Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Szlak Gąski #14 - Gąska Franc - OP99H9
Gąska Franc
Eigenaar: Mateostrozyk
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 01-10-2020
Gemaakt op: 09-10-2020
Gepubliceerd op: 01-11-2020
Laatste verandering: 01-11-2020
96x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
99 x Bekeken
60 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
18 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: adamen5, Astro, bamba, Bartek111, ForgottenSilesia, kafii, Marcello002, Mario&Monia, Meksha, Migotka85, mziolko, norbinorek, Seamair, Serengeti, Tisia, Tris, unkas, yurras
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Szlak młynów wodnych

Warunki środowiskowe sprzyjały zakładaniu młynów wodnych nad rzeką Jemielnicą. Swój duży wkład w ich powstawanie mieli także jemielniccy cystersi. Wzdłuż odcinka rzeki przebiegającego przez Gąsiorowice znajdowały się w przeszłości (w kolejności zgodnej z kierunkiem nurtu wody) następujące młyny:

a) młyn Czekowski /Gibel/Moysa - powstał już w XVI wieku, znajdował się nad stawem na pograniczu Jemielnicy i Gąsiorowic, przestał funkcjonować w latach 20. XX wieku, do połowy XVII wieku należał do Czekowskiego, potem do rodziny Gibel a następnie, od pierwszej połowy XIX wieku, do rodziny Moysa.

b) młyn Zukowski/Kasek/Drzimalla - działał od połowy XVII wieku do początków dwudziestego stulecia, w wieku XIX młyn należał do rodziny Kasek a potem posiadała go rodzina Drzimalla.

c) młyn Smarzle/Masur/Ptok - istniał na pewno w XVIII wieku a być może nawet wcześniej, działał regularnie do 1945 roku a potem, aż do lat 60. minionego stulecia, doraźnie - wspomagany już napędem elektrycznym; najpierw nosił nazwę Smarzle Mühle, od lat 30. XIX wieku Masur (od nazwiska właściciela), a potem Ptok - też od nazwiska właściciela.

d) młyn Jatasch/Matscher/Mendla - istniał z pewnością w XVIII wieku, na początku następnego stulecia nosił nazwę Jatasch potem, w latach 30. XIX wieku, nazywał się Matscher a w drugiej drugiej połowy tego wieku stał się własnością rodziny Mendla.

e) młyn Szelnak/Pilatscha/Wollny - na starej mapie z 1809 roku wymieniony jest jako Szelnak Mühle, w latach 30. XIX wieku nosił nazwę Pilatscha a potem, jeszcze w pierwszej połowie tego wieku, przejęła go rodzina Wollny.

f) młyn Piossek/Moi/Busek/Kaizik - pierwsze wzmianki o młynie Piossek pochodzą z połowy XVIII wieku (właściciel Lorenz Piossek), następnie, na początku XIX stulecia, przejęła go rodzina Moi/Moy a potem rodzina Busek (ok.1830 r.), od połowy XIX wieku do 1978 roku młyn był własnością rodziny Kaizik, której ostatni przedstawiciel - Anton Kaizik (1888 - 1978) - przekazał młyn i gospodarstwo Ernestowi Smiatkowi.

g) młyn Trzykolny (Przikolne)/Pap/Drahthütte - ostatni z młynów położony w dawnych granicach administracyjnych wsi, zarządzał nim - od połowy XVII wieku - Andreas Trzykolny, w następnych latach, mimo zmian właścicieli, nosił tę samą nazwę (w języku niemieckim Räder Mühle), w latach 30. XIX wieku przekształcono go w wytwórnię drutu i gwoździ istniejącą, wraz z działającym przy niej tartakiem, do końca II wojny światowej.

 

Kesze w miejscowości Gąsiorowice stworzyliśmy dzięki projektowi "Gąski, gąski do domu...” jest on realizowany z programu "Działaj Lokalnie" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kraina św. Anny.Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

----------------------------------------------------------------------------------

Kordy pokazują tablice z szlakiem młynów oraz gąską Francem, ale miejsce ukrycia jest inne! Patrz na wskazówkę :D

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Gąska Franc