Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
ZAWALÓW KOLONIA - dom i pomniki Rogalskiego - OP9MY4
Owner: grafen
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 24-02-2023
Date created: 24-02-2023
Date published: 24-02-2023
Last modification: 24-02-2023
1x Found
1x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
10 visitors
1 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Zawalów-Kolonia 4 (pow. Zamość, gm. Miączyn), dom Ludwika Rogalskiego „Szczepana”, „Kanciarza” – żołnierza AK-WiN i II Inspektoratu Zamojskiego AK oraz poświęcony mu pomnik.

Ludwik Rogalski „Szczepan”, „Kanciarz” całe swoje życie był związany z Zawalowem i okolicznym terenem. Od początku 1941 r. do lipca 1944 r. służył w ZWZ-AK, a następnie był drużynowym kompanii AK „Wiklina” dowodzonej przez Józefa Kaczoruka „Ryszarda”. Od września 1946 r., pod pseudonimem „Kanciarz”, był żołnierzem WiN w rejonie Kotlice–Skierbieszów (krypt. „Niedźwiedź”, dowodzonym przez Zygmunta Jaślikowskiego „Karego”. Nie ujawnił się w 1947 r. Od września 1948 r. był członkiem II Inspektoratu Zamojskiego AK, gdzie pełnił funkcję zastępcą Józefa Włoszczuka „Pistoleta”, dowódcy II rejonu z Obwodu Zamość. Nadto do kwietnia 1950 r. był dowódcą oddziału zbrojnego nazywanego I kompanią. W jego domu w Kol. Zawalów odbywały się odprawy organizacyjne II Inspektoratu, zaś na terenie posesji była magazynowana broń. W dniu 7 kwietnia 1950 r. w Hrubieszowie Ludwik Rogalski został zatrzymany przez funkcjonariuszy UB, a następnie przewieziony do PUBP Zamość i osadzony w areszcie, gdzie był poddawany brutalnym przesłuchaniom. „Kanciarz” został oskarżony i wyrokiem WSR w Lublinie z dnia 26 stycznia 1951 r. skazany na karę śmierci. Ludwik Rogalski został stracony 4 kwietnia 1951 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Zamościu z 14 stycznia 1993 r. stwierdzono nieważność wyroku skazującego go na karę śmierci. Staraniem rodziny obok jego posesji postawiono krzyż informujący, że został zamordowany za walkę o wolną Polskę.

Skrzyneczka - długi PET , po prawej stronie obiektów.

Kordy wskazują pomniki.

Powodzenia.

Miejscowość Zawalów Kolonia, jest położona w znacznej odległości o traktu kołowego Zamość -Hrubieszów i mimo wskazań GPS  trudno jest dojechać do tej miastowości. Podpowiem jak najkrócej dojechać. Z drogi Zamość - Hrubieszów , w połowie miejscowości , na krzyżówce skręcić w prawo w kierunku kościoła. Po prawej jest sklep spożywczy po lewej stronie skrzyżowania jest szkoła. Przejeżdzamy obok kościoła i dalej miejscowośćią Zawalów do przejazdu kolejowego. Za przejazdem skręcamy w lewo ( innej możliwości nie ma), i kręta drogą wśród pół, przez miejscowość Koniuchy Kolonia dojeżdzamy do skrzyżowania w rejonie którego jest sklep spozywczy. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i przed nami ok 800 m po prawej stronie są pomniki. Miejsce spokojne bez szczekających psów i niepotrzebnych obserwatorów.

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
dom Rogalskiego
krzyż
pomnik
pomnik
strefa skrzyneczki
Log entries: Found 1x Not found 1x Note 0x All entries