Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Logs Góra Mocy    {{found}} 19x {{not_found}} 1x {{log_note}} 1x Photo 1x Galerij  

2135251 2016-05-07 14:09 Aanbeveling A walon (user activity2768) - Gevonden

#365 (463)
Jedna ścieżka wcześniej przed tą na Górzec (od strony Pomocne), tu zaintrygowały mnie białe, malutkie trójkąty namalowane na drzewach. I tak doszedłem do ponad dwumetrowego, kamiennego słupa. Na nim ryt odwróconej sfastyki, czyli (?) buddyjski symbol szczęścia. To chyba wspomniany w opisie słup cysterski, z tym, że ryt późniejszy, (?) z okresu niemieckiego romantyzmu.

Na górze dwoje rowerzystów, to ostrożnie rozpoczynam poszukiwania; spojler ponownie z tych "jak pokazać by nie pokazać" (wyrwane z kontekstu). Wtedy dostrzegłem słupy bazaltowe; albo tu był wulkan, po którym pozostał nek że słupami, albo miała tu miejsce intruzja lawy między wcześniejsze warstwy skalne. Wtedy zrozumiałem spojler i kesz znalazł się w ciągu minuty. A potem to rozmowa z Rowerzystami; mieli taki sam aparat to łatwo poszło; powiedziałem im o słupie ze znakiem szczęścia.

A potem zaczepił mnie Tubylec z psem; poopowiadał o Sztolni Rudolfa, że jeszcze w latach 60-tych można w niej było jeździć po torach wagonikami, o płytach miedzianych ze stacji drogi krzyżowej zerwanych przez złomiarza na zamówienie jakiegoś durnia, o Rosjanach stacjonujących niegdyś w Jaworze, którzy wyryli na jednym z buków napis CCCP 196? (kiedyś odczytywało się to: cep cepa cepem pogania"). Ci sowieccy żołnierze do dziś pozostają w pamięci Tubylców: jak chcieli najeść się czereśni, podjeżdżali tyłem ciężarówką, wyłamywali drzewo i zabierali je na pakę, a oberwane drzewo wyrzucali gdzieś po drodze. Podobne historie opowiadają Tubylcy w okolicach Ostrzycy, z tym, że tam podobno czereśnie wycinali. Ile w tym prawdy? Chyba w ostatnim odcinku Czterech pancernych i psa jest scena jak wyzwalani Polacy rzucają na jadącego Rudego (czołg nr 102) gałęzie oblepione czereśniami. Czy to nie jakieś echa wyczynów sowietów. Rytu szukajcie bardzo wysoko; musiał być zrobiony jeszcze w okresie silnego wzrostu tutejszych buków, kiedy były młode. Czyżby to za Niemca wzniesienie było niezalesione i rozciągał się stąd piękny widok? Bo dziś to oczy trzeba sobie dzielić na pnie by coś zobaczyć.

W drodze powrotnej (jakieś 0,5k m od...) spotkałem swoich Rowerzystów; czekali na mnie by pokazać zdjęcie drugiego słupa cysterskiego, który to oni z kolei znaleźli, z datą 1741 (a może 1740).

Na "Górze Mocy" jest miejsce na rozpalenie ogniska, ale to dzikie, nielegalne miejsce; niedaleko jest inne, wyznaczone przez Leśników, ale nie zapamiętałem opisu Tubylca z pieskiem, gdzie.

Przyznaję REKOMENDACJĘ za kolejne niesamowite miejsce odkryte - dzięki - rudymaniek.

TFTC

PYTANIE: czy ktoś wie, ile jest tu słupów cysterskich?

Laatst bewerkt op 2016-05-12 12:34:59 door gebruiker A walon - Aantal keren bewerkt 2 keren.