Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cukrownia [G] - OP9QPS
Właściciel: szabla
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-09-2023
Data utworzenia: 29-08-2023
Data opublikowania: 17-09-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 17-09-2023
21x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
22 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: illie, Wesker
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cukrownia powstała 16 czerwca 1896 roku kiedy odbyło się pierwsze zebranie założycieli z pośród okolicznych ziemian, które uchwaliło budowę cukrowni i nadało przedsiębiorstwu formę spółdzielni z ogr. Odp.

Kapitał na budowę cukrowni był dość skromny i wynosił 327 000 marek, podczas gdy całkowity koszt budowy cukrowni wynosił 1 300 000 marek. Skorzystano więc z kredytu, który był wtedy tani i dostępny. Budowę cukrowni zlecono firmie: Saugerhausen, nie obyło się bez drobny usterek. Od października do grudnia 1897 roku przerobiono tylko 326 000q buraków, z których wyprodukowano zaledwie 38 000 q cukru surowego. Plantatorzy i udziałowcy otrzymali za dostarczone buraki 1,20 marki za kwintal. Większość udziałowców jak i wszyscy urzędnicy w tym księgowi cukrowni byli niemcami, dyrektorem był. P. Pfeifer, korespondencja także była prowadzona tylko w języku niemieckim. Kolejne lata były coraz bardziej pomyślne dla cukrowni  stopniowo spłacano kredyt i powiększano plantację, w trzecim roku wybudowano suszarnię wysłodków. Plantatorzy otrzymywali także wyższą ceną za dostarczone buraki. W 1904 roku w cukrowni zainstalowano dyfuzje Steffena, która polegała na niecałkowitym wyługowaniu cukru z buraków i równocześnie produkowano wysokowartościowych cukrowych wytłoków. Rekordowym rokiem w zakresie przerobionej ilości buraków był 1913 kiedy przerobiono 1 400 000 kwintali. Pierwsza wojna światowa niekorzystnie wpłynęła na cukrownie, gdzie wystąpił problem z kadra pracowniczą, dostępnością materiałów potrzebnych do produkcji jak i zmniejszał się sam areał sadzonych burak w przez plantatorów. Najtrudniejszy był rok 1919/1920 kiedy to kampanie rozpoczęto dopiero w styczniu, przerabiano buraki zgniłe, wydatek cukru wynosił jedynie 3,5%.

Dyrektor Pfeifer został aresztowany w styczniu 1919 roku i wydalony poza granice kraju. Na jego miejsce zaangażowano Alfreda Schandera, który po 4 latach wyjechał do Niemiec a jego miejsce zajął Zygmunt Psarski. Pierwsze lata powojenne także były trudne przez inflacje. Zrezygnowano także z dyfuzji Steffena, którą zastąpiono dyfuzją Rapid, umożliwiająca dokładniejsze wysłodzenie buraków. Jednak z czasem zaczęto wymieniać sprzęt na nowszy, przez co cukrownia stała się jedną z najnowocześniejszych w kraju. Dobowy przerób dochodził do 17 500 kwintali na dobę, zamiast cukru surowego produkowano prawie wyłącznie cukier biały.  Cukrownia należała do Związku Zachodnio-Polskiego przemysłu cukrowniczego, który powierzał wspólna sprzedaż cukru Bankowi Cukrownictwa w Poznaniu.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