Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Jezioro Wiejki - OP99WL
Owner: wzorowy
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-11-2020
Date created: 04-11-2020
Date published: 04-11-2020
Last modification: 04-11-2020
9x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
27 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: MiszkaWu, Psikiszek
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Rezerwat przyrody „Jezioro Wiejki”

352D8B47-6DF9-8CEF-B063-7DC5EC409FA3.jpg

Wodny rezerwat przyrody położony we wschodniej części województwa podlaskiego, na terenie wsi Wiejki w gminie Gródek, w powiecie białostockim. Zajmuje powierzchnię 22,50 ha. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie, ze względów naukowych i dydaktycznych, naturalnego jeziora mezotroficznego oraz otaczającego je torfowiska i występujących na tym terenie rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt.

B00E11EF-C09F-855D-73B8-20EC64B32332.jpg

Rezerwat przyrody „Jezioro Wiejki” utworzony został 29 grudnia 2005 na mocy rozporządzenia Nr 66/05 Wojewody Podlaskiego z dnia 2 grudnia 2005. Rezerwat znajduje się na gruntach będących własnością Skarbu Państwa, administrowanych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, Nadleśnictwo Waliły.

W latach 1997–2005 jezioro Wiejki było objęte ochroną w formie użytku ekologicznego. Pierwszą inwestycją, która wpłynęła istotnie na lokalny układ hydrologiczny, było wykopanie tzw. Rowu Tartacznego pod koniec XIX w. na terenie Niecki Gródecko-Michałowskiej. Największe zmiany w zasobach wodnych tych terenów spowodowały odwodnienia przeprowadzone w latach 1956–57, wykonane na potrzeby wykorzystania torfu do celów gospodarczych. Powstały wówczas kopalnie funkcjonujące do czasów współczesnych. Kolejne, zakrojone na szeroką skalę melioracje wykonano w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia. Przyczyniły się one do drastycznego obniżenia poziomu wód gruntowych na całej Niecce.

Od powołania rezerwatu wykonano szereg ważnych zabiegów ochrony czynnej dla zachowania walorów rezerwatu przyrody „Jezioro Wiejki”: odsłonięcie stanowisk brzozy niskiej, koszenie łąk, przerzedzenie drzew i krzewów wkraczających na torfowisko, budowa progu, zasypanie rowu melioracyjnego oraz budowa przepustu z piętrzeniem i remont grobli w sąsiedztwie rezerwatu.

Rezerwat jest jednym z nielicznych pozostałości systemu jeziornego obszarów staroglacjalnych, związanych z formami wytopiskowymi zlodowacenia środkowopolskiego. Chroni naturalny układ wodnych i bagiennych zbiorowisk roślinnych oraz jest ostoją zagrożonych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Najcenniejszym walorem rezerwatu jest ekosystem niewielkiego jeziorka z wyraźnie zaznaczonym, strefowym układem roślinności wodnej i bagiennej. Koncentrycznie od środka jeziora układają się kolejno szuwary skrzypu bagiennego i pałki szerokolistnej oraz pła bagiennego z zespołem turzycy dzióbkowatej i turzycy obłej. Znajdują się tu stanowiska rosiczki okrągłolistnej, kukułki plamistej i kukułki krwistej. W obrębie pła bagiennego duże powierzchnie zajmują łozowiska. Strefę okalającą tworzy las brzozowo-wierzbowy oraz ols porzeczkowy.

W obrębie zakrzaczeń brzozowych w kierunku północno-wschodnim znajduje się najcenniejszy gatunek roślinny, stanowisko rzadkiego reliktowego gatunku brzozy niskiej, będącej pod ścisłą ochroną oraz ujętej w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin jako gatunek zagrożony wyginięciem w Polsce. Otaczające łąki są zbiorowiskiem roślinnym z dominacją kostrzewy czerwonej. Jezioro wraz z zespołami roślinności bagiennej jak i otaczające łąki stanowią ważną ostoję dla ptactwa zarówno lęgowego jak i w czasie przelotów. W sumie na terenie rezerwatu lęgnie się corocznie około 26–29 gatunków ptaków. Swoją ostoję znalazło tu wiele gatunków zwierząt łownych oraz podlegających ochronie m.in. bobry, wilki i rysie.

Według obowiązującego planu ochrony ustanowionego w 2016 roku, obszar rezerwatu objęty jest ochroną czynną (19,22 ha) i krajobrazową (3,23 ha).

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Log entries: Found 9x Not found 0x Note 0x All entries