Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
ZAWALÓW KOLONIA - dom i pomniki Rogalskiego - OP9MY4
Właściciel: grafen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-02-2023
Data utworzenia: 24-02-2023
Data opublikowania: 24-02-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 24-02-2023
1x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
10 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 Zawalów-Kolonia 4 (pow. Zamość, gm. Miączyn), dom Ludwika Rogalskiego „Szczepana”, „Kanciarza” – żołnierza AK-WiN i II Inspektoratu Zamojskiego AK oraz poświęcony mu pomnik.

Ludwik Rogalski „Szczepan”, „Kanciarz” całe swoje życie był związany z Zawalowem i okolicznym terenem. Od początku 1941 r. do lipca 1944 r. służył w ZWZ-AK, a następnie był drużynowym kompanii AK „Wiklina” dowodzonej przez Józefa Kaczoruka „Ryszarda”. Od września 1946 r., pod pseudonimem „Kanciarz”, był żołnierzem WiN w rejonie Kotlice–Skierbieszów (krypt. „Niedźwiedź”, dowodzonym przez Zygmunta Jaślikowskiego „Karego”. Nie ujawnił się w 1947 r. Od września 1948 r. był członkiem II Inspektoratu Zamojskiego AK, gdzie pełnił funkcję zastępcą Józefa Włoszczuka „Pistoleta”, dowódcy II rejonu z Obwodu Zamość. Nadto do kwietnia 1950 r. był dowódcą oddziału zbrojnego nazywanego I kompanią. W jego domu w Kol. Zawalów odbywały się odprawy organizacyjne II Inspektoratu, zaś na terenie posesji była magazynowana broń. W dniu 7 kwietnia 1950 r. w Hrubieszowie Ludwik Rogalski został zatrzymany przez funkcjonariuszy UB, a następnie przewieziony do PUBP Zamość i osadzony w areszcie, gdzie był poddawany brutalnym przesłuchaniom. „Kanciarz” został oskarżony i wyrokiem WSR w Lublinie z dnia 26 stycznia 1951 r. skazany na karę śmierci. Ludwik Rogalski został stracony 4 kwietnia 1951 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Zamościu z 14 stycznia 1993 r. stwierdzono nieważność wyroku skazującego go na karę śmierci. Staraniem rodziny obok jego posesji postawiono krzyż informujący, że został zamordowany za walkę o wolną Polskę.

Skrzyneczka - długi PET , po prawej stronie obiektów.

Kordy wskazują pomniki.

Powodzenia.

Miejscowość Zawalów Kolonia, jest położona w znacznej odległości o traktu kołowego Zamość -Hrubieszów i mimo wskazań GPS  trudno jest dojechać do tej miastowości. Podpowiem jak najkrócej dojechać. Z drogi Zamość - Hrubieszów , w połowie miejscowości , na krzyżówce skręcić w prawo w kierunku kościoła. Po prawej jest sklep spożywczy po lewej stronie skrzyżowania jest szkoła. Przejeżdzamy obok kościoła i dalej miejscowośćią Zawalów do przejazdu kolejowego. Za przejazdem skręcamy w lewo ( innej możliwości nie ma), i kręta drogą wśród pół, przez miejscowość Koniuchy Kolonia dojeżdzamy do skrzyżowania w rejonie którego jest sklep spozywczy. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i przed nami ok 800 m po prawej stronie są pomniki. Miejsce spokojne bez szczekających psów i niepotrzebnych obserwatorów.

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
dom Rogalskiego
krzyż
pomnik
pomnik
strefa skrzyneczki
Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy