Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Przeworsk w obiektywie - dawniej i dziś - OP9L1E
Owner: Martisso
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Temporarily Unavailable
Date hidden: 07-09-2022
Date created: 07-09-2022
Date published: 12-10-2022
Last modification: 05-05-2024
3x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
22 visitors
1 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Fixed by magnet  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

„Widzę przeszłość wyraźniej niż teraźniejszość. 
Przecież to, co jest nabiera sensu dopiero, gdy minie” . 

 A. Stasiuk „Wschód” . 


Zapraszam na spacer ulicami miasta, poznania przeworskich zabytków. Zapraszam także do refleksji nad przemijającym czasem oraz uwiecznienia go w obiektywie aparatu fotograficznego.

 

 

ZABYTKI PRZEWORSKA (zarys historyczny).

 

Bazylika Kolegiacka Ducha Świętego [1.1 - 1.2]. Budowla w stylu Gotyckim. Parafia została erygowana 28 kwietnia 1393 roku, kiedy to ówczesny biskup lubuski Jan przychylił się do prośby Jana z Tarnowa oraz powierzył ją pod zarząd Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego, których w Polsce nazywano Bożogrobcami lub Miechowitami od głównej siedziby w Miechowie. Budowę świątyni rozpoczęto w roku 1430 a zakończono w 1470 roku. Główny ołtarz został wykonany w 1693 roku. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest replika Grobu Bożego z Jerozolimy. Budowę Grobu Pańskiego rozpoczęto w 1697 roku. Bazylika posiada godność bazyliki, kolegiaty i sanktuarium. Została uznana za jeden z siedmiu cudów podkarpacia.
 

Klasztor i kościół oo. Bernardynów [2.1 - 2.2]. Świątynia zawdzięcza swoje istnienie ówczesnemu właścicielowi miasta Rafałowi Tarnowskiemu, Marszałkowi Wielkiemu Koronnemu, który w roku 1461 ufundował kościół. Budowę kontynuowali sprowadzeni przez niego bracia zakonu św. Franciszka (Braci Mniejszych Obserwantów), powszechnie nazywanych Bernardynami. Budowę ukończono w1489 r. Klasztor i kościół oo. Bernardynów należy do Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych. Jak podają źródła pisane, miejsce to odwiedzili Stefan Batory (1577 r.) oraz Jan Sobieski (1687 r.).

Stary Sąd - XV w. [3].

Kopiec Tatarski [4]. Na dawnym trakcie ruskim, usypano kopiec zwany Tatarskim. Na jego szczycie wzniesiono murowanką kolumnową kapliczkę z figurką Chrystusa. Kopiec usypano w dowód wdzięczności za zwycięstwo nad Tatarami w 1624 roku.

Ratusz [5.1 - 5.2]. Wybudowany w pierwszej połowie XV w. przez ówczesnego właściciela Przeworska Jana Twardowskiego. Na jego dachu znajduje się symbol sądów miejskich i stosowania kary śmierci, czyli ręka z mieczem („ius gladi”), a nad nim umieszczono herb miasta ”Leliwa”. Na parterze mieściła się izba zwana wielką będąca miejscem zebrań rajców i obrad sądu wójtowsko-ławniczego. W piwnicach znajdowały się więzienia miejskie. W pierwszej poł. XVIII w. na parterze budynku funkcjonowała izba zajezdna i stajnia dla koni. Kapitalny remont ratusza przeprowadzono w 1909 roku. 

Fragment murów obronnych [6]. Budowa murów obronnych rozpoczęła się w 1512 r. Kilkanaście lat po rozpoczęciu budowy król Zygmunt wydał przywilej, który potwierdził obwarowanie Przeworska.
Do miasta prowadziły 3 bramy. Mury posiadały łącznie 5 baszt. W poważnym stopniu mury zniszczyli Austriacy w czasie rozbiorów, a część rozebrali Niemcy podczas II wojny światowej.

