Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[COG] Cmentarz wojenny nr 11 Wola Cieklińska - OP9LHK
Eigenaar: PeCha
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 07-10-2022
Gemaakt op: 09-10-2022
Gepubliceerd op: 03-05-2023
Laatste verandering: 03-07-2023
2x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
20 x Bekeken
1 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Cmentarz Wojenny Nr 11 w Woli Cieklińskiej zbudowany został w 1916 r. przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.

Projektantem cmentarza jest słynny słowacki architekt Dušan Jurkovič.

Nekropolia założona na planie dwóch zachodzących na siebie okręgów o różnej średnicy, otoczona jest kamiennym murem z uskokami dostosowanymi do spadku w terenie. Wejście na teren cmentarza znajduje się w dolnej części mniejszego okręgu i prowadzi po czterech kamiennych stopniach. Bramę wejściową tworzy kamienny łuk wsparty na pylonach, na którym widnieje wykuta inskrypcja:

 

WIR - ZOGEN - ZUM - STREIT - UND - WIR - FANDEN - FRIEDEN

(WYRUSZYLIŚMY NA BÓJ A ZNALEŹLIŚMY POKÓJ)

 

Na teren większego kręgu prowadzą trzy kamienne stopnie, po bokach których wznoszą się dwa pylony z ciosów piaskowca, uskokowo zwężające się ku górze, a na nich - po cztery gładkie kolumienki podtrzymujące zdobiony motywem roślinnym kapitel. Całość zwieńczona jest metalowym krzyżem. Na wprost wejścia, pośrodku większego pola grobowego wznosi się mauzoleum - rotunda, do wnętrza której prowadzi prostokątny otwór w tylnej części budowli. Mauzoleum jest miejscem spoczynku dwóch oficerów armii niemieckiej, żołnierza armii austriackiej oraz żołnierza armii rosyjskiej. Na frontowej ścianie rotundy znajduje się płyta z piaskowca przykryta kamiennym daszkiem ozdobionym motywem stylizowanych liści akantu. Na płycie, w jej górnej części, widnieją nazwiska dwóch poległych żołnierzy a poniżej inskrypcja:

 

DAS - IST - SO - HERRLICH - AN DEM - LOS - DES - KRIEGERS SICH - SEINER - SELBST - ENT AUSSERND - SUCHT - ER - GANZ DEM - ALLGEMEINEN SICH - DAHINZUGEBEN UND - GRUSZT - IM - TOD -DEN EHRENVOLLSTEN - LOHN

(OTO WSPANIAŁY LOS WOJOWNIKA, POZBYWAJĄC SIĘ WŁASNEGO JA, CAŁKOWICIE ODDAJĄC SIĘ OGÓŁOWI, W ŚMIERCI UPATRYWAĆ NAJSZCZYTNIEJSZĄ NAGRODĘ.)

 

Mogiły poległych żołnierzy ułożone są półkoliście wokół rotundy i pod kamiennym murem. Na mogiłach ustawione są żeliwne krzyże: jednoramienne na grobach żołnierzy armii austro-węgierskiej i niemieckiej, dwuramienne na grobach żołnierzy armii rosyjskiej. Krzyże ustawiono na niskich betonowych cokołach. Na skrzyżowaniach ramion umieszczone są okrągłe lub owalne tabliczki memoratywne otoczone okrągłym palmetowym obramowaniem. Mogiły zbiorowe oznaczone są betonowymi stelami z prostokątnymi tablicami, na których umieszczono imiona, nazwiska, daty śmierci i nazwy jednostek wojskowych poległych żołnierzy.

Wzniesiony został w miejscu rosyjskich umocnień polowych zbudowanych w pierwszych miesiącach 1915 r. Była to trzecia, ostatnia linia obronna Rosjan, którą obsadzały m.in. odwody z 3 Korpusu Kaukaskiego.

Toczono tu zażarte boje podczas tzw. bitwy cieklińskiej (4-5.05.1915 r.), kiedy oddziały niemieckiego Korpusu gen. Paula von Kneussela w ramach Operacji Gorlickiej przełamały ostatecznie front rosyjski. Są tu pochowani także żołnierze ekshumowani z różnych pól bitewnych, polegli w czasie walk o przełęcze karpackie w zimie 1914/1915 r. oraz w czasie prób kontrofensywy mającej na celu uwolnienie oblężonej przez Rosjan Twierdzy Przemyśl.

Na cmentarzu znajdują się groby: 22 żołnierzy austro-węgierskich z 27. pułku piechoty Landwehry z Lubliany i Triestu, 7. pp Landwehry z Pilzna, Beroun i Pisku w Czechach, 77. pp z Przemyśla i 14. batalionu saperów; 48 żołnierzy niemieckich z 46. pruskiego pp z Poznania i Wrześni, 47. pruskiego pp z Poznania i Śremu, 58. pruskiego pp z Głogowa i Wschowy, 79. pruskiego pp z Hildesheim, 97. pruskiego pp z Saarburga, 3. bawarskiego pp z Augsburga, 13. bawarskiego pp z Ingolstadt i Eichstätt, 22. bawarskiego pp z Zweibrücken i Saargmünd, 46. pułku artylerii polowej z Wolffenbüttel i Celle; 44 żołnierzy rosyjskich z nieznanych jednostek.

W latach 1991-1995 cmentarz został wyremontowany staraniem Gminy Dębowiec przy udziale środków Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi VDK w Kassel. Gmina Dębowiec prowadzi nadal bieżące prace remontowe.

 

Opis pochodzi ze stron: zabytek.pl i sekowa.info

 

O keszu:

Kesz to pluszak z logbookiem ukryty po lewej stronie od wejścia na cmentarz pod betonową płytą. Weźcie coś do pisania.

 

Rules of reactivation Skrzynkę jak najbardziej można reaktywować, ale miło by było, gdybyście dali znać. Będzie można zaktualizować opis i współrzędne.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Wartownicy
Cmentarz
Spojler