Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Krzyż z 1898 r. w Przeworsku - OP9PJR
Właściciel: Martisso
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-06-2023
Data utworzenia: 15-06-2023
Data opublikowania: 15-06-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 15-06-2023
16x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
13 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kapliczki i krzyże są ściśle związane z tradycją i kulturą chrześcijańską. Są pomnikami będącymi wyrazem indywidualnej lub zbiorowej wdzięczności, miejscami pamięci, pokuty a także pośmiertnego wspomnienia. Celem serii Śladem przeworskich krzyży i kapliczek" jest ocalenie od zapomnienia tego, co należało do przodków, w tym miejsc należących do kultu religijnego. Jak mówił Jan Święty Jan Paweł II „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Zachęcam do przejścia śladami przeworskich krzyży i kapliczek, spojrzenia w przeszłość oraz chwili refleksji.

Krzyż w kulturach i religiach

Krzyż to bardzo stary symbol, występujący w wielu kulturach i religiach poprzedzających chrześcijaństwo. "Badania archeologiczne potwierdzają występowanie krzyża jako symbolu religijnego i elementu dekoracyjnego w wielu dawnych kulturach. Do celów religijnych krzyża używały starożytne ludy Bliskiego Wschodu, Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Kartagińczycy, Chińczycy, Aztekowie, Majowie i inni. W różnych religiach krzyżowi nadawano różne formy, przypisując mu określone znaczenie"1.

Współcześnie jest najczęściej kojarzony z chrześcijaństwem. Krzyż zyskał wyjątkowe i zupełnie inne znaczenie w religii chrześcijańskiej, symbolizując Ukrzyżowanie i Mękę Chrystusa, Zmartwychwstanie, Zbawienie świata i Odkupienie ludzkości, pojednanie człowieka ze Stwórcą, religię jako całość. Krzyż, stanowiący połączenie belek pionowych i poziomych stał się symbolem łączącym przeciwieństwa, takie jak niebo i ziemia. Świat duchowy ze światem realnym, ciemność i światło, życie oraz śmierć. 

W państwach przyjmujących chrześcijaństwo jako religię państwową krzyże stały się częścią krajobrazu. Wieńczyły dachy i wieże kościołów, kaplic, bram cmentarnych oraz budynków o charakterze sakralnym. Najczęściej usytuowane są przy drogach oraz placach wiejskich, wzdłuż alei prowadzących do dworów i parków dworskich, w siedliskach chłopskich. Bardzo często były stawiane w bezpośrednim sąsiedztwie domów, pośród pól, lasów i łąk. Krzyże były znakiem oddania się w opiekę Bogu, gwarantującym bezpieczeństwo mieszkańcom. Były traktowane jako tarcza ochronna przed wszelkim złem2.

 


Kapliczki i krzyże na terenie Przeworska

W Przeworsku znajduje się blisko 61 małych obiektów sakralnych (kapliczki oraz krzyże) zlokalizowanych zarówno na terenach należących do miasta jak oraz osób prywatnych. Występują one w zróżnicowanej formie architektonicznej w zależności od okresu ich powstania. Przeworskie kapliczki ze względu na intencję ich powstania można sklasyfikować następująco: ku chwale Boga i Najświętszej Maryi Panny, dziękczynne za ocalenie z II wojny światowej, dziękczynne za otrzymane łaski, błagalne - z prośbą o pomoc, za dusze zmarłych, rocznicowe oraz nieznane.


Historia tego krzyża:
Krzyż wzniesiono w 1898 r. Intencja nieznana.


Cache - informacje

Krzyż znajduje się na terenie prywatnym, natomiast miejsce ukrycia na ogólnodostępnym. Bardzo proszę o zachowanie konspiracji podczas podejmowania oraz dokładne odłożenie w pierwotne miejsce ukrycia. Pamiętaj o innych uczestnikach gry Opencaching zachowując kesze w należytym stanie. Proszę o dokładne zakręcanie pojemniczka oraz właściwe odłożenie w pierwotne miejsce ukrycia. Skrzynka dwusystemowa. Proszę zabrać coś do pisania. Brak wpisu w fizycznym logbooku może skutkować usunięciem wpisu cyfrowego. 



Zachęcam również do odwiedzin pozostałych miejsc na terenie Przeworska, gdzie także znajdują się dawne krzyże i kapliczki.

- Kopiec Tatarski w Przeworsku - OP99RY,
- Krzyż Powstańczy w Przeworsku - OP9A3E,9D170EE3-591F-CA67-D6D0-F7A6491613BF.jpg
- Cmentarz epidemiczny na Błoniach Rzeźniczych - OP9BXG.

 

Życzę udanych i miłych poszukiwań.

 

Źródło:
[1] T. Czerwiński: Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, Warszawa, Sport i Turystyka – Muza SA. 2012, s. 6.

[2]  Tamże, s. 12 – 27.

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Geocachingowy Przeworsk