Kościół i klasztor ss. Miłosierdzia [7]. Wybudowany w latach 1778-1784 przez Antoniego Lubomirskiego, ówczesnego wojewodę lubelskiego, kasztelana krakowskiego oraz jego małżonkę Zofię z Korwinów Krasińską. Został on wzniesiony
w miejscu dawnego szpitala św. Ducha.
Z klasztorem przez lata blisko związany był szpital wraz ze szkołą dla dziewcząt (szkoła
„U Panien”).

Pałac Lubomirskich [8.1 - 8.2].  Budowę pałacu rodu Lubomirskich w Przeworsku zawdzięcza się księżnej Izabeli
z Czartoryskich Lubomirskiej, pani na Łańcucie. Budynek obecnego pałacu z inicjatywy ks. Henryka Lubomirskiego powstał na miejscu istniejącego tu późnorenesansowego dworu obronnego, nadając mu kształt niewielkiego pałacyku o cechach angielskiego klasycyzmu. Prace budowlane przy pałacu początkowo prowadził, nadworny architekt księżnej Izabeli Lubomirskiej Jan Griesmayer, a dokończył Piotr Aigner oraz sztukator Fryderyk Bauman, który projektował dekoracje wnętrz. Pałac, którego budowę zakończono ok. 1807 r., w połowie XIX w. został rozbudowany według projektów Feliksa Księżarskiego,
a także zyskał obecny kształt architektoniczny.

Urząd Pocztowy i Kasa Zaliczkowa [9]. Budynek wzniesiony przez Ordynację Przeworską Lubomirskich dla poczty oraz starostwa w 1905 roku.

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" [10]. Obiekt wzniesiony został w pierwszej połowie XIX wieku jako browar.
W 1901 zakupiony od Żyda Langena przez powstałe w 1893 Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Przeworsku. Inicjatorem zakupu budynku był prezes Ignacy Smyczyński. Obiekt został zaadaptowany na potrzeby Towarzystwa i rozbudowany. W latach 20. XX wieku. Od 30 października 1946 w gmachu „Sokoła” mieści się Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku.

Kamienica Miejska - 1902 r. [11]. Dawna kamienica przeznaczona dla zamożnych mieszkańców.

Szkoła Męska [12]. Budynek Szkoły Męskiej oddano do użytku w 1904 r. W czasie I wojny światowej sale szkolne służyły jako koszary wojskowe oraz lazaret dla żołnierzy dotkniętych chorobami oraz infekcjami. W 1963 obiekt przekazano do dyspozycji Liceum Ogólnokształcącemu w Przeworsku.

Gimnazjum Realne [13]. Powstało w roku 1911. Formalne otwarcie nastąpiło dnia 21 lutego 1912 roku. Dnia 1 września 1926 r. nazwa została zmieniona na Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku. Do czasów II wojny światowej wygląd architektoniczny nie uległ zmianie.

Szkoła Żeńska [14]. W 1904  r., zakupiono plac pod budowę szkoły żeńskiej. Dnia 11 listopada 1927 r., rada miasta podjęła decyzję o budowie szkoły uznając inwestycję za priorytetową. Budowę  ukończono
w 1931 r. Tego samego roku w dniu 1 września szkołę oddano do użytku.

Ulica Kilińskiego [15]. (dawna Kazimierzowska). Jedna z najstarszych ulic z architekturą drewnianą w Przeworsku. Pierwsza wzmianka o murowanej kamienicy w Przeworsku pochodzi z 1604 r., pozostałą część (ok 80%) w XVI wieku na terenie miasta stanowiło budownictwo drewniane. 

 

ZADANIE DO WYKONANIA

Zadanie polega na wykonaniu fotografii pięciu wybranych obiektów w ujęciu zbliżonym do przedstawionego na powyższym zestawieniu fotografii.

Zasady wpisu:

1. Wpis fizyczny w logbooku - po ukończeniu zadania.
2. Wpis elektroniczny na stronie opencaching.pl - po uprzedniej weryfikacji. Wykonane fotografie należy przesłać celem weryfikacji na adres e-mail: martisso.mw[at]gmail.com  (at=@). Po pozytywnej weryfikacji zostanie przesłane hasło w wpisu elektronicznego.

 
Życzę miłej zabawy

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Physical point --- Bezpłatny parking
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 3x Not found 0x Note 0x All entries Hide deletions