Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
/DS/ Fabryka Bata - OP9LQ2
Eigenaar: logbook
Plaatser: uhuhu
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 06-11-2022
Gemaakt op: 26-10-2022
Gepubliceerd op: 06-11-2022
Laatste verandering: 14-11-2022
22x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
30 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Chrząszcze2, mangus i 27@
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Historia chełmeckiej fabryki zaczęła się w 1894 r. w Czechach.

Rodzeństwo o nazwisku Bata założyło duży warsztat szewski, w którym masowo produkowano obuwie płócienne ze skórzaną podeszwą. W 1900 r. jeden z rodzeństwa - Tomasz, zwany już za życia „genialnym szewcem”, wybudował w czeskim Zlinie fabrykę obuwia zatrudniającą 50 pracowników. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX w. zatrudniano już tam około 25000 ludzi i prowadzono około 2000 firmowych sklepów. Model czeskiego zakładu Bata przenosił następnie do kolejnych lokalizacji w Anglii, Francji, Holandii, Indii, Jugosławii, Niemczech, Szwajcarii oraz w Polsce.

Oddział polski powstał w ówczesnej wsi Chełmek. Bata w 1931 roku rozpoczął tutaj budowę fabryki i za rok ruszyła już produkcja w pierwszym warsztacie. W 1933 r. zakład był już całkowicie ukończony. Wraz z powstaniem przedsiębiorstwa „Bata” w Chełmku nastąpił gwałtowny rozwój miejscowości. Chełmek jako planowane „miasto idealne” – podzielone na część przemysłową oraz mieszkalną, w połowie zasiedloną przez pracowników, zaprojektowane zostało przez czeskich architektów – Franciszka Lydie Gahura oraz Mirosława Drofa. Ze względu na wybuch II wojny światowej i przejęcie przedsiębiorstwa przez okupanta, projektu nie udało się niestety zrealizować. Osiedle mieszkaniowe złożone z zabudowy robotniczej oraz dwurodzinnych, piętrowych domów, przeznaczonych dla specjalistów i pracowników administracyjnych, przeważnie przybyłych z Czech, było dużo mniejsze niż zakładano (powstało 17 z 1500 planowanych budynków mieszkalnych). Na terenie zakładu wybudowano też tylko 10 z 50 zaprojektowanych budynków przemysłowych.

W Chełmku powstała dzięki „Bacie” szkoła i bogata infrastruktura sportowa (wraz z boiskiem, basenem, kortami tenisowymi i skocznią narciarską). Zakład był pierwszą fabryką zajmująca się przemysłową produkcją obuwia w Polsce. Była wydawana również, pierwsza w Polsce, zakładowa gazeta: „Echo Chełmka”. Po wojnie zakłady upaństwowiono i działały pod różnymi nazwami: „Południowe Zakłady Obuwia”, „Kombinat Garbarsko-Obuwniczy Południowe Zakłady Przemysłu Skórzanego Chełmek”, oraz „Południowe Zakłady Przemysłu Skórzanego Chełmek”. Zdecydowanie za sprawą powstania tutaj fabryki miejscowość bardzo się rozwinęła, dzięki czemu w 1969 r. uzyskała prawa miejskie. W 2003 roku ostatecznie zamknięto zakłady produkujące obuwie.

 

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Afbeeldingen
Blisko