Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Krotoszyn - mural/pomnik [100+] - OP8XJA
Eigenaar: szabla
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 0 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 18-12-2018
Gemaakt op: 18-12-2018
Gepubliceerd op: 27-12-2018
Laatste verandering: 27-12-2018
29x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
45 x Bekeken
18 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Na budynku znajdującym się za pomnikiem poświęconym powstaniu Wielkopolskiemu w 2015 roku powstał mural przedstawiający 3 postacie ważne dla tego zrywu w Krotoszynie.

 

Pierwszy z nich to Władysław Rybakowski, który urodził się 22 maja 1885 r. w Krotoszynie. W latach 1908 – 1914 pełnił funkcję naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krotoszynie, którego siedzibą był hotel „Bazar” przy ówczesnej ul. Kaliskiej (obecnie al. Powstańców Wielkopolskich). Tam też organizował ćwiczenia, wieczornice z okazji rocznic patriotycznych oraz amatorskie przedstawienia teatralne.

Po wybuchu I wojny światowej wcielony do armii pruskiej i wysłany na front zachodni, skąd wrócił w wigilię 1918 r. w stopniu sierżanta artylerii. Natychmiast włączył się w tajne przygotowania mające na celu przejęcie miasta przez Polaków. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego wsławił się jako inicjator i dowódca brawurowego zdobycia pruskich koszar w Krotoszynie, przy obecnej ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 1 stycznia 1919 r. przeprowadzona przez czterech powstańców akcja była jedyną samodzielnie zorganizowaną i wykonaną przez krotoszynian akcją, która zakończyła się zdobyciem znacznej ilości broni i amunicji. W lutym 1919 r. w stopniu wachmistrza służył w powstańczej Żandarmerii Konnej w powiecie krotoszyńskim. W okresie II Rzeczpospolitej aktywnie uczestniczył w życiu społecznym Krotoszyna.

Drugi to Jan Szlagowski Urodził się w 1892 roku. Dowódca sformowanego w Warszawie w grudniu 1918 roku pociągu pancernego nr 11 „Poznańczyk”. Był to pociąg improwizowany, złożony z osłoniętych betonem i workami z piaskiem wagonów towarowych, uzbrojony w karabiny maszynowe. „Poznańczyk” został przysłany do Wielkopolski przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego w Warszawie w celu wsparcia działań powstańczych, a bezpośrednią decyzję o zajęciu Krotoszyna siłami tegoż pociągu podjął sztab Batalionu Pogranicznego ze Szczypiorna. 31 grudnia 1918 roku „Poznańczyk” wziął udział w walkach o zdobycie Ostrowa Wielkopolskiego.

Por. Jan Szlagowski w towarzystwie przedstawiciela Powiatowej Rady Ludowej – dr. Władysława Bolewskiego i komendanta woskowego Jarocina – Zbigniewa Ostroroga Gorzeńskiego znalazł się w składzie polskiej delegacji, która przyjęła kapitulację niemieckiego garnizonu w Krotoszynie.

 

Trzeci to Władysław Bolewski urodzony 13 marca 1878 r. w Jarocinie, syn urzędnika Władysława i Walentyny z domu Nowakowska. Uczęszczał do gimnazjum w Nakle, a następnie w  Krotoszynie, gdzie pełnił funkcję prezesa patriotycznej organizacji młodzieżowej – Towarzystwa Tomasza Zana. Podczas studiów medycznych w Lipsku, Zürichu i Würzburgu był więziony za pracę konspiracyjną w tajnym Związku Towarzystw Akademickich.

Po uzyskaniu doktoratu powrócił do Krotoszyna, gdzie prowadził praktykę lekarską i jednocześnie kontynuował działalność niepodległościową. W 1907 r. skazano go za organizację strajku szkolnego. W 1914 r. został wcielony do armii niemieckiej. W listopadzie 1918 r. Bolewski został członkiem Rady Żołnierskiej w Hanowerze i oddelegowano go do Centralnej Rady Żołnierskiej w Poznaniu, a następnie na Kongres Rad do Berlina.

Pod koniec listopada 1918 r. wrócił do Krotoszyna, gdzie zaangażował się w działalność Powiatowej Rady Ludowej. Między innymi dzięki niemu załoga niemiecka bezkrwawo opuściła miasto 1 stycznia 1919 r. Na początku stycznia 1919 r. Bolewski został komendantem Straży Ludowej oraz stanął na czele ochotniczych Drużyn Bojowych, z którymi w lutym walczył pod Zdunami. Tam został ranny. Dosłużył się stopnia kapitana.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Władysław Rybakowski
Jan Szlagowski
Władysław Bolewski
mural
Logs: Gevonden 29x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs