Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szlak Gąski #14 - Gąska Franc - OP99H9
Gąska Franc
Właściciel: Mateostrozyk
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-10-2020
Data utworzenia: 09-10-2020
Data opublikowania: 01-11-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 01-11-2020
95x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
98 odwiedzających
59 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
18 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: adamen5, Astro, bamba, Bartek111, ForgottenSilesia, kafii, Marcello002, Mario&Monia, Meksha, Migotka85, mziolko, norbinorek, Seamair, Serengeti, Tisia, Tris, unkas, yurras
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Szlak młynów wodnych

Warunki środowiskowe sprzyjały zakładaniu młynów wodnych nad rzeką Jemielnicą. Swój duży wkład w ich powstawanie mieli także jemielniccy cystersi. Wzdłuż odcinka rzeki przebiegającego przez Gąsiorowice znajdowały się w przeszłości (w kolejności zgodnej z kierunkiem nurtu wody) następujące młyny:

a) młyn Czekowski /Gibel/Moysa - powstał już w XVI wieku, znajdował się nad stawem na pograniczu Jemielnicy i Gąsiorowic, przestał funkcjonować w latach 20. XX wieku, do połowy XVII wieku należał do Czekowskiego, potem do rodziny Gibel a następnie, od pierwszej połowy XIX wieku, do rodziny Moysa.

b) młyn Zukowski/Kasek/Drzimalla - działał od połowy XVII wieku do początków dwudziestego stulecia, w wieku XIX młyn należał do rodziny Kasek a potem posiadała go rodzina Drzimalla.

c) młyn Smarzle/Masur/Ptok - istniał na pewno w XVIII wieku a być może nawet wcześniej, działał regularnie do 1945 roku a potem, aż do lat 60. minionego stulecia, doraźnie - wspomagany już napędem elektrycznym; najpierw nosił nazwę Smarzle Mühle, od lat 30. XIX wieku Masur (od nazwiska właściciela), a potem Ptok - też od nazwiska właściciela.

d) młyn Jatasch/Matscher/Mendla - istniał z pewnością w XVIII wieku, na początku następnego stulecia nosił nazwę Jatasch potem, w latach 30. XIX wieku, nazywał się Matscher a w drugiej drugiej połowy tego wieku stał się własnością rodziny Mendla.

e) młyn Szelnak/Pilatscha/Wollny - na starej mapie z 1809 roku wymieniony jest jako Szelnak Mühle, w latach 30. XIX wieku nosił nazwę Pilatscha a potem, jeszcze w pierwszej połowie tego wieku, przejęła go rodzina Wollny.

f) młyn Piossek/Moi/Busek/Kaizik - pierwsze wzmianki o młynie Piossek pochodzą z połowy XVIII wieku (właściciel Lorenz Piossek), następnie, na początku XIX stulecia, przejęła go rodzina Moi/Moy a potem rodzina Busek (ok.1830 r.), od połowy XIX wieku do 1978 roku młyn był własnością rodziny Kaizik, której ostatni przedstawiciel - Anton Kaizik (1888 - 1978) - przekazał młyn i gospodarstwo Ernestowi Smiatkowi.

g) młyn Trzykolny (Przikolne)/Pap/Drahthütte - ostatni z młynów położony w dawnych granicach administracyjnych wsi, zarządzał nim - od połowy XVII wieku - Andreas Trzykolny, w następnych latach, mimo zmian właścicieli, nosił tę samą nazwę (w języku niemieckim Räder Mühle), w latach 30. XIX wieku przekształcono go w wytwórnię drutu i gwoździ istniejącą, wraz z działającym przy niej tartakiem, do końca II wojny światowej.

 

Kesze w miejscowości Gąsiorowice stworzyliśmy dzięki projektowi "Gąski, gąski do domu...” jest on realizowany z programu "Działaj Lokalnie" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kraina św. Anny.Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

----------------------------------------------------------------------------------

Kordy pokazują tablice z szlakiem młynów oraz gąską Francem, ale miejsce ukrycia jest inne! Patrz na wskazówkę :D

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Gąska Franc