Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[SGK19] – Modliborzyce – szopka betlejemska na rynku - OP93YG
Właściciel: geokuba
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-12-2019
Data utworzenia: 19-12-2019
Data opublikowania: 24-12-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 29-12-2020
37x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
49 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jak w każdym mieście w tym regionie tak i w Modliborzycach (po 145 latach w 2014 r. odzyskały prawa miejskie) corocznie w Święta Bożonarodzeniowe stawiana jest na rynku sporych rozmiarów miejska szopka betlejemska. Obok szopki nieodłączny jej towarzysz - ogromna choinka. Oczywiście prawdziwy urok takich szopek objawia się w pełnej okazałości po zmroku. Zapraszam w odwiedziny do tego miejsca.

Jako że szopka nie będzie stała tu cały rok, warto wspomnieć na temat samego rynku, ponieważ miejsce to nadaje się do odwiedzin o każdej porze roku.
Jak wspomina Zenon Łukasz Baranowski w swojej książce „Ziemia Janowska”, rynek został odnowiony w ostatnich latach. Okala go parterowa zabudowa, typowa dla małych miasteczek. Pośrodku rynku znajduje się pomnik ku czci Józefa Piłsudskiego. Postawiony w 1928 r., został po 1945 r. zniszczony przez władze komunistyczne. Z inicjatywy Rady Gminy odbudowano go w 2008 r. Umieszczono w nim oryginalny medalion z wizerunkiem marszałka pochodzący z pierwotnego pomnika.
Dalej jest pomnik z 1972 r. ku czci ofiar II wojny światowej z terenu gminy. W 2009 r. umieszczono na nim tablice z nazwiskami osób poległych i zamordowanych przez niemieckiego okupanta w Modliborzycach i w okolicznych wioskach. Co ciekawe pomnik zawiera dwie niemal identyczne tablice, jedną z 1972 r. a drugą z 2009 mówiącą o hołdzie pomordowanym. Co jeszcze ciekawsze pomnik wieńczy orzeł – godło państwa polskiego – ale bez korony.
Nieopodal postawiona podczas renowacji studnia z daszkiem i tablice informacyjne z planem osady i kalendarium historycznym

Na zachód niedaleko od rynku znajduje się widoczny kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Prowadzi do niego wąska uliczka. Przy wejściu na plac kościelny znajduje się dzwonnica zbudowana w 1775 r. Została spalona w 1939 r. Jest budowlą dwukondygnacyjną, z trójkątnymi szczytami. We wnęce rzeźba Chrystusa. Wewnątrz kapliczka kłodowa z XIX w.
Kościół został zbudowany w latach 1644-64. W 2. połowie XVIII w. znajdował się tu relikwiarz z niewielkim fragmentem Krzyża świętego. Niestety został on skradziony w 1806 r. W podziemiach są katakumby, w których chowano kolatorów kościoła. Na frontonie kościoła tablica upamiętniająca poległych w I wojnie światowej z 1928 r., zrekonstruowana w 2005 r. Po drugiej stronie upamiętniająca szlak bojowy warszawskiej brygady pancerno-motorowej i jej dowódcy gen. Stefana Grota-Roweckiego z 2009 r.

 

Skrzynka to mikro magnetyk przyczepiony do jednej z ławek.

Obrazki/zdjęcia
Szopka 2019/2020
Szopka z choinką 2019/2020
To widzi kesz
Szopka z choinką 2020/2021
Wpisy do logu: znaleziona 37x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy