Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Podróż do gwiazd - OP9RH8
Astronomiczny kesz urodzinowy
Owner: tamagoczi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Multicache
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 11-11-2023
Date created: 18-10-2023
Date published: 12-11-2023
Last modification: 12-11-2023
7x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
63 visitors
7 x rated
Rated as: Excellent
6 x recommended
This cache is recommended by: Antosiu, Bar i Lepsza Połówka, dptak, Layio, RoDaJJ, Witas86
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Offset cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzynka z okazji pierwszych urodzin na opencaching.pl

Jak urodziny to znaczy, że minął rok. A jak minął rok to znaczy, że zrobiliśmy kolejne okrążenie wokół Słońca na naszej kosmicznej kuli zwanej planetą Ziemią. Z tej okazji chciałbym Was zaprosić na mały spacer po Parku Astronomicznym Jana Heweliusza w pobliżu Obserwatorium Astronomicznego UAM. Współrzędne zaprowadzą Was w pobliże jednego z ciekawszych punktów w parku, jakim jest zegar słoneczny, który wykorzystuje nasz własny cień do wskazania pory dnia. Tak się składa, że oprócz godziny, wskazuje on też drogę do skrzynki.


Lot w kosmos

Ziemscy astronomowie zaobserwowali na niebie dwie wcześniej nieznane gwiazdy, które skatalogowano jako X-KESZER-0329 oraz Y-FTF-4124. Obecność związków organicznych w widmie planet krążących wokół gwiazd sugeruje, że na ich powierzchni rozwija się życie podobne do ziemskiego. W celu dokładnego ich zbadania zaplanowano dwie misje kosmiczne, które mają doprowadzić na orbity egzoplanet sondy wyposażone w rozmaite instrumenty.

Misję do układu Y-FTF-4124 zaplanowano na luty, natomiast misja w okolice X-KESZER-0329 ma odbyć się w lipcu. Pomóżcie inżynierom ustalić jakie nastawy wprowadzić do komputerów pokładowych sond kosmicznych, tak aby dotarły one do wyznaczonych celów.

Ustawiając się na odpowiednim polu powiązanym z terminem misji, zlokalizujcie w przestrzeni obiekty X-KESZER-0329 oraz Y-FTF-4124 i odczytajcie "na jakiej godzinie" się znajdują. Te dwie liczby będą niezbędne do prawidłowego skalibrowania układów nawigacyjnych.

xyJeżeli odczytaliście prawidłowe dane a inżnierowie nie rypnęli się w obliczeniach, to sondy zmierzają w prawidłowym kierunku i już wkrótce zaczną przesyłać cenne dane, które pozwolą naukowcom na dokonanie przełomowych odkryć. W ramach nagrody za Wasz niezastąpiony wkład w powodzenie misji, Agencja Kosmiczna zaprasza Was na pamiątkową wycieczkę do tajnej bazy kosmicznej na zwiedzanie kosmodromu OP9RH8. Aby dotrzeć do bazy należy udać się na poniższe współrzędne:

N 52° 23.[128 * X]'
E 16° 52.[128 + 20 * Y]'


Kesz

Po dotarciu na wyznaczone współrzędne i zlokalizowaniu maskowania unosimy je ostrożnie w górę, następnie aby dostać się do wnętrza pojemnika odkręcamy spód. Na start lądują w nim: logbook, ołówek oraz certyfikaty.


O parku

Teren parku (cztery hektary) zagospodarowano w drodze przekształcenia istniejącego tu wcześniej, zadrzewionego nieużytku, w przeszłości zabudowanego barakami należącymi do terenów Gospody Targowej. Poznański Zarząd Zieleni Miejskiej w 2015 zlecił projekt realizacji parku, a w 2016 przystąpił do prac budowlanych. Oprócz funkcji rekreacyjnej i wypoczynkowej, park pełni funkcję edukacyjną z zakresu astronomii i kosmosu (m.in. tablice informacyjne). Centralnym elementem kompozycyjnym założenia jest plac z układem słonecznym oraz pergolą, od którego rozchodzą się aleje, swoim kształtem częściowo nawiązujące do orbit układu słonecznego. Jednym z elementów edukacyjnych jest tzw. Mgławica - żwirowy teren z porozmieszczanymi głazami, trawami i bylinami. Na obszarze parku zorganizowano również plac z modelem układu słonecznego ułożonego ze zróżnicowanego kolorystycznie kamienia naturalnego. W parku ustawiony jest zegar analemmatyczny. Znajdują się tu też place zabaw dziecięcych, siłownia, tor przeszkód dla psów i zestaw do street workoutu. W 2021 na terenie parku posadowiono osiem rzeźb nawiązujących do tematyki astronomicznej wykonanych z pni i konarów pozostałych po przycinaniu drzew. Ich autorem jest Krzysztof Wiza.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Jana_Heweliusza_w_Poznaniu

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
xy
Log entries: Found 7x Not found 0x Note 0x All entries