Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Log entries PROJEKT ODERSTELLUNG / 760    {{found}} 18x {{not_found}} 1x {{log_note}} 2x  

2135022 2016-05-08 08:03 recommendation A walon (user activity2768) - Found it

4 XI 2016 - uzupełnienie wpisu
Jeśli Właściciel sprawdzi i stwierdzi, że skrzynka jest na miejscu, wówczas, nie wiem na czym to polega, inaczej mi się szuka, tzn. robię to chyba tak samo, ale efekt następuje bardzo szybko. Zdarzyło się tak już ze trzy, cztery razy. W tym przypadku, drugie poszukiwanie trwało kilkanaście sekund, a pierwsze - kilkadziesiąt minut (miejsce ukrycia też było sprawdzone). Czy wiara... skraca poszukiwania? Tak, przynajmniej Odkrywcom, dla których kesz to pretekst do odwiedzenia miejsca, a czas długich poszukiwań to czas stracony.

Za co zielona gwiazdka? Za...
>bunkier? lepiej do niego się nie zbliżać; "+" za kesz w oddaleniu od bunkra;
>maskowanie? takiego nie lubię; "+" za ostrzeżenie w komentarzu, a mogło być w opisie;
>reagowanie na zgłoszone problemy i serwisowanie kesza? TAAAAAAK, właśnie to;
>za wskazówkę, spojler, jego odnowienie? TAK, choć odnowiony ma teraz mylący podpis;
>wskazanie miejsca? TAAAK (za drugim podejściem) i za sprowokowanie dalszych poszukiwań. Po kontakcie z ciotką Wiki, już w keszbazie, powstała hipoteza...

W 1903 przeszła tędy fala powodziowa (wcześniej zalała m.in. Wrocław); zniszczyła tu spory obszar lasu łęgowego. Teren uprzątnięto dopiero w trakcie budowy systemu obwałowań przeciwpowodziowych. Na pokryty mułami, podsiąkający okresowo wodą teren weszły tylko trawy. Dopiero kilka lat względnie suchych, a pojawiły się topole osiki, gatunek o bardzo szybkim wzroście, światłolubny, wytrzymały na mróz i upały. To pionierski gatunek - jako jeden z pierwszych wyrasta na porębach, nieużytkach rolnych, pogorzeliskach. Nie lubi gleb bardzo podmokłych, bardzo suchych, ale jak już zajmie jakiś teren, utrzymuje się długo, nawet, jeśli warunki środowiska znacznie się zmieniają. Może ktoś sprawdzi, czy to topole osiki.

Z poszukiwań wyszły inne ciekawe sprawy. Topola osikowa rośnie w Ameryce Północnej. Światłolubna, pojawia się na terenach otwartych, masowo kolonizuje miejsca po pożarach. Występuje w postaci klonalnej (jako genet) – nowe drzewa wyrastają z odrostów korzeniowych. Genety polikormonowe to największe i najstarsze znane organizmy żywe na Ziemi. Klon topoli osikowej Pando, Fishlake National Forest,  góry Wasatch, Utah liczy 47 tys. ramet (pni), zajmuje pow. 43 ha, łączna masa ok. 6,5 tys. ton. Podziemna struktura pewnego klona opieńki ciemnej (Armillaria ostoyae) zajmuje 900 ha lasu. Słynny genet, jedyny dziś żyjący na Tasmanii okaz Lornatia tasmanica, wiek szacowany na 43 600 lat, poszczególne żyjące do dziś ramety - po ok. 240 lat, porasta pow. 1,2 km². Założyć kesza na Tasmanii, pod korzeniami Lornatia tasmanica, ze wskazówką: w korzeniach drzewa oraz ze spojlerem całego drzewa. To byłby szał dla każdego Poszukiwacza - ponad 1,2 km² terenu do przeszukania!!!!!!! :)

TFTC

Źródła (głównie Wikipedia): powodzie na Odrze, topola osika, topola osikowa, genet, największe klony.

Recently modified on 2016-11-05 13:38:36 by user A walon - totally modified 2 times.