Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zabytkowe Wille Szczecina ul. Ludwika Solskiego 3 i 4 offset - OP9B7N
Owner: Karougeka
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 03-02-2021
Date created: 03-02-2021
Date published: 06-02-2021
Last modification: 14-02-2021
42x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
61 visitors
31 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: GFS
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Jedna z najbardziej okazałych szczecińskich willi z początku XX w. Ważny akcent architektoniczny dzielnicy willowej zwanej Nowym Westendem.
0F052B81-3580-B85E-C36F-48B47AE9C52A.jpg
Historia

Willa usytuowana jest na tzw. Nowym Westendzie - willowej dzielnicy, założonej na przełomie XIX i XX w. poza granicami miasta jako prywatne osiedle szczecińskiego kupca Johannesa Quistorpa. Wzniesiona została w latach 1902-1903 jako dom hurtownika win Rudolfa Krahnstövera, według projektu którego autorem był szczeciński architekt Hugo Hölling. W 1914 i 1924 r. dokonano drobnych przebudów, których projekt wykonał arch. Franz Plötz. W maju 1935 r. nowym właścicielem willi został kupiec Kurt Ranjott, prowadzący specjalistyczne sklepy z kawą, herbatą, kakao i czekoladą. W okresie powojennym budynek był siedzibą bursy szkół artystycznych. Po jej likwidacji w latach 90. XX w. przez jakiś czas stał pusty. W 2. połowie lat 90. XX w. został poddany gruntownemu remontowi na potrzeby nowych użytkowników - Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Obecnie mieści się tu pierwsza z wymienionych instytucji.

Opis

Dawna willa Rudolfa Krahnstövera położona jest w północno-zachodnie części willowej dzielnicy Szczecina, zwanej dziś Łęknem, a niegdyś Nowym Westendem. Usytuowana po wschodniej stronie okrągłego placu Jakuba Wujka, na narożniku tego placu i ul. Solskiego, zwrócona jest frontową elewacja z głównym wejściem ku ulicy tj. w kierunku północno-zachodnim. Druga, bardziej okazała elewacja wychodzi w stronę placu, tj. na południowy zachód. Wokół willi rozciąga się obszerny ogród z drzewami i usytuowanym od południa garażem.

Eklektyczna architektura budynku utrzymana jest w malowniczych formach zbliżonych do tzw. renesansu niemieckiego. Willa założona została na skomplikowanym i nieregularnym rzucie zbliżonym do kwadratu, z szerszą, prostokątną częścią północno-wschodnią i nieco węższą częścią południowo-wschodnią o zryzalitowanych narożnikach i trójbocznym ryzalicie w elewacji południowo-zachodniej. Jednopiętrowa, podpiwniczona, odznacza się malowniczą bryłą powstałą w wyniku zestawienia elementów o różnej wysokości. Nakryta jest wysokimi dachami dwu i czterospadowymi, tworzącymi wraz z narożną wieżą o ośmiobocznym hełmie z latarnią złożoną sylwetę.

Willa jest budynkiem murowanym z cegły, o elewacjach otynkowanych. Niektóre partie ścian w szczytach i górnej kondygnacji wieży zbudowane zostały w konstrukcji ryglowej, weranda - w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Dachy, łącznie z hełmem wieży pokryte są dachówką karpiówką.

Asymetryczne elewacje budynku zakomponowane zostały w sposób swobodny, wynikający z układu bryły. Strefę cokołową wydzielono gzymsem. Okna dwu- i trójdzielne zamknięte są łukami odcinkowymi, przy czym osie otworów na poszczególnych kondygnacjach nie pokrywają się. Podziały elewacji frontowej z wejściem głównym usytuowanym przy lewym, północnym narożniku tworzą środkowy ryzalit i narożna, wysunięta przed lico elewacji wieża. W trójkątnym szczycie ryzalitu i dwóch górnych kondygnacjach wieży wyeksponowano konstrukcje ryglową. Elementami podziałów najbardziej eksponowanej elewacji południowo-zachodniej są wspomniana wyżej narożna wieża, trójbocznie zamknięty, parterowy ryzalit oraz szeroki ryzalit narożny, poprzedzony piętrową, drewnianą werandą, zwieńczony trójkątnym szczytem z wyeksponowaną konstrukcją ryglową. Pozostałe elewacje, nieco skromniejsze, powtarzają z grubsza opisany schemat dwóch opisanych. Wszystkie one dekorowane są detalem wykonanym w tynku i stiuku, takim jak narożne boniowania, obramienia okienne, czy ornamenty w płycinach podokiennych. Wnętrze o swobodnym układzie rozplanowane zostało wokół centralnego prostokątnego dwukondygnacyjnego hallu ze schodami prowadzącymi na galerię.

Obiekt dostępny w godzinach pracy instytucji.

Oprac. Maciej Słomiński OT NID Szczecin

 

o skrytce:

Duże mikro w maskowaniu. Spokojnie jak popatrzycie - zobaczycie różnice koloru.

Edit: wszystkie skrzynki należy traktować jako offset czyli nie na kordach. Spoiler i miejsce ukrycia namierzycie odwracając się plecami do wejścia willi pod adresem Solskiego 3. Niestety nie przewidziałam takich opadów  śniegu, przy najbliższych odwiedzinach zmienię pojemnik na mały i dalej od ziemi. 

Dziękuję za wszelkie uwagi.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
20210214_103842
Log entries: Found 42x Not found 0x Note 0x All entries