Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Stacja Lipki Wielkie - OP9HFU
Śladami kolei Stare Bielice-Skwierzyna
Owner: marass1111
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 30-03-2022
Date created: 04-04-2022
Date published: 05-04-2022
Last modification: 05-04-2022
18x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
30 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Linia kolejowa nr 430 – zlikwidowana linia kolejowa dawniej łącząca przystanek kolejowy Stare Bielice ze stacją Skwierzyna. W 1935 roku został otwarty pierwszy odcinek linii Lipki Wielkie – Skwierzyna, niecały rok później ukończono całą linię do Starych Bielic. Od końca II wojny światowej most na Warcie w Skwierzynie był nieprzejezdny. Dopiero pod koniec lat 60 przywrócono jego przejezdność. W 1988 linię zamknięto dla ruchu pasażerskiego, a w 1991 dla ruchu towarowego na odcinku Trzebicz Krajeński – Skwierzyna. W 1998 roku linia została rozebrana. W 2012 roku samorządy przez które przebiega rozebrana linia ogłosiły, że planują zbudować ponad 40 km trasę dla rowerzystów, piechurów i jeźdźców wzdłuż nieczynnej linii kolejowe. (dane Wikipedia)

Jest to jedyna linia powstała w ramach projektu tzw. „Grenzlandbahn”, który zakładał wybudowanie także innych linii wzdłuż nowowytyczonej granicy: Babimost (Bomst) – Kargowa (Unruhstadt) – Kolsko (Kolzig), Wschowa (Fraustadt) – Góra Śląska (Guhrau) – Wąsosz (Herrnstadt), Oborniki Śląskie (Obernigk) – Oleśnica (Oels).

Linia ma wiele ciekawostek:

- linia spinała umocnienia Wału Pomorskiego oraz Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Miała znaczenie militarne i strategiczne. 

- pomiędzy Skwierzyną Gaj, a Murzynowem tor stanowił niepozorny pas startowy dla samolotów, który pozwalał im od strony Gaju rozpędzić się w kierunku Murzynowa po prostej równi pochyłej żeby unieść w górę.

- wszystkie budynki stacji posiadają w piwnicy schrony przeciwlotnicze z drzwiami gazoszczelnymi i wyjściem ewakuacyjnym. Stropy dachów są wzmocnione betonem. 

- w miejscowości Goszczanowo z nasyp linii kolejowej z przepustem zamaskowany jest jaz taktyczny mający za zadanie spiętrzenie wody.

- koło stacji Skwierzyna Gaj znajdowała się strzelnica oraz restauracja – bar dla kadry podoficerskiej istniejącej tu jednostki wojskowej.

- wszystkie budynki wykonane są z cegły klinkierowej, w stylu niemieckiego modernizmu, wtapiają się w typową architekturę tamtego okresu. 

                                     

Stacja kolejowa Lipki Wielkie była ostatnią stacją pierwszego otwartego w 1935 roku odcinka kolei Skwierzyna-Stare Bielice. Oprócz samego budynku dworcowego znalazły się tutaj także dwa budynki mieszkalne. Posiadają one nietypowe dla architektury tej linii, klasyczne dachy, których powstanie wiązało się z jeszcze jedną ciekawostką.

Założenie w Lipkach Wielkich znajdowało się (co dziwne) w samym środku wsi! Architekt więc próbował dostosować budynki do wyglądu pozostałych domów. Oba bloki stoją na placu dworcowym, gdzie znajdował się kiedyś pomnik autorstwa pewnego niemieckiego rzeźbiarza. 

W Lipkach Wielkich wysoki stok doliny Noteci gwałtownie opada. Postanowiono więc usypać sztuczny płaskowyż, na którym zbudowano budynek dworcowy. Do dziś prowadzą do niego te same schody. Pod nimi umiejscowiono dopiero mieszkalne budynki i plac dworcowy. Obiekt jak wszystkie posiada schron p.lot oraz wzmocniony strop dachu. 

SKRZYNKA:

Pet w drzewie na kordach.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
Dworzec (wyżej) i budynki pracowników kolei
Miejsce ukrycia
Log entries: Found 18x Not found 0x Note 0x All entries