobno Sir Black jeździ co niedzielę na targowisko i rozgląda się za furmanką z niewielkim przebiegiem do wożenia tego kesza. Tylko problem jest inny. Ciężko znaleźć furmankę z HDSem. Ale za to konia Sir Black już ma. Dobre i to na początek.

 

A co do wnętrza kesza, to moja historia dotyczy dawnego szpitala psychiatrycznego w Wejherowie oraz znajdującego się pobliżu cmentarza. Historia znana przez keszerów którzy odwiedzili OP233B.


Wejherowo 13 czerwiec 1894

Na podstawie pisemnego zgłoszenia dyrekcji tutejszego szpitala psychiatrycznego w dniu dzisiejszym, zostaje zarejestrowane, że robotnik Adolf Engler 61 lat, katolik, zam. Wenzkau, pow. Koscierzyna urodzony Wenzkau, żonaty z Wenzkau mieszkająca Maria dd Piontek, syn zmarłych i ostatnio z Wenzkau zamieszkałych nauczyciela Laurentius i Catharina małżonków Englerow (dane dd matki nieznane) w Wejherowie w szpitalu psychiatrycznym ( Proviznial- Irrenanstalt) dnia 13.6. przed południem o godzinie 4 zmarł.

Akt główny skreślono
urzędnik sc März ( Maerz)


Decyzję o budowie szpitala podjęto w 1881 roku. Wybudować go miała firma Gropius&Schmiedel z Berlina (patrz załącznik). Na ten cel ofiarowano 25 mórg lasu miejskiego i 160 mórg ziemi prywatnej. Już 2 lata później szpital rozpoczął działalność posiadając 8 pawilonów dla 80 pacjentów. Był to drugi tego rodzaju, po Świeciu, nowoczesny zakład w prowincji. Ostatecznie w skład kompleksu wchodziło kilkanaście pawilonów dla blisko 400 pacjentów. 

 

W roku 1884, czyli zaledwie rok po rozpoczęciu działalności zdecydowano o otwarciu szpitalnego cmentarza. Z nieznanych przyczyn śmiertelność w zakładzie była nadzwyczajnie wysoka. Wg. różnych źródeł w szpitalu zmarło od 800 do nawe 1000 osób. Fakt ten potwierdzają również kolejne numery zapisane na płytach nagrobnych. Na większości aktów zgonów nie było informacji o przyczynach zgonu, a wypełniane były jedynie na podstawie zgłoszeń pracowników szpitala.

 

W 1893 roku szpital był przepełniony. Wtedy też zapadła decyzja o budowie szpitala psychiatrycznego w Kocborowie (Starogard Gdański).


Do 1920 roku kompleks działał jako Prowincjonalny Zakład Psychiatryczny. Po zakończeniu I WŚ i powrocie Wejherowa do terytorium  Polski, w budynku szpitala powstał Zakład dla Głuchoniemych. Obecnie na terenie dawnego szpitala działają trzy instytucje: Marynarka Wojenna, PCPR oraz Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego.


Dz.U.2022.2123 t.j. Akt obowiązujący Wersja od: 17 października 2022 r.
Rozdział 3. Postępowanie lecznicze. Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego. Art. 21. [Obowiązek uzyskania zgody na badanie psychiatryczne]
1. Osoba, której zachowanie wskazuje na to, że z powodu zaburzeń psychicznych może zagrażać bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób, bądź nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, może być poddana badaniu psychiatrycznemu również bez jej zgody, a osoba małoletnia lub ubezwłasnowolniona całkowicie - także bez zgody jej przedstawiciela ustawowego.

Obrazki do tego wpisu:
Gazeta Toruńska z 21.01.1881
Gazeta Toruńska z 21.01.1881
Budynek szpitala
Budynek szpitala