Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CD widok z grzbietu Młynika - OP9556
dlaczego świerki się łamią?
Właściciel: A walon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-02-2020
Data utworzenia: 26-02-2020
Data opublikowania: 03-03-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 31-12-2023
2x znaleziona
1x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 1 obserwatorów
54 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

MŁYNIK (niem. Mühlberg) - Wikipedia
Wzniesienie w Karkonoszach o wys. 686 m n.p.m., w obrębie Pogórza Karkonoskiego, w grzbiecie odchodzącym na pn. od Grzybowca rozdzielającym Cichą Doliną i dol. Piekielnika. Zalesiony, zbudowany z granitu karkonoskiego, zwieńczony skałkami o tej samej nazwie. Inne skałki: Okno Skalne, Łomiska i Kotlista stoją na pn. stoku poniżej szczytu. Dawniej Młynik był popularnym celem spacerów z Piechowic i Michałowic; prowadziła tędy ścieżka turystyczna z Sobieszowa, przez Cichą Dolinę, stoki Młynika, do doliny Piekielnika i dalej, do Uroczyska.

 

WIDOK Z GRZBIETU MŁYNIKA
Punkt widokowy na przedgórzu Karkonoszy; warto się tu wdrapać na stok. Widok: na pierwszym planie Piechowice, dalej Sobieszów, Cieplice i Jelenia Góra w Kotlinie Jeleniogórskiej, na horyzoncie  – wzgórza Wysoczyzny Rybnicy, Kaczawy i Rudawy Janowickie z forpocztą Sokolików (te od "Lolobrygidy"), a w tle Góry Wałbrzyskie i Kamienne; zakres: ponad 100°; kierunki: pn.↔wsch; okres: cały rok (tylko pojedyncze drzewa liściaste mogą co nieco przysłonić); najlepsze słońce latem - w drugiej połowie dnia, zimą - wczesnym popołudniem. Dokładniej to nie punkt, a miejsce widokowe. Jak to najczęściej w Karkonoszach bywa, mogło powstać kiedy wiatr zleciał z gór i powalił spory kawał lasu, odsłaniając widoki. Tu jednak mógł mieć miejsce inny, jeszcze bardziej niebezpieczny żywioł.

Pożar na Młyniku 

https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP6066

16 lipca 2007 r. na Młyniku wybuchł pożar. Z uwagi na nachylenie stoków i brak drogi dojazdowej, na miejsce zdarzenia straż pożarna sprowadziła samolot gaśniczy. Zdjęcie ukazuje moment zrzucenia środka gaśniczego. Dziś nie można zlokalizować kikutów spalonych drzew. Może w tej części lasu dokonano wyrębu całkowitego w ramach porządkowania obszaru pożaru, a w efekcie powstało miejsce widokowe.

[1] gaszenie pożaru; ciekawe, czy kiedyś to będą robić drony?

ale niezła chmura-lokalsale piękna warstwowa chmura-lokals; pagórki od Lolobrygidy też swoją chmurę mają :)

O lasach karkonoskich, od kiedy pamiętam, mówiło się, że to monokultura świerkowa, że naturalne lasy świerkowe zostały zastąpione świerkami sadzonymi przez człowieka, często z odmian nizinnych, niedostosowanych do tutejszych warunków, że ich płytki system korzeniowy przyczynił się do powalania przez wiatr dużych obszarów lasu, jak w końcu l. 70. Zastanawiające, ale dziś, zamiast świerka powalonego z korzeniami, coraz częściej można zobaczyć takiego ze złamanym, rozszczepionym na drzazgi pniem. Ciekawe, jak to zjawisko jest wyjaśniane.

o keszu:  •  pojemnik - tubka o wym.: dł. 5,5cm, ∅ 3cm  •  zawartość - logbook, certyfikaty z odzysku; słoneczko na powitanie  •  certy: FTF, STF, TTF; do uzupełnienia nick i data zdobycia; jeśli kesz znaleziony grupowo, przysługuje jeden cert
jak dotrzeć: miejsce ukrycia - na stoku, powyżej drogi; trzeba drzeć ostro w górę "ścieżką" po zrywce drewna, zanim dotrze się do skraju lasu i "strzaskanego pnia" - w lewo, kierunek na dwie samotne sosny (póki jeszcze stoją), i po ok. 30-50 m, już na porębie, dopiero wtedy obrać kierunek na kesza
ograniczenia w poszukiwaniach:  nie ma potrzeby kopać, ani grzebać - dot. ziemi, ściółki, itp.
atrybut (wybrany):

danger.png

gdy zbliżasz się do kesza, a linia między tobą a keszem po przedłużeniu trafi w okolice szczerbinki między Sokolikami - jesteś na dobrej drodze by spaść keszu na głowę i połamać sobie nogi; jeśli brak widoczności, do kesza zbliżaj się wyłącznie podchodząc stokiem pod górę, a nie idąc w poprzek stoku po trawersie (czyli po "płaskiej drodze"); jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - zajrzyj do SPOILERA, on problem wyjaśni

dojście do kesza po opadach śniegu z każdej strony niebezpieczne bowiem jesteś na świeżej porębie (III'2020)

mile widziane w logu: coś więcej o pożarze na stokach Młynika oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia w opisie kesza: [1] - Zbocze Młynika - OP6066 (zdjęcie zostało usunięte); pozostałe - własne
PS To drugie podejście do kesza w tej lokalizacji. Pierwszy, założony w lesie, 20 m od skraju lasu; dziś, jeśli ocalał, jest pod ogromną stertą obciętych gałęzi świerkowych, 30 m od lasu; jeśli ktoś przypadkiem odnajdzie pierwotną wersję kasza - znalezienie kesza będzie mu zaliczone.

Zasady reaktywacji 1. Traktuj kesza JAK SWOJE WŁASNE; np. stosujesz regułę "Reaktywacja zabroniona...", to go nie reaktywuj, "Reaktywacja po kontakcie" - to skontaktuj się, itd ;-).
2. Nie masz jeszcze własnych keszy, to załóż, a póki co - MASZ WOLNĄ RĘKĘ co do reaktywacji, ew. zajrzyj do formularza zakładania nowej skrzynki i zobacz, co system proponuje.
3. Jeśli dokonasz reaktywacji, ODNOTUJ to w logu pod rygorem usunięcia twojego wpisu dot. znalezienia.
4. Znajdujesz reaktywację i oryginała -> patrz: punkt 1 i DECYDUJ: włożyć oba logbooki do oryginała, przepisać wpisy, zgłosić reaktywację do usunięcia, a może...?
Dokonywanie serwisu mile widziane.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
''ścieżka zrywkowa''
jak zobaszysz to w lewo
kierunek: prawa sosna
tęcza na Sokolikach
SPOILER strażnik kesza
SPOILER keszu straci widok
rozstrzaskany pień świerka