Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Domaszkowicki Nepomucen - OP9D1U
Właściciel: krogulec
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-05-2021
Data utworzenia: 16-05-2021
Data opublikowania: 26-05-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 26-05-2021
2x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
22 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Na skraju Domaszkowic stoi sobie skromnie kamienna, barokowa figura Jana Nepomucena na wolutowanym cokole. Takich rzeźb, czyli Nepomuków, jest w samej Polsce kilka tysięcy. Mają one jakiś specyficzny urok a spotkać je można zarówno w eksponowanych miejscach przy ważnych zabytkach, jak i przy wiejskich drogach, w rozsianych wśród pól kapliczkach, przy mostach, brodach itd. Temu Nepomukowi czas zabrał twarz i elementy cokołu, a także pozbawił go charakterystycznej dla przedstawień Jana Nepomucena aureoli z pięcioma gwiazdami.

c827f3cd-ce44-464e-bc17-6407214a5df5.jpg

Kesz założony spontanicznie z tego co było akurat w keszowozie. Na miejscu malutki pojemniczek z logbookiem, umieszczony przy drodze nieopodal figury, na wysokości ok. 1,20 m.

 

Dla chętnych na lekturę poniżej krótkie informacje o świętym.

Jan Nepomucen a właściwie Jan z Pomuk (dzisiejsze miasto Nepomuk w okresie (powiecie) Pilzno, 80 km od Pragi), urodzony pomiędzy 1340 a 1350 rokiem, zmarł około 20 marca 1393 roku w Pradze. Był synem miejskiego urzędnika o nazwisku Welfin. W 1370 roku, po ukończeniu szkoły został klerykiem i notariuszem w praskiej kurii biskupiej. W 1380 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po ukończeniu studiów prawa na uniwersytecie praskim (1381r.) i teologii w Padwie (1382 - 1387r.) został mianowany na kanonika - proboszcza kościoła śś. Piotr i Pawła na Wyszehradzie. W 1390r. arcybiskup mianuje go archidiakonem i proboszczem w Zatoce (Saaz). Niedługo później został wikariuszem generalnym arcybiskupstwa praskiego, tym samym stając się pierwszą osobą w arcybiskupstwie praskim po arcybiskupie. Jego śmierć związana jest konfliktem króla czeskiego Wacława IV Luksemburczyka, a arcybiskupem praskim Janem z Jensztajna. W 1393 roku kiedy stosunki pomiędzy arcybiskupem, a królem znacznie się zaogniły, Wacław IV postanowił dla swojego poplecznika i kapelana utworzyć nowe biskupstwo w Kladrubach. Nowemu biskupstwu miały być przekazane znaczne dobra i posiadłości należące do klasztoru w Jansztajnach. Jan z Pomuk wraz jego kanonikiem Mikołajem zostali aresztowani i osadzeni w więzieniu na Starym Mieście, gdzie zostali poddani torturom przez samego króla, nie wiadomo czego król chciał się dowiedzieć. około 20 marca kiedy doszło już do ugody pomiędzy królem, a biskupem, zamęczony Jan z Pomuk został zrzucony do Wełtawy z mostu Karola. Znacznie później w XVI wieku pewien czeski duchowny i kronikarz umieścił w swoich kronikach jakiegoś duchownego, osobistego spowiednika królowej Zofii, żony Wacława IV, który został przez króla skazany na śmierć za nie ujawnienie tajemnicy spowiedzi. Oba te fakty połączyła tradycja kościelna i od tej pory był szerzony kult świętego. W 1710 r. na polecenie cesarza Józefa II rozpoczęto proces kanonizacyjny. Papież Innocenty potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. W 1729 roku po sześcioletnim procesie kanonizacyjnym, papież Benedykt XIII ogłosił Jana Nepomucena świętym.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 2x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy