Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
UHB_Matecznik Mazowsze i Pałac w Karolinie - OP9FEW
Owner: Sofijka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 01-10-2021
Date created: 01-10-2021
Date published: 02-10-2021
Last modification: 12-11-2022
17x Found
1x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
47 visitors
8 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrytka powstała w ramach projektu "Ukryta historia Brwinowa" realizowanego przez Fundację Sofijka - edukacja i rozwój z Brwinowa w ramach programu "Działaj Lokalnie". 

Opracowanie tekstu: Paulina Kuran z Fundacji Sofijka.

Opiekunkami skrytki są Emilia i Maja.

 

Karolin jest XX-wiecznym zabytkowym zespołem parkowo-pałacowym administracyjnie należącym do Otrębus. Otaczający posiadłość las to doskonałe miejsce na relaks na łonie natury, wyciszenie oraz bezpośredni kontakt z historią i kulturą ludową Mazowsza.

Pierwszym właścicielem nieruchomości był Feliks Bobrowski, który w 1902r. ofiarował ziemię Warszawskiemu Towarzystwu Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi na budowę sanatorium „dla niezamożnych i nerwowo chorych”.  Po jego śmierci inicjatywę budowy sanatorium wspierała wdowa - Karolina Bobrowska. To właśnie od jej imienia miejscowość wzięła swoją nazwę.

Pałac w Karolinie, wzniesiony po 1909 r. wg projektu Czesława Domaniewskiego, prezentuje się najpiękniej od strony ogrodu. Taras, do którego wiodą dwubiegowe schody z tralkową balustradą jest otoczony pięknymi, starymi drzewami, wśród których wyróżniają się największe w Polsce tulipanowce. Widać z niego perspektywę długiej, wybiegającej w las alei.

Początkowo budynek był sierocińcem, prowadzonym przez siostry zakonne. W czasie pierwszej wojny światowej pełnił funkcję niemieckiego szpitala wojskowego. W okresie powojennym Towarzystwo Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi założyło tutaj Sanatorium dla zmęczonych nerwowo. Funkcjonowało ono do 1939 r. pod kierownictwem dr Wacława Knoffa.

Lata czterdzieste XX wieku przyniosły zmiany w przeznaczeniu posiadłości. Już w grudniu 1947 r. było wiadome, że miejsce to stanie się domem dla nieistniejącego jeszcze wówczas Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, którego powstaniem miał się zająć Tadeusz Sygietyński – kompozytor, pedagog muzyczny, pianisty i dyrygenta. Pomysł stworzenia takiego miejsca był powojenną realizacją jego marzenia. Podczas Powstania Warszawskiego, kryjąc się przed bombardowaniem, Sygietyński obiecał sobie razem ze swoją żoną, przedwojenną gwiazdą filmu i kabaretu - Mirą Zimińską, że jeśli przeżyją, stworzą wyjątkowy zespół muzyczny kultywujący tradycje polskiego folkloru. Dekret o powołaniu zespołu wydano 8.11.1948 r., a premiera pierwszego programu „Mazowsza” miała miejsce 6.11.1950r. w Teatrze Polskim w Warszawie. W kolejnych latach zespół wyjeżdżał na tourne za granice i do dziś odwiedził niemal wszystkie zakątki świata prezentując polską kulturę ludową. Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w 1955 r., funkcję dyrektora i dobrego ducha zespołu pełniła aż do końca życia (1997r.) pani Mira Zimińska - Sygietyńska.

 

Obecnie „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa tradycyjnej kultury ludowej. Przez zespół przewinęło się wielu pasjonatów sztuki, tańca i muzyki, takich chociażby jak Irena Santor.

We wrześniu 1990 r. w pałacu wybuchł pożar - spłonął dach budynku oraz przechowywane na najwyższej kondygnacji kostiumy, przedwojenne suknie Miry Zimińskiej i liczne pamiątki z wyjazdów.

 

W 2009 r. na przyległym do parku terenie powstało Europejskie Centrum Matecznik Mazowsze, na które składa się nowoczesny obiekt z salą widowiskową i pracowniami artystów. Obok działa Centrum Konferencyjne Mazowsze oraz Staropolska Karczma Mazowsze będąca zapleczem hotelowym i gastronomicznym.

 

Kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli „Mazowsza” było powołanie Centrum Folkloru Polskiego "Karolin”. Jego uroczyste otwarcie odbyło się 2.09.2021r. Wzięli w nim udział m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. We wnętrzach pałacu znajduje się stała ekspozycja, w której harmonijnie przeplatają się dwa wątki. Pierwszym jest prezentacja kultury ludowej wybranych regionów Polski. Drugim ukazanie stylu, jaki przez lata wykreowało „Mazowsze”.

Źródła:

____________________________________________________________________________________

Zapraszamy do udziału w grze "Odkryj Brwinów" w dniach 2-16 października. Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/3028582564080372

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Matecznik Mazowsze_1
Matecznik Mazowsze_2
Log entries: Found 17x Not found 1x Note 1x Picture 1x All entries Gallery