Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Stary kościół w Starym Zamku    {{found}} 15x {{not_found}} 1x {{log_note}} 0x  

2511192 2017-06-14 12:26 rekomendacja j_janus (user activity2143) - Znaleziona

To miejsce darzę szczególnym sentymentem.
Jeszcze w szkole podstawowej badałem co ze stylu romańskiego jesteśmy w stanie zobaczyć na własne oczy we Wrocławiu i najbliższej okolicy. I okazuje się że Wrocław był na tyle bogaty, że niewiele zostało. Opactwo św. Wincentego na Ołbinie nie przetrwało - poszczególne kamienie z tej budowli posłużyły do budowy albo prywatnych domów mieszczan, albo nawierzchni placu targowego (Nowy Targ) albo umocnieniem fosy miejskiej. Nieliczne detale z Opactwa można rozpoznać w innych budowlach - np. portal Ołbiński w kościele św. Marii Magdaleny. Z lewobrzeżnego zamku pozostała jedna kolumna eksponowana w Uniwersytecie (obecnie EarthCache). Kościół św. Idziego to już wczesny Gotyk.
Niespodziewanie powódź 1997 odsłoniła w krypcie katedry fundamenty nieznalezione dotąd przez archeologów pierwszej romańskiej świątyni. Dostęp do tego miejsca raczej okazyjny. W samej katedrze jest kilka głowic kolumn, przed katedrą elementy portalu. I to wszystko. Szkolne modele "rodzimego" stylu romańskiego to Wąchock albo Łęczyca (do Kielc czy na Kujawy daleko). Romańska jest rotunda w Strzelinie, rotunda w Stroni za Oleśnicą. Opactwa cystersów w Henrykowie, Lubiążu zostały mocno zbarokizowane i tylko wytrawne oko rozpozna założenia i rysy pierwotnego stylu.
Za to w Starym Zamku czas się zatrzymał. Bogactwo naturalnego budulca i oddalenie od szlaków handlowych powoduje, że kościół jest "prawdziwy", jego zewnętrzna bryła wyraźnie pokazuje cechy stylu.
Dzięki za kesza
{FTF}