Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skały zaginionych Opencacherów - OP9LKU
Kamienne Roztocze
Właściciel: NivilS
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 17-10-2022
Data utworzenia: 17-10-2022
Data opublikowania: 18-10-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 18-10-2022
7x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
22 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Projekt Kamienne Roztocze:

Skrzynka należy do projektu Kamienne Roztocze mającego na celu pokazanie jaskiń, głazów, skałek i innych ciekawych obiektów geologicznych rozsianych po rzadko uczęszczanych zakątkach Roztocza.


O Roztoczu:

Roztocze jest wąskim pasmem wzgórz długości ok. 180 km  i szerokości do 20 km ciągnące się od Kraśnika po Lwów. Krajobraz Roztocza tworzą łańcuchy wapiennych wzgórz o dość stromych zboczach i spłaszczonych wierzchowinach. Najwyższe wzniesienia na obszarze Polski to Długi Goraj (391,5 m.n.p.m.) i Wielki Dział (390,4 m.n.p.m.)

Garb Roztocza budują skały powstałe w kredzie - margle, opoki i gezy. Na nich zalegają utwory trzeciorzędowe takie jak wapienie i piaskowce. W epoce lodowcowej na obszar obecnego Roztocza kilkakrotnie nasuwał się lądolód skandynawski, który swoją działalność pozostawił w formie glin morenowych, rozległych pokryw lessowych czy głazów narzutowych.
Roztocze dzielimy na trzy mezoregiony: Roztocza Zachodniego (Roztocza Gorajskiego) składającego się głównie z lessów, Roztocza Środkowego (Roztocza Tomaszowskiego) zbudowanego z piasków i wapieni oraz Roztocza Wschodniego (Roztocza Południowego) utworzonego z utworów trzeciorzędowych o urozmaiconej rzeźbie z licznymi wzgórzami ostańcowymi. Cały obszar jest silnie rozczłonkowany i podzielony licznymi uskokami, co zdaje się mieć duży wpływ na występowanie jaskiń i schronisk skalnych w tym regionie.


Skały zaginionych Opencacherów:

Diabelski Kamień wraz z okolicznymi skałkami położony jest na garbie wzniesienia Niedźwiedzia 322 m n.p.m. Są to ostańce stanowiące odsłonięcie odpornych na wietrzenie trzeciorzędowych ( badeńskich) wapieni rafowych,litotamniowych i detrytycznych. Położone są w odległości kilkudziesięciu metrów od Diabelskiego Kamienia.

Z tym miejscem i skałkami wiąże się legenda opowiadana szeptem, wieczorami przy ognisku przez weteranów opencachingu w regionie. A było to tak. Jakieś 12-15 lat temu, na samym początku istnienia opencachingu, na Lubelszczyźnie była sobie grupa zapaleńców którzy zakładali pierwsze kesze. To była epoka biegania z przerobionymi nawigacjami samochodowymi, poketami, pojawiały się w kraju pierwsze nawigacje garmina.  wydruk mapek i opisów na papierze to była codzienność. Łopata worek foliowy podstawowym wyposażeniem każdego plecaka keszerskiego. Grupa ta postanowiła okeszować Roztocze. Podczas ostatniej wyprawy zapuścili się w okolice Diabelskiego Kamienia. Postanowiono założyć kesza, ale wyjątkowo w grupie nie było zgodności jaki rozmiar i gdzie go posadzić. Jak za podszeptem diabła wszyscy zaczęli się kłócić i nie zauważyli że powoli zapada zmrok. W końcu przyszło opamiętanie i podjęto decyzję że nie warto już iść do wsi a można by przenocować w terenie.  Jako że była to grupa turystyczna wyposażona w namioty i sprzęt biwakowy rozbito obóz w pobliżu Diabelskiego Kamienia. W nocy, gdy diabły strzegące śpiącego Belzebuba pod Diabelskim Kamieniem nabrały siły i postanowiły ukarać grupę za zakłócanie ciszy i spokoju diabelskiego wodza. Za karę wszyscy zostali zamienieni w skały a uwolnieni zostaną dopiero jak zostanie zniszczony kościół w Werchracie. Tak bajają ludzie. A faktycznie.... to znaleziono tylko opuszczone i zniszczone obozowisko, keszerów już nikt nie widział. Nie kontaktowali sie więcej z nikim, ich telefony są głuche a konta na OC nieaktywne od lat.... Tylko leśnicy prowadzący ekipę poszukiwawczą ze zdziwieniem stwierdzili że mają w okolicy o kilka skałek więcej. Przysięgali że nigdy wcześniej ich nie widzieli choć od lat tu bywali w ramach obowiązków służbowych. Czasem tylko wieczorem można dostrzec kątem oka w okolicy kamienia przemykające się cienie młodych ludzi... Także bądźcie ostrożni... 

Jak dojść:

Najłatwiej dostać się od parkingu leśnego ( waypoint parking) następnie drogą leśną maszerujemy aż do pól. Dalej albo przez pole na przełaj albo dookoła pola polną w miarę wygodną do maszerowania drogą.

Co do kesza: 

-  mały klipsiak w woreczku maskującym

- weź coś do pisania

- Nisko, zamaskowany

Proszę odłóż, zabezpiecz i dobrze zamaskuj aby przetrwał jak najdłużej.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- parking leśny
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
w drodze do kesza
IMG_20221016_145218
IMG_20221016_145155
o tam
spojler
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy