Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Jezioro Wiejki - OP99WL
Właściciel: wzorowy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-11-2020
Data utworzenia: 04-11-2020
Data opublikowania: 04-11-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 04-11-2020
9x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
27 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: MiszkaWu, Psikiszek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rezerwat przyrody „Jezioro Wiejki”

352D8B47-6DF9-8CEF-B063-7DC5EC409FA3.jpg

Wodny rezerwat przyrody położony we wschodniej części województwa podlaskiego, na terenie wsi Wiejki w gminie Gródek, w powiecie białostockim. Zajmuje powierzchnię 22,50 ha. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie, ze względów naukowych i dydaktycznych, naturalnego jeziora mezotroficznego oraz otaczającego je torfowiska i występujących na tym terenie rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt.

B00E11EF-C09F-855D-73B8-20EC64B32332.jpg

Rezerwat przyrody „Jezioro Wiejki” utworzony został 29 grudnia 2005 na mocy rozporządzenia Nr 66/05 Wojewody Podlaskiego z dnia 2 grudnia 2005. Rezerwat znajduje się na gruntach będących własnością Skarbu Państwa, administrowanych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, Nadleśnictwo Waliły.

W latach 1997–2005 jezioro Wiejki było objęte ochroną w formie użytku ekologicznego. Pierwszą inwestycją, która wpłynęła istotnie na lokalny układ hydrologiczny, było wykopanie tzw. Rowu Tartacznego pod koniec XIX w. na terenie Niecki Gródecko-Michałowskiej. Największe zmiany w zasobach wodnych tych terenów spowodowały odwodnienia przeprowadzone w latach 1956–57, wykonane na potrzeby wykorzystania torfu do celów gospodarczych. Powstały wówczas kopalnie funkcjonujące do czasów współczesnych. Kolejne, zakrojone na szeroką skalę melioracje wykonano w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia. Przyczyniły się one do drastycznego obniżenia poziomu wód gruntowych na całej Niecce.

Od powołania rezerwatu wykonano szereg ważnych zabiegów ochrony czynnej dla zachowania walorów rezerwatu przyrody „Jezioro Wiejki”: odsłonięcie stanowisk brzozy niskiej, koszenie łąk, przerzedzenie drzew i krzewów wkraczających na torfowisko, budowa progu, zasypanie rowu melioracyjnego oraz budowa przepustu z piętrzeniem i remont grobli w sąsiedztwie rezerwatu.

Rezerwat jest jednym z nielicznych pozostałości systemu jeziornego obszarów staroglacjalnych, związanych z formami wytopiskowymi zlodowacenia środkowopolskiego. Chroni naturalny układ wodnych i bagiennych zbiorowisk roślinnych oraz jest ostoją zagrożonych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Najcenniejszym walorem rezerwatu jest ekosystem niewielkiego jeziorka z wyraźnie zaznaczonym, strefowym układem roślinności wodnej i bagiennej. Koncentrycznie od środka jeziora układają się kolejno szuwary skrzypu bagiennego i pałki szerokolistnej oraz pła bagiennego z zespołem turzycy dzióbkowatej i turzycy obłej. Znajdują się tu stanowiska rosiczki okrągłolistnej, kukułki plamistej i kukułki krwistej. W obrębie pła bagiennego duże powierzchnie zajmują łozowiska. Strefę okalającą tworzy las brzozowo-wierzbowy oraz ols porzeczkowy.

W obrębie zakrzaczeń brzozowych w kierunku północno-wschodnim znajduje się najcenniejszy gatunek roślinny, stanowisko rzadkiego reliktowego gatunku brzozy niskiej, będącej pod ścisłą ochroną oraz ujętej w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin jako gatunek zagrożony wyginięciem w Polsce. Otaczające łąki są zbiorowiskiem roślinnym z dominacją kostrzewy czerwonej. Jezioro wraz z zespołami roślinności bagiennej jak i otaczające łąki stanowią ważną ostoję dla ptactwa zarówno lęgowego jak i w czasie przelotów. W sumie na terenie rezerwatu lęgnie się corocznie około 26–29 gatunków ptaków. Swoją ostoję znalazło tu wiele gatunków zwierząt łownych oraz podlegających ochronie m.in. bobry, wilki i rysie.

Według obowiązującego planu ochrony ustanowionego w 2016 roku, obszar rezerwatu objęty jest ochroną czynną (19,22 ha) i krajobrazową (3,23 ha).

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wpisy do logu: znaleziona 9x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy