Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
UHB_Matecznik Mazowsze i Pałac w Karolinie - OP9FEW
Właściciel: Sofijka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-10-2021
Data utworzenia: 01-10-2021
Data opublikowania: 02-10-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 12-11-2022
17x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
47 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrytka powstała w ramach projektu "Ukryta historia Brwinowa" realizowanego przez Fundację Sofijka - edukacja i rozwój z Brwinowa w ramach programu "Działaj Lokalnie". 

Opracowanie tekstu: Paulina Kuran z Fundacji Sofijka.

Opiekunkami skrytki są Emilia i Maja.

 

Karolin jest XX-wiecznym zabytkowym zespołem parkowo-pałacowym administracyjnie należącym do Otrębus. Otaczający posiadłość las to doskonałe miejsce na relaks na łonie natury, wyciszenie oraz bezpośredni kontakt z historią i kulturą ludową Mazowsza.

Pierwszym właścicielem nieruchomości był Feliks Bobrowski, który w 1902r. ofiarował ziemię Warszawskiemu Towarzystwu Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi na budowę sanatorium „dla niezamożnych i nerwowo chorych”.  Po jego śmierci inicjatywę budowy sanatorium wspierała wdowa - Karolina Bobrowska. To właśnie od jej imienia miejscowość wzięła swoją nazwę.

Pałac w Karolinie, wzniesiony po 1909 r. wg projektu Czesława Domaniewskiego, prezentuje się najpiękniej od strony ogrodu. Taras, do którego wiodą dwubiegowe schody z tralkową balustradą jest otoczony pięknymi, starymi drzewami, wśród których wyróżniają się największe w Polsce tulipanowce. Widać z niego perspektywę długiej, wybiegającej w las alei.

Początkowo budynek był sierocińcem, prowadzonym przez siostry zakonne. W czasie pierwszej wojny światowej pełnił funkcję niemieckiego szpitala wojskowego. W okresie powojennym Towarzystwo Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi założyło tutaj Sanatorium dla zmęczonych nerwowo. Funkcjonowało ono do 1939 r. pod kierownictwem dr Wacława Knoffa.

Lata czterdzieste XX wieku przyniosły zmiany w przeznaczeniu posiadłości. Już w grudniu 1947 r. było wiadome, że miejsce to stanie się domem dla nieistniejącego jeszcze wówczas Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, którego powstaniem miał się zająć Tadeusz Sygietyński – kompozytor, pedagog muzyczny, pianisty i dyrygenta. Pomysł stworzenia takiego miejsca był powojenną realizacją jego marzenia. Podczas Powstania Warszawskiego, kryjąc się przed bombardowaniem, Sygietyński obiecał sobie razem ze swoją żoną, przedwojenną gwiazdą filmu i kabaretu - Mirą Zimińską, że jeśli przeżyją, stworzą wyjątkowy zespół muzyczny kultywujący tradycje polskiego folkloru. Dekret o powołaniu zespołu wydano 8.11.1948 r., a premiera pierwszego programu „Mazowsza” miała miejsce 6.11.1950r. w Teatrze Polskim w Warszawie. W kolejnych latach zespół wyjeżdżał na tourne za granice i do dziś odwiedził niemal wszystkie zakątki świata prezentując polską kulturę ludową. Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w 1955 r., funkcję dyrektora i dobrego ducha zespołu pełniła aż do końca życia (1997r.) pani Mira Zimińska - Sygietyńska.

 

Obecnie „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa tradycyjnej kultury ludowej. Przez zespół przewinęło się wielu pasjonatów sztuki, tańca i muzyki, takich chociażby jak Irena Santor.

We wrześniu 1990 r. w pałacu wybuchł pożar - spłonął dach budynku oraz przechowywane na najwyższej kondygnacji kostiumy, przedwojenne suknie Miry Zimińskiej i liczne pamiątki z wyjazdów.

 

W 2009 r. na przyległym do parku terenie powstało Europejskie Centrum Matecznik Mazowsze, na które składa się nowoczesny obiekt z salą widowiskową i pracowniami artystów. Obok działa Centrum Konferencyjne Mazowsze oraz Staropolska Karczma Mazowsze będąca zapleczem hotelowym i gastronomicznym.

 

Kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli „Mazowsza” było powołanie Centrum Folkloru Polskiego "Karolin”. Jego uroczyste otwarcie odbyło się 2.09.2021r. Wzięli w nim udział m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. We wnętrzach pałacu znajduje się stała ekspozycja, w której harmonijnie przeplatają się dwa wątki. Pierwszym jest prezentacja kultury ludowej wybranych regionów Polski. Drugim ukazanie stylu, jaki przez lata wykreowało „Mazowsze”.

Źródła:

____________________________________________________________________________________

Zapraszamy do udziału w grze "Odkryj Brwinów" w dniach 2-16 października. Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/3028582564080372

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Matecznik Mazowsze_1
Matecznik Mazowsze_2
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 1x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria