Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
PODCHYLINIE - kapliczka - OP928X
Owner: grafen
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-08-2019
Date created: 27-08-2019
Date published: 03-09-2019
Last modification: 03-09-2019
9x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
19 visitors
7 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pierwszą formowaną jednostką Korpusu, była 1 Brygada Piechoty Zmotoryzowanej , która w początkowym okresie pełniła funkcjęośrodka szkoleniowego dla nowo wcielonych żołnierzy. Dowódcą był płk Gwidon Czerwiński. Po przetransportowaniu na Ziemię Chełmską Brygada rozlokowana została w kompleksie leśnym w Podchylinie. Aktualnie w środku tego komleksu leśnego stoi kapliczka upamiętniająca tamte czasy. Obok kapliczki sa miejsca dpo dwóch ziemiankach( które zostały rozebrane> Fundatorem kapliczki jest weteran wojskowy, mieszkaniec Sawina Eugeniusz Głąb, który w swoim wspomnieniach opisuje budowe ziemianek:"...Poszczególne plutony kopały doły o długości 12m., szerokości ponad 5m.,zaś głębokość wynosiła 1,3 m., Jedna ziemianka przeznaczona była dla całego plutonu.Ziemianki miały dwuspadowy dach z okrągłego drewna spoczywajacy na skarpach dołu, zaś wierzchnią warstwę dołu stanowiła ziemia.Środek ziemianki stanowił korytarz, w którym stały stojaki z bronią, zaś po oby stronach były stanowiska sypialne dla czterech drużyn.Ziemianki w okreie jesienno - zimowym ogrzewane były piecykami zrobionymi z blaszanych beczek po paliwie z rurą wychodzącą na dach.Do oświetlenia wnętrza służyła lampka z puszki po konserwie,którą po umieszczeniu knota wypełniano paliwem płynnym..."

Korpus ( od września 1944r. ) wydawał własną gazetę"Pancerni". W numerze 5 gazety, możemy przeczytać:"...Ziemianka - to miejsce wypoczynku, sypialni,świetlica żołnierza. Jej budowa, sumienność, dbałość i troskliwość  w żmudnej pracy kopania, wyrzucania i ubijania ziemi, w budowaniu prycz, wstawianiu okien stanowi kiernik wartości poszczególnych jednostek bojowych (..)  w oddziale fizylierów dowódcy kapitana Matwijenko rzucają się w oczy schludne, solidne ziemianki. Dokooła ściele się biały piasek.piękne hasłai orły, kunsztownie ulożone z białych i czerwonych kamyków. Wzdłuż ścian stojaki do karabinów z wyciętymi w drzewie nazwiskami ich włąścicieli. Półeczki do kociołków, stół do krospondencji, na gwoździach rzędami płaszcze, czapki i plecaki. Szpary w ścianach dokładnie zalepione żeby cieplo było i nie wiało.Cieszy  ta chłopska zaradność i twarda postawa wobec zmienionych warunków życia..."

Skrzyneczka w maskowniu leśnym "Klipsiak".

Powodzenia.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
tablica kierunkowa
strzałka kierunkowa
strzałka kierunkowa
kapliczka
tablica
strefa kesza
Log entries: Found 9x Not found 0x Note 0x Picture 3x All entries Gallery