Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarz żydowski w Sokółce - OP9FN1
Eigenaar: wzorowy
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > podlaskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 14-10-2021
Gemaakt op: 17-10-2021
Gepubliceerd op: 17-10-2021
Laatste verandering: 17-10-2021
15x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
36 x Bekeken
7 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Cmentarz żydowski w Sokółce znajduje się na niewielkim wzgórzu w północno-zachodniej części miasta, po zachodniej stronie niegdysiejszej drogi Sokółka – Kraśniany (obecnie działka nr geodezyjny 224, u zbiegu ulic Zamenhofa i Malmeda – adres Zamenhofa 14). Powstał na mocy przywileju króla Augusta II z 1698 roku. Na początku XX w. cmentarz otoczono kamiennym murem; bez wątpienia miało to związek z dokonanym wówczas poszerzeniem cmentarza do obecnych granic.

Ostatnie pochówki miały tam miejsce w 1940 roku. Od czasu drugiej wojny światowej sokólska nekropolia, jak wiele innych na Podlasiu i w całej Polsce, niszczała. Sytuację pogarszał fakt, że cmentarz nie był ogrodzony, jedynie od strony ulicy Malmeda zachowały się fragmenty kamiennego muru. Nagrobki były rozkradane, a powierzchnię zarosły gęste chaszcze. Dopiero w latach 1981–1982 wykarczowano zarośla i wywieziono suche gałęzie.

W 1987 r. Tomasz Wiśniewski i Andrzej Grajter przeprowadzili inwentaryzację. Na powierzchni około 1,6 hektara udało im się odnaleźć 1067 nagrobków w różnym stanie zachowania. Najstarsza zidentyfikowana macewa pochodzi z 1751 roku, kolejne z 1806 i 1807 roku. Chociaż układ cmentarza uległ zatarciu, nadal można na nim wyróżnić część starszą, gdzie znajduje się około 915 macew oraz 3 sarkofagi, oraz nowszą, dwudziestowieczną — z około 150 macewami i 24 sarkofagami. Dominują na nim nagrobki z granitowych głazów oraz z betonu.

W 1990 r. decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków cmentarz został wpisany na listę zabytków pod nr. A-114 z dn. 31.12.1990. Przez kolejną dekadę nekropolia jednak ponownie zaczęła zarastać roślinnością i popadła w zapomnienie.

W 2004 r. cmentarzem zaczęli się opiekować uczniowie Gimnazjum nr 1 w Sokółce, którzy przeprowadzili na nim prace porządkowe. W 2007 r. przy wejściu zamontowano tablicę informacyjną. Jesienią 2016 r., dzięki wysiłkowi miejscowych społeczników na czele z nauczycielką Ewą Krychniak, udało się zainicjować cykliczne akcje porządkowania cmentarza. Dzięki ich pracy opanowano rozrastającą się roślinność, usunięto śmieci. Udało się odsłonić wiele nagrobków. Społecznicy mają w planach również sporządzenie dokumentacji cmentarza.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 15x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs