Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Zapomniany cmentarz z 1914 r. - Marynin    {{found}} 53x {{not_found}} 0x {{log_note}} 4x Photo 9x Galeria  

2449444 2017-04-22 16:44 meteor2017 (user activity3451) - Znaleziona

Cyklogrobbing po okolicy (ok. 145km). ten cmentarz, jak i kilka innych obiektów w okolicy, miałem od dłuższego czasu zaznaczonych na mapie do odwiedzenia... tylko jakoś mi tak nie wychodziło dotarcie tutaj.

Jeśli chodzi o drogi dojścia/dojazdu przez pola, tosą chyba jeszcze widoczne na ortofotomapie, ale w terenie już ich nie ma, zostały zaorane (tak na marginesie, w opisie chyba północ z południem się zamieniła ;-)). Ja jechałem od północy, początkowo dróżka była i to nawet niezbyt rozmokła po ostatnich deszczach, ale po 2/3 droga się skończyła - dalej było zaorane pole porastające zielskiem (chyba w tym roku leży odłogiem). Tak się zastanawiałem czy obchodzić skrajem lasu, ale że były ślady na wprost, to też ciąłem przez środek pola (jednak jak będzie coś konkretnego rosło, to tak już się nie da).

Wrócić chciałem drogą na południe, ale zaraz za cmentarzem się kończy i dalej było pole z rosnącym zbożem... ostatecznie ruszyłem miedzą w kierunku szosy i tę drogę polecam. Od strony szosy zaczyna się przy stacji gazowej.

Ależ ta skrzynka zabezpieczona;-)Zdaje się że zamysłem autora było, żeby nie wyjmować całości ze schowanka, tylko otworzyć i wyjąć pojemniki wewnętrzne... ale i tak była wyjmowana, przez co dołek się wypłycił, skrzynka wystawała i nie za bardzo dało się ja ukryć pod kamieniami. Chowając trochę pogłębiłem łopatką dołek i umieściłem skrzynkę  tak by nieco zabezpieczyć przed wyjmowaniem;-)Przy okazji przerwa na kawę z termosu, placki i logowpisy w pięknych okolicznościach przyrody... wiosna, kwitnąca tarnina, zrobiłem sobie też spacer na skarpę - tam kwitł ziarnopłon wiosenny i miodunka plamista. Szkoda tylko że szosa jest tak blisko i miejsce nie jest zaciszne przez ten ciągły hałas z drogi.

Odnośnie samego cmentarza, to większość pochowanych tutaj żołnierzy poległo w październiku 1914, gdy Niemcy próbowali zdobyć Warszawę (tzw. operacja warszawsko-dęblińska). Ale jest też przynajmniej kilku poległych na początku sierpnia 1915 (czyli tuż przed zajęciem Warszawy), kiedy to Rosjanie po opuszczeniu pozycji nad Rawką i Bzurą wycofywali się na wschód. A tutaj jest plan cmentarza: link

Zalogowanych w skrzynce dwóch GeoKretów nie ma, oznaczam je jako zaginione.