Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
/DS/ Fabryka Bata - OP9LQ2
Właściciel: edusilesia
Założyciel: uhuhu
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-11-2022
Data utworzenia: 26-10-2022
Data opublikowania: 06-11-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 14-11-2022
22x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
30 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Chrząszcze2, mangus i 27@
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia chełmeckiej fabryki zaczęła się w 1894 r. w Czechach.

Rodzeństwo o nazwisku Bata założyło duży warsztat szewski, w którym masowo produkowano obuwie płócienne ze skórzaną podeszwą. W 1900 r. jeden z rodzeństwa - Tomasz, zwany już za życia „genialnym szewcem”, wybudował w czeskim Zlinie fabrykę obuwia zatrudniającą 50 pracowników. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX w. zatrudniano już tam około 25000 ludzi i prowadzono około 2000 firmowych sklepów. Model czeskiego zakładu Bata przenosił następnie do kolejnych lokalizacji w Anglii, Francji, Holandii, Indii, Jugosławii, Niemczech, Szwajcarii oraz w Polsce.

Oddział polski powstał w ówczesnej wsi Chełmek. Bata w 1931 roku rozpoczął tutaj budowę fabryki i za rok ruszyła już produkcja w pierwszym warsztacie. W 1933 r. zakład był już całkowicie ukończony. Wraz z powstaniem przedsiębiorstwa „Bata” w Chełmku nastąpił gwałtowny rozwój miejscowości. Chełmek jako planowane „miasto idealne” – podzielone na część przemysłową oraz mieszkalną, w połowie zasiedloną przez pracowników, zaprojektowane zostało przez czeskich architektów – Franciszka Lydie Gahura oraz Mirosława Drofa. Ze względu na wybuch II wojny światowej i przejęcie przedsiębiorstwa przez okupanta, projektu nie udało się niestety zrealizować. Osiedle mieszkaniowe złożone z zabudowy robotniczej oraz dwurodzinnych, piętrowych domów, przeznaczonych dla specjalistów i pracowników administracyjnych, przeważnie przybyłych z Czech, było dużo mniejsze niż zakładano (powstało 17 z 1500 planowanych budynków mieszkalnych). Na terenie zakładu wybudowano też tylko 10 z 50 zaprojektowanych budynków przemysłowych.

W Chełmku powstała dzięki „Bacie” szkoła i bogata infrastruktura sportowa (wraz z boiskiem, basenem, kortami tenisowymi i skocznią narciarską). Zakład był pierwszą fabryką zajmująca się przemysłową produkcją obuwia w Polsce. Była wydawana również, pierwsza w Polsce, zakładowa gazeta: „Echo Chełmka”. Po wojnie zakłady upaństwowiono i działały pod różnymi nazwami: „Południowe Zakłady Obuwia”, „Kombinat Garbarsko-Obuwniczy Południowe Zakłady Przemysłu Skórzanego Chełmek”, oraz „Południowe Zakłady Przemysłu Skórzanego Chełmek”. Zdecydowanie za sprawą powstania tutaj fabryki miejscowość bardzo się rozwinęła, dzięki czemu w 1969 r. uzyskała prawa miejskie. W 2003 roku ostatecznie zamknięto zakłady produkujące obuwie.

 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Blisko