Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mogiła żołnierzy AK - OP9EGG
Właściciel: PeCha
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-07-2021
Data utworzenia: 30-07-2021
Data opublikowania: 31-07-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 02-08-2021
7x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
26 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Krótka historia:

Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę założyć skrzynkę w tak bliskiej mi okolicy. Przyjeżdżam, co prawda do Aten (miejscowość odległa o kilka km), ale to bliska okolica już od 25 lat. Z różną częstotliwością, ale zawsze wracam.

Okazało się, że droga z Nowinki jest remontowana i zamknięta, więc wytyczono objazd przez Gatne Drugie i Podnowinkę. Nigdy tędy nie przejeżdżałem, a okazało się, że w lasku na niewielkim wzniesieniu kryje się mogiła żołnierzy Armii Krajowej powieszonych tutaj przez hitlerowców w dniu 30 kwietnia 1944 roku.

"[...]Ci żołnierze nie zginęli w walce. Zostali wydani przez Franciszka Wysockiego, konfidenta gestapo w Suwałkach.

Franciszek Wysocki, ps. „Mewa” działał na dwa fronty. Był członkiem partyzanckiego oddziału Wacława Trejnowskiego „Orkana”. Dowódca uważał go za wzorowego partyzanta, był zdyscyplinowany i uważny. Uczestniczył we wszystkich akcjach dywersyjnych i dozbrojeniowych. Gdy w styczniu 1944 roku gestapo aresztowało kilka osób związanych z oddziałem, „Orkan” czuł, że nie jest to przypadek, aresztowania mogą być spowodowane zdradą. I wtedy podejrzenie podało na Franciszka Wysockiego, bo nie dość, że podczas jednej  z rozmów z dowódcą wykazał się nadmierną ciekawością, wiedział też o miejscu pobytu Trejnowskiego. Ten jednak, jakby przeczuwając zdradę, opuścił gospodarstwo, do którego chwilę później przyjechali gestapowcy.

Wysocki został wzięty pod obserwację. Kiedy w lutym 1944 r. do mieszkania Michała Walczaka ps. ,,Stary” w Krejwincach, przyjechało gestapo po ukrywającego się u niego Antoniego Wowaka, sprawa była jasna – o kryjówce wiedział tylko Wysocki. Aresztowano obu partyzantów. Zostali powieszeni 30 kwietnia 1944 we wsi Podnowinka. Wraz z nimi powieszono kilku innych partyzantów.

Podziemny Sąd Armii Krajowej wydał na Franciszka Wysockiego wyrok śmierci. W marcu 1944 roku (jeszcze przed egzekucją w Podnowince) został wezwany do udziału w akcji, ale zamiast na akcję, trafił na przesłuchanie. Początkowo nie przyznawał się do współpracy z gestapo, lecz po przedstawieniu dowodów potwierdził, że by szpiclem. Prosił o darowanie winy, powoływał się na swój udział i zasługi w akcjach partyzanckich. Nie przekonał sędziów – wyrok na „Mewie” wykonali partyzanci z patrolu „Sokoła”."*

Miejsce nie zostało oznaczone na naszej mapie, więc moja decyzja mogła być jedna i została podjęta bez większego zastanawiania się.

O keszu:

Niestety z powodu braku specjalnie dużych ilości sprzętu keszerskiego musiałem stworzyć skrzynkę z tego co było. Po szybkim zlustrowaniu miejsca i okolicy wybór padł mikroskrzynkę powieszoną (sic!) na drzewie.

Współrzędne sprawdziłem za pomocą c:geo stojąc kilka minut przy rzeczonym drzewie. Jak pomiar powtórzył mi się 3x z rzędu – uznałem, że to jest to. Jednak po wprowadzeniu ich na mapę mam pewne wątpliwości. Chociaż, umówmy się, to jest las, widok z satelity pokazuje drzewa i nic więcej, więc trudno stwierdzić czy to akurat to drzewo.

W każdym razie musicie wejść po schodach do mogiły, a potem zejść po skrzynkę z drugiej strony. Drzewo chyba intuicyjne. Jako pierwsze rzuciło mi się w oczy. Powrót tą samą drogą. Do mogiły i schodami w dół.

I oczywiście weźcie coś do pisania!

 

*Część opisu pochodzi ze strony: https://proszewycieczki.wordpress.com/2020/06/26/podnowinka-mogila-ofiar-szpicla/

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
po schodach w górę
tablica pamiątkowa
to widzi kesz
gdzieś tam
przy tym znaku zostawiacie auto
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 2x komentarz 2x Wszystkie wpisy