Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Krzyż z 1898 r. w Przeworsku - OP9PJR
Owner: Martisso
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-06-2023
Date created: 15-06-2023
Date published: 15-06-2023
Last modification: 15-06-2023
17x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
15 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kapliczki i krzyże są ściśle związane z tradycją i kulturą chrześcijańską. Są pomnikami będącymi wyrazem indywidualnej lub zbiorowej wdzięczności, miejscami pamięci, pokuty a także pośmiertnego wspomnienia. Celem serii Śladem przeworskich krzyży i kapliczek" jest ocalenie od zapomnienia tego, co należało do przodków, w tym miejsc należących do kultu religijnego. Jak mówił Jan Święty Jan Paweł II „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Zachęcam do przejścia śladami przeworskich krzyży i kapliczek, spojrzenia w przeszłość oraz chwili refleksji.

Krzyż w kulturach i religiach

Krzyż to bardzo stary symbol, występujący w wielu kulturach i religiach poprzedzających chrześcijaństwo. "Badania archeologiczne potwierdzają występowanie krzyża jako symbolu religijnego i elementu dekoracyjnego w wielu dawnych kulturach. Do celów religijnych krzyża używały starożytne ludy Bliskiego Wschodu, Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Kartagińczycy, Chińczycy, Aztekowie, Majowie i inni. W różnych religiach krzyżowi nadawano różne formy, przypisując mu określone znaczenie"1.

Współcześnie jest najczęściej kojarzony z chrześcijaństwem. Krzyż zyskał wyjątkowe i zupełnie inne znaczenie w religii chrześcijańskiej, symbolizując Ukrzyżowanie i Mękę Chrystusa, Zmartwychwstanie, Zbawienie świata i Odkupienie ludzkości, pojednanie człowieka ze Stwórcą, religię jako całość. Krzyż, stanowiący połączenie belek pionowych i poziomych stał się symbolem łączącym przeciwieństwa, takie jak niebo i ziemia. Świat duchowy ze światem realnym, ciemność i światło, życie oraz śmierć. 

W państwach przyjmujących chrześcijaństwo jako religię państwową krzyże stały się częścią krajobrazu. Wieńczyły dachy i wieże kościołów, kaplic, bram cmentarnych oraz budynków o charakterze sakralnym. Najczęściej usytuowane są przy drogach oraz placach wiejskich, wzdłuż alei prowadzących do dworów i parków dworskich, w siedliskach chłopskich. Bardzo często były stawiane w bezpośrednim sąsiedztwie domów, pośród pól, lasów i łąk. Krzyże były znakiem oddania się w opiekę Bogu, gwarantującym bezpieczeństwo mieszkańcom. Były traktowane jako tarcza ochronna przed wszelkim złem2.

 


Kapliczki i krzyże na terenie Przeworska

W Przeworsku znajduje się blisko 61 małych obiektów sakralnych (kapliczki oraz krzyże) zlokalizowanych zarówno na terenach należących do miasta jak oraz osób prywatnych. Występują one w zróżnicowanej formie architektonicznej w zależności od okresu ich powstania. Przeworskie kapliczki ze względu na intencję ich powstania można sklasyfikować następująco: ku chwale Boga i Najświętszej Maryi Panny, dziękczynne za ocalenie z II wojny światowej, dziękczynne za otrzymane łaski, błagalne - z prośbą o pomoc, za dusze zmarłych, rocznicowe oraz nieznane.


Historia tego krzyża:
Krzyż wzniesiono w 1898 r. Intencja nieznana.


Cache - informacje

Krzyż znajduje się na terenie prywatnym, natomiast miejsce ukrycia na ogólnodostępnym. Bardzo proszę o zachowanie konspiracji podczas podejmowania oraz dokładne odłożenie w pierwotne miejsce ukrycia. Pamiętaj o innych uczestnikach gry Opencaching zachowując kesze w należytym stanie. Proszę o dokładne zakręcanie pojemniczka oraz właściwe odłożenie w pierwotne miejsce ukrycia. Skrzynka dwusystemowa. Proszę zabrać coś do pisania. Brak wpisu w fizycznym logbooku może skutkować usunięciem wpisu cyfrowego. 



Zachęcam również do odwiedzin pozostałych miejsc na terenie Przeworska, gdzie także znajdują się dawne krzyże i kapliczki.

- Kopiec Tatarski w Przeworsku - OP99RY,
- Krzyż Powstańczy w Przeworsku - OP9A3E,9D170EE3-591F-CA67-D6D0-F7A6491613BF.jpg
- Cmentarz epidemiczny na Błoniach Rzeźniczych - OP9BXG.

 

Życzę udanych i miłych poszukiwań.

 

Źródło:
[1] T. Czerwiński: Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, Warszawa, Sport i Turystyka – Muza SA. 2012, s. 6.

[2]  Tamże, s. 12 – 27.

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Geocachingowy Przeworsk
Log entries: Found 17x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions