Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Domaszkowicki Nepomucen - OP9D1U
Eigenaar: krogulec
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 14-05-2021
Gemaakt op: 16-05-2021
Gepubliceerd op: 26-05-2021
Laatste verandering: 26-05-2021
2x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
22 x Bekeken
1 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Accessible for disabled  Bike  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Na skraju Domaszkowic stoi sobie skromnie kamienna, barokowa figura Jana Nepomucena na wolutowanym cokole. Takich rzeźb, czyli Nepomuków, jest w samej Polsce kilka tysięcy. Mają one jakiś specyficzny urok a spotkać je można zarówno w eksponowanych miejscach przy ważnych zabytkach, jak i przy wiejskich drogach, w rozsianych wśród pól kapliczkach, przy mostach, brodach itd. Temu Nepomukowi czas zabrał twarz i elementy cokołu, a także pozbawił go charakterystycznej dla przedstawień Jana Nepomucena aureoli z pięcioma gwiazdami.

c827f3cd-ce44-464e-bc17-6407214a5df5.jpg

Kesz założony spontanicznie z tego co było akurat w keszowozie. Na miejscu malutki pojemniczek z logbookiem, umieszczony przy drodze nieopodal figury, na wysokości ok. 1,20 m.

 

Dla chętnych na lekturę poniżej krótkie informacje o świętym.

Jan Nepomucen a właściwie Jan z Pomuk (dzisiejsze miasto Nepomuk w okresie (powiecie) Pilzno, 80 km od Pragi), urodzony pomiędzy 1340 a 1350 rokiem, zmarł około 20 marca 1393 roku w Pradze. Był synem miejskiego urzędnika o nazwisku Welfin. W 1370 roku, po ukończeniu szkoły został klerykiem i notariuszem w praskiej kurii biskupiej. W 1380 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po ukończeniu studiów prawa na uniwersytecie praskim (1381r.) i teologii w Padwie (1382 - 1387r.) został mianowany na kanonika - proboszcza kościoła śś. Piotr i Pawła na Wyszehradzie. W 1390r. arcybiskup mianuje go archidiakonem i proboszczem w Zatoce (Saaz). Niedługo później został wikariuszem generalnym arcybiskupstwa praskiego, tym samym stając się pierwszą osobą w arcybiskupstwie praskim po arcybiskupie. Jego śmierć związana jest konfliktem króla czeskiego Wacława IV Luksemburczyka, a arcybiskupem praskim Janem z Jensztajna. W 1393 roku kiedy stosunki pomiędzy arcybiskupem, a królem znacznie się zaogniły, Wacław IV postanowił dla swojego poplecznika i kapelana utworzyć nowe biskupstwo w Kladrubach. Nowemu biskupstwu miały być przekazane znaczne dobra i posiadłości należące do klasztoru w Jansztajnach. Jan z Pomuk wraz jego kanonikiem Mikołajem zostali aresztowani i osadzeni w więzieniu na Starym Mieście, gdzie zostali poddani torturom przez samego króla, nie wiadomo czego król chciał się dowiedzieć. około 20 marca kiedy doszło już do ugody pomiędzy królem, a biskupem, zamęczony Jan z Pomuk został zrzucony do Wełtawy z mostu Karola. Znacznie później w XVI wieku pewien czeski duchowny i kronikarz umieścił w swoich kronikach jakiegoś duchownego, osobistego spowiednika królowej Zofii, żony Wacława IV, który został przez króla skazany na śmierć za nie ujawnienie tajemnicy spowiedzi. Oba te fakty połączyła tradycja kościelna i od tej pory był szerzony kult świętego. W 1710 r. na polecenie cesarza Józefa II rozpoczęto proces kanonizacyjny. Papież Innocenty potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. W 1729 roku po sześcioletnim procesie kanonizacyjnym, papież Benedykt XIII ogłosił Jana Nepomucena świętym.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 2x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs