Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Przeworsk w obiektywie - dawniej i dziś - OP9L1E
Właściciel: Martisso
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-09-2022
Data utworzenia: 07-09-2022
Data opublikowania: 12-10-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 26-02-2024
3x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
22 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

„Widzę przeszłość wyraźniej niż teraźniejszość. 
Przecież to, co jest nabiera sensu dopiero, gdy minie” . 

 A. Stasiuk „Wschód” . 


Zapraszam na spacer ulicami miasta, poznania przeworskich zabytków. Zapraszam także do refleksji nad przemijającym czasem oraz uwiecznienia go w obiektywie aparatu fotograficznego.

 

 

ZABYTKI PRZEWORSKA (zarys historyczny).

 

Bazylika Kolegiacka Ducha Świętego [1.1 - 1.2]. Budowla w stylu Gotyckim. Parafia została erygowana 28 kwietnia 1393 roku, kiedy to ówczesny biskup lubuski Jan przychylił się do prośby Jana z Tarnowa oraz powierzył ją pod zarząd Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego, których w Polsce nazywano Bożogrobcami lub Miechowitami od głównej siedziby w Miechowie. Budowę świątyni rozpoczęto w roku 1430 a zakończono w 1470 roku. Główny ołtarz został wykonany w 1693 roku. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest replika Grobu Bożego z Jerozolimy. Budowę Grobu Pańskiego rozpoczęto w 1697 roku. Bazylika posiada godność bazyliki, kolegiaty i sanktuarium. Została uznana za jeden z siedmiu cudów podkarpacia.
 

Klasztor i kościół oo. Bernardynów [2.1 - 2.2]. Świątynia zawdzięcza swoje istnienie ówczesnemu właścicielowi miasta Rafałowi Tarnowskiemu, Marszałkowi Wielkiemu Koronnemu, który w roku 1461 ufundował kościół. Budowę kontynuowali sprowadzeni przez niego bracia zakonu św. Franciszka (Braci Mniejszych Obserwantów), powszechnie nazywanych Bernardynami. Budowę ukończono w1489 r. Klasztor i kościół oo. Bernardynów należy do Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych. Jak podają źródła pisane, miejsce to odwiedzili Stefan Batory (1577 r.) oraz Jan Sobieski (1687 r.).

Stary Sąd - XV w. [3].

Kopiec Tatarski [4]. Na dawnym trakcie ruskim, usypano kopiec zwany Tatarskim. Na jego szczycie wzniesiono murowanką kolumnową kapliczkę z figurką Chrystusa. Kopiec usypano w dowód wdzięczności za zwycięstwo nad Tatarami w 1624 roku.

Ratusz [5.1 - 5.2]. Wybudowany w pierwszej połowie XV w. przez ówczesnego właściciela Przeworska Jana Twardowskiego. Na jego dachu znajduje się symbol sądów miejskich i stosowania kary śmierci, czyli ręka z mieczem („ius gladi”), a nad nim umieszczono herb miasta ”Leliwa”. Na parterze mieściła się izba zwana wielką będąca miejscem zebrań rajców i obrad sądu wójtowsko-ławniczego. W piwnicach znajdowały się więzienia miejskie. W pierwszej poł. XVIII w. na parterze budynku funkcjonowała izba zajezdna i stajnia dla koni. Kapitalny remont ratusza przeprowadzono w 1909 roku. 

Fragment murów obronnych [6]. Budowa murów obronnych rozpoczęła się w 1512 r. Kilkanaście lat po rozpoczęciu budowy król Zygmunt wydał przywilej, który potwierdził obwarowanie Przeworska.
Do miasta prowadziły 3 bramy. Mury posiadały łącznie 5 baszt. W poważnym stopniu mury zniszczyli Austriacy w czasie rozbiorów, a część rozebrali Niemcy podczas II wojny światowej.

Kościół i klasztor ss. Miłosierdzia [7]. Wybudowany w latach 1778-1784 przez Antoniego Lubomirskiego, ówczesnego wojewodę lubelskiego, kasztelana krakowskiego oraz jego małżonkę Zofię z Korwinów Krasińską. Został on wzniesiony
w miejscu dawnego szpitala św. Ducha.
Z klasztorem przez lata blisko związany był szpital wraz ze szkołą dla dziewcząt (szkoła
„U Panien”).

Pałac Lubomirskich [8.1 - 8.2].  Budowę pałacu rodu Lubomirskich w Przeworsku zawdzięcza się księżnej Izabeli
z Czartoryskich Lubomirskiej, pani na Łańcucie. Budynek obecnego pałacu z inicjatywy ks. Henryka Lubomirskiego powstał na miejscu istniejącego tu późnorenesansowego dworu obronnego, nadając mu kształt niewielkiego pałacyku o cechach angielskiego klasycyzmu. Prace budowlane przy pałacu początkowo prowadził, nadworny architekt księżnej Izabeli Lubomirskiej Jan Griesmayer, a dokończył Piotr Aigner oraz sztukator Fryderyk Bauman, który projektował dekoracje wnętrz. Pałac, którego budowę zakończono ok. 1807 r., w połowie XIX w. został rozbudowany według projektów Feliksa Księżarskiego,
a także zyskał obecny kształt architektoniczny.

Urząd Pocztowy i Kasa Zaliczkowa [9]. Budynek wzniesiony przez Ordynację Przeworską Lubomirskich dla poczty oraz starostwa w 1905 roku.

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" [10]. Obiekt wzniesiony został w pierwszej połowie XIX wieku jako browar.
W 1901 zakupiony od Żyda Langena przez powstałe w 1893 Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Przeworsku. Inicjatorem zakupu budynku był prezes Ignacy Smyczyński. Obiekt został zaadaptowany na potrzeby Towarzystwa i rozbudowany. W latach 20. XX wieku. Od 30 października 1946 w gmachu „Sokoła” mieści się Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku.

Kamienica Miejska - 1902 r. [11]. Dawna kamienica przeznaczona dla zamożnych mieszkańców.

Szkoła Męska [12]. Budynek Szkoły Męskiej oddano do użytku w 1904 r. W czasie I wojny światowej sale szkolne służyły jako koszary wojskowe oraz lazaret dla żołnierzy dotkniętych chorobami oraz infekcjami. W 1963 obiekt przekazano do dyspozycji Liceum Ogólnokształcącemu w Przeworsku.

Gimnazjum Realne [13]. Powstało w roku 1911. Formalne otwarcie nastąpiło dnia 21 lutego 1912 roku. Dnia 1 września 1926 r. nazwa została zmieniona na Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku. Do czasów II wojny światowej wygląd architektoniczny nie uległ zmianie.

Szkoła Żeńska [14]. W 1904  r., zakupiono plac pod budowę szkoły żeńskiej. Dnia 11 listopada 1927 r., rada miasta podjęła decyzję o budowie szkoły uznając inwestycję za priorytetową. Budowę  ukończono
w 1931 r. Tego samego roku w dniu 1 września szkołę oddano do użytku.

Ulica Kilińskiego [15]. (dawna Kazimierzowska). Jedna z najstarszych ulic z architekturą drewnianą w Przeworsku. Pierwsza wzmianka o murowanej kamienicy w Przeworsku pochodzi z 1604 r., pozostałą część (ok 80%) w XVI wieku na terenie miasta stanowiło budownictwo drewniane. 

 

ZADANIE DO WYKONANIA

Zadanie polega na wykonaniu fotografii pięciu wybranych obiektów w ujęciu zbliżonym do przedstawionego na powyższym zestawieniu fotografii.

Zasady wpisu:

1. Wpis fizyczny w logbooku - po ukończeniu zadania.
2. Wpis elektroniczny na stronie opencaching.pl - po uprzedniej weryfikacji. Wykonane fotografie należy przesłać celem weryfikacji na adres e-mail: martisso.mw[at]gmail.com  (at=@). Po pozytywnej weryfikacji zostanie przesłane hasło w wpisu elektronicznego.

 
Życzę miłej zabawy

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt fizyczny --- Bezpłatny parking
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.