Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

1846340 2015-08-01 07:44 A walon (user activity2768) - Znaleziona

#74 (144)

Rewelacyjne miejsce; ciekawe kociołki wietrzeniowe, nisze, okapy, kawerny - formy wietrzenia mrozowego, ale też chemicznego i eolicznego. Jeśli chodzi o genezę kociołków, można wspomnieć też  o teorii szlirowej (fragmenty skały magmowej, owalne lub podłużne z powodu ruchów magmy; mniej odporne na wietrzenie) oraz eolicznej (wiatr wprowadza w ruch okrężny drobiny skalne, które powodują fizyczne niszczenie skały). Wydaje się, że tu jednak najbardziej pasuje teoria mrozowa z uwagi na głębokość kociołka, nierówną wysokość ścian oraz "kociołki kaskadowe" z ulewami.

A jaskinia? Jak na Karkonosze to super (a tak ogólnie, na bezrybiu, "ślimak też ryba" :)). Dłuższa "jaskinia", Dziurawy Kamień, 20 m długości, jest w Zbójeckich Skałach, na stoku Chojnika.

Ale podjęcie kesza jest najbardziej zajmujące; jak się ma matę i "podciągi" to jest to sama przyjemność. I nic nie zapomniałem wziąć z sobą na czołganie, tylko nikt nie wspomniał, że logbook się skończył i musiałem wyczołgać się po logbook tymczasowy.

Kesz otarł się o rekomendację. Zabrakło rozwiązania problemu pierwszej skrzynki (od roku) i ..., ale mniejsza o to. Dziś pierwszy kesz jest praktycznie niepotrzebny; do jaskini prowadzi znakowana ścieżka i kierunkowskaz.

TFTC

Ostatnio edytowany 2016-05-03 14:28:51 przez użytkownika A walon - w całości zmieniany 2 razy.