Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[SzK] Nieszczęsna pod Żarnowem potrzeba - OP9KF7
czyli rzecz o potopie szwedzkim na tych ziemiach.
Eigenaar: Biały Indianin
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:12 h    Lengte: 0.70 km
Geplaatst op: 03-08-2022
Gemaakt op: 03-08-2022
Gepubliceerd op: 05-08-2022
Laatste verandering: 21-03-2023
18x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
51 x Bekeken
9 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

   

Oficjalne logo gminy Żarnów

 

    W centrum Żarnowa znajduje się średniowieczne grodzisko funkcjonujące od końca X do połowy XIII wieku. Na początku było ono oddzielone od wzgórza kościelnego ogrodzeniem z potężną zabudową. Na grodzisku zwanym Mierzińską Górą, stał zamek kasztelana żarnowskiego z podgrodziem, po wszystkim nic nie pozostało. Archeologowie twierdzili, że była to drewniano-ziemna budowla obronna. Wokół grodu wykopana była głęboka fosa, zasilana wartką rzeczką Scepą.

        

***

Pod Żarnowem bitwa była, Luteranów przyszła siła.

Szlachta leda jak się biła, we błocie konie topiła.

Króla w żalu pogrążyła, sama do dom podążyła.

Płaczże ty, ojczyzno miła, bo coś miała, toś straciła

Wolność, króla i wojsk siła. Twa szczęśliwość się skończyła.

Aby nowa zaś nastała, chwyć za oręż Polsko cała!

 

    Realistyczny obraz przygotowań i przebiegu bitwy, z okresu potopu szwedzkiego, przedstawił Bohdan Królikowski w powieści "Błażeja Siennickiego diariusz wojny szwedzkiej". Rozdział poświęcony bitwie pod Żarnowem zatytułował "Nieszczęsna pod Żarnowem potrzeba. Była to jedna z największych bitew tej wojny, od 16. września 1655 roku, zacżęto owo wzniesienie nazywać "Szwedzką Górą". Ulewny deszcz przerwał walkę, umożliwiając odwrót wojskom królewskim Jana Kazimierza Wazy przed Karolem Gustawem i przewagą ogniową szwedzkich wojsk (40 ciężkich dział). 

    Dzisiejsza forma “Szwedzkiej Góry” jest skutkiem intensywnych prac ziemnych prowadzonych tutaj na przełomie XIX i XX wieku. Z historycznego wielkiego grodziska został praktycznie tylko nasyp.

     Na samym szczycie wzniesienia stoi pomnik (z roku 1923) wykonany z piaskowca, ku czci walczących o niepodległą Polskę. W 1994 roku na niższym wzniesieniu stanął pomnik upamiętniający Kazimierza „Bończę” Załęskiego, legendarnego partyzanta 25 pp AK. (wspólna kwatera powstańców AK znajduje się na miejscowym cmentarzu). Przy drodze zaś stoi drewniany woj, którego autorem jest znany w okolicy rzeżbiarz ludowy i patriotyczny, Stanisław Ślusarczyk ze wsi Siucice. . 

 

Kościół pw. św. Mikołaja na rysunku wybitnego malarza Stanisława Wyspiańskiego (1889 r.)".  

 

    Dzieje Żarnowa wzmiankował choćby Jan Długosz, podczas pobytu Władysława II Jagiełły (1410 r.), idącego ze swoją armią na wojnę z Krzyżakami; do dziś na kolumnach miejscowego kościoła pw. św. Mikołaja są ślady ostrzenia mieczy przez rycerzy. W Żarnowie rozpoczyna swój bieg rowerowy, czerwony "Szlak Grunwaldzki".    

    Świątynia zbudowana w stylu romańskim, z regularnie obrobionych bloków jurajskiego piaskowca. Przypuszcza się, że kościół  zbudowano ok. 1111 r., a fundatorem był Bolesław III Krzywousty. Obecnie jest wyrazem myśli budowniczych kilku epok. Ze średniowiecza zostało zachodnie ramię transeptu, czyli nawy poprzecznej. Jedną z najlepiej zachowanych w  Polsce uważa się  od zachodu, okrągłą 18.5-metrową wieżę z unikalną emporą, służącą podczas nabożeństw jako książęca loża. Empora wsparta jest na dwóch  arkadach, spływających na środkowy filar i przyścienne pilastry, których głowice zdobią motywy roślinne. Interesujące są również motywy demoniczne (lew, zając, gryf) głowic filarów na piętrze empory.

    W 1510 roku od wschodu świątynię wydłużono, dobudowując gotyckie, przykryte gwiaździstym sklepieniem prezbiterium – obecnie wschodnie ramię transeptu (kaplica Matki Bożej Różańcowej). W 1893 budowla spłonęła, jej rysunek jeszcze cztery lata wcześniej wykonał wybitny malarz Stanisław Wyspiański.

    W latach 1903-1917 kościół rozbudowano (architekt Stefan Szyller), poprzez wzniesienie trzech neogotyckich naw (transept) od strony południowej i nowego prezebiterium z zakrystią od strony północnej. Zmieniło to całkowicie bryłę kościoła, który odtąd stał się jednym z największych w regionie.

    Obok stoi drewniana dzwonnica pochodząca z połowy XIX wieku - w Żarnowie słynęła z krystalicznego dźwięku dzwonów, z których najstarsze pochodziły z 1533 i 1731 roku. Zostały one zrabowane przez hitlerowców. Budowla stoi na placu kościelnym i dziś już tylko spełnia funkcje zabytku.

 

O skrzynce

Proszę solidnie zakręcać PETa i maskować naturą.

 

    Uwaga! na pieszo znacznie bezpieczniej dotrzec na "Szwedzką Górę" od ul. Topolowej, jednocześnie patrzac na kościół z perspektywy Stanisława Wyspiańskiego, który rysował budowlę jeszcze kilka lat przed jej spaleniem w 1893 r.

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Begin wandelpad --- opcjonalna ścieżka od parkingu od ul. Topolowej
Interessante plek --- Kapliczka choleryczna św. Rozalii, przebudowana w 2009 r. w pierwotnym kształcie z 1864 r.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Mierzińska Góra
Kościół pw. św. Mikołaja
Średniowieczny (woj)ownik