Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[SGK19] – Modliborzyce – szopka betlejemska na rynku - OP93YG
Owner: geokuba
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-12-2019
Date created: 19-12-2019
Date published: 24-12-2019
Last modification: 29-12-2020
37x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
50 visitors
21 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: grafen, starletka
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Jak w każdym mieście w tym regionie tak i w Modliborzycach (po 145 latach w 2014 r. odzyskały prawa miejskie) corocznie w Święta Bożonarodzeniowe stawiana jest na rynku sporych rozmiarów miejska szopka betlejemska. Obok szopki nieodłączny jej towarzysz - ogromna choinka. Oczywiście prawdziwy urok takich szopek objawia się w pełnej okazałości po zmroku. Zapraszam w odwiedziny do tego miejsca.

Jako że szopka nie będzie stała tu cały rok, warto wspomnieć na temat samego rynku, ponieważ miejsce to nadaje się do odwiedzin o każdej porze roku.
Jak wspomina Zenon Łukasz Baranowski w swojej książce „Ziemia Janowska”, rynek został odnowiony w ostatnich latach. Okala go parterowa zabudowa, typowa dla małych miasteczek. Pośrodku rynku znajduje się pomnik ku czci Józefa Piłsudskiego. Postawiony w 1928 r., został po 1945 r. zniszczony przez władze komunistyczne. Z inicjatywy Rady Gminy odbudowano go w 2008 r. Umieszczono w nim oryginalny medalion z wizerunkiem marszałka pochodzący z pierwotnego pomnika.
Dalej jest pomnik z 1972 r. ku czci ofiar II wojny światowej z terenu gminy. W 2009 r. umieszczono na nim tablice z nazwiskami osób poległych i zamordowanych przez niemieckiego okupanta w Modliborzycach i w okolicznych wioskach. Co ciekawe pomnik zawiera dwie niemal identyczne tablice, jedną z 1972 r. a drugą z 2009 mówiącą o hołdzie pomordowanym. Co jeszcze ciekawsze pomnik wieńczy orzeł – godło państwa polskiego – ale bez korony.
Nieopodal postawiona podczas renowacji studnia z daszkiem i tablice informacyjne z planem osady i kalendarium historycznym

Na zachód niedaleko od rynku znajduje się widoczny kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Prowadzi do niego wąska uliczka. Przy wejściu na plac kościelny znajduje się dzwonnica zbudowana w 1775 r. Została spalona w 1939 r. Jest budowlą dwukondygnacyjną, z trójkątnymi szczytami. We wnęce rzeźba Chrystusa. Wewnątrz kapliczka kłodowa z XIX w.
Kościół został zbudowany w latach 1644-64. W 2. połowie XVIII w. znajdował się tu relikwiarz z niewielkim fragmentem Krzyża świętego. Niestety został on skradziony w 1806 r. W podziemiach są katakumby, w których chowano kolatorów kościoła. Na frontonie kościoła tablica upamiętniająca poległych w I wojnie światowej z 1928 r., zrekonstruowana w 2005 r. Po drugiej stronie upamiętniająca szlak bojowy warszawskiej brygady pancerno-motorowej i jej dowódcy gen. Stefana Grota-Roweckiego z 2009 r.

 

Skrzynka to mikro magnetyk przyczepiony do jednej z ławek.

Pictures
Szopka 2019/2020
Szopka z choinką 2019/2020
To widzi kesz
Szopka z choinką 2020/2021
Log entries: Found 37x Not found 0x Note 1x All entries