Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PODCHYLINIE - kapliczka - OP928X
Właściciel: grafen
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-08-2019
Data utworzenia: 27-08-2019
Data opublikowania: 03-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 03-09-2019
9x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
19 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwszą formowaną jednostką Korpusu, była 1 Brygada Piechoty Zmotoryzowanej , która w początkowym okresie pełniła funkcjęośrodka szkoleniowego dla nowo wcielonych żołnierzy. Dowódcą był płk Gwidon Czerwiński. Po przetransportowaniu na Ziemię Chełmską Brygada rozlokowana została w kompleksie leśnym w Podchylinie. Aktualnie w środku tego komleksu leśnego stoi kapliczka upamiętniająca tamte czasy. Obok kapliczki sa miejsca dpo dwóch ziemiankach( które zostały rozebrane> Fundatorem kapliczki jest weteran wojskowy, mieszkaniec Sawina Eugeniusz Głąb, który w swoim wspomnieniach opisuje budowe ziemianek:"...Poszczególne plutony kopały doły o długości 12m., szerokości ponad 5m.,zaś głębokość wynosiła 1,3 m., Jedna ziemianka przeznaczona była dla całego plutonu.Ziemianki miały dwuspadowy dach z okrągłego drewna spoczywajacy na skarpach dołu, zaś wierzchnią warstwę dołu stanowiła ziemia.Środek ziemianki stanowił korytarz, w którym stały stojaki z bronią, zaś po oby stronach były stanowiska sypialne dla czterech drużyn.Ziemianki w okreie jesienno - zimowym ogrzewane były piecykami zrobionymi z blaszanych beczek po paliwie z rurą wychodzącą na dach.Do oświetlenia wnętrza służyła lampka z puszki po konserwie,którą po umieszczeniu knota wypełniano paliwem płynnym..."

Korpus ( od września 1944r. ) wydawał własną gazetę"Pancerni". W numerze 5 gazety, możemy przeczytać:"...Ziemianka - to miejsce wypoczynku, sypialni,świetlica żołnierza. Jej budowa, sumienność, dbałość i troskliwość  w żmudnej pracy kopania, wyrzucania i ubijania ziemi, w budowaniu prycz, wstawianiu okien stanowi kiernik wartości poszczególnych jednostek bojowych (..)  w oddziale fizylierów dowódcy kapitana Matwijenko rzucają się w oczy schludne, solidne ziemianki. Dokooła ściele się biały piasek.piękne hasłai orły, kunsztownie ulożone z białych i czerwonych kamyków. Wzdłuż ścian stojaki do karabinów z wyciętymi w drzewie nazwiskami ich włąścicieli. Półeczki do kociołków, stół do krospondencji, na gwoździach rzędami płaszcze, czapki i plecaki. Szpary w ścianach dokładnie zalepione żeby cieplo było i nie wiało.Cieszy  ta chłopska zaradność i twarda postawa wobec zmienionych warunków życia..."

Skrzyneczka w maskowniu leśnym "Klipsiak".

Powodzenia.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
tablica kierunkowa
strzałka kierunkowa
strzałka kierunkowa
kapliczka
tablica
strefa kesza
Wpisy do logu: znaleziona 9x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria