Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Krotoszyn - mural/pomnik [100+] - OP8XJA
Owner: szabla
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 0 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-12-2018
Date created: 18-12-2018
Date published: 27-12-2018
Last modification: 27-12-2018
29x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
45 visitors
18 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Na budynku znajdującym się za pomnikiem poświęconym powstaniu Wielkopolskiemu w 2015 roku powstał mural przedstawiający 3 postacie ważne dla tego zrywu w Krotoszynie.

 

Pierwszy z nich to Władysław Rybakowski, który urodził się 22 maja 1885 r. w Krotoszynie. W latach 1908 – 1914 pełnił funkcję naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krotoszynie, którego siedzibą był hotel „Bazar” przy ówczesnej ul. Kaliskiej (obecnie al. Powstańców Wielkopolskich). Tam też organizował ćwiczenia, wieczornice z okazji rocznic patriotycznych oraz amatorskie przedstawienia teatralne.

Po wybuchu I wojny światowej wcielony do armii pruskiej i wysłany na front zachodni, skąd wrócił w wigilię 1918 r. w stopniu sierżanta artylerii. Natychmiast włączył się w tajne przygotowania mające na celu przejęcie miasta przez Polaków. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego wsławił się jako inicjator i dowódca brawurowego zdobycia pruskich koszar w Krotoszynie, przy obecnej ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 1 stycznia 1919 r. przeprowadzona przez czterech powstańców akcja była jedyną samodzielnie zorganizowaną i wykonaną przez krotoszynian akcją, która zakończyła się zdobyciem znacznej ilości broni i amunicji. W lutym 1919 r. w stopniu wachmistrza służył w powstańczej Żandarmerii Konnej w powiecie krotoszyńskim. W okresie II Rzeczpospolitej aktywnie uczestniczył w życiu społecznym Krotoszyna.

Drugi to Jan Szlagowski Urodził się w 1892 roku. Dowódca sformowanego w Warszawie w grudniu 1918 roku pociągu pancernego nr 11 „Poznańczyk”. Był to pociąg improwizowany, złożony z osłoniętych betonem i workami z piaskiem wagonów towarowych, uzbrojony w karabiny maszynowe. „Poznańczyk” został przysłany do Wielkopolski przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego w Warszawie w celu wsparcia działań powstańczych, a bezpośrednią decyzję o zajęciu Krotoszyna siłami tegoż pociągu podjął sztab Batalionu Pogranicznego ze Szczypiorna. 31 grudnia 1918 roku „Poznańczyk” wziął udział w walkach o zdobycie Ostrowa Wielkopolskiego.

Por. Jan Szlagowski w towarzystwie przedstawiciela Powiatowej Rady Ludowej – dr. Władysława Bolewskiego i komendanta woskowego Jarocina – Zbigniewa Ostroroga Gorzeńskiego znalazł się w składzie polskiej delegacji, która przyjęła kapitulację niemieckiego garnizonu w Krotoszynie.

 

Trzeci to Władysław Bolewski urodzony 13 marca 1878 r. w Jarocinie, syn urzędnika Władysława i Walentyny z domu Nowakowska. Uczęszczał do gimnazjum w Nakle, a następnie w  Krotoszynie, gdzie pełnił funkcję prezesa patriotycznej organizacji młodzieżowej – Towarzystwa Tomasza Zana. Podczas studiów medycznych w Lipsku, Zürichu i Würzburgu był więziony za pracę konspiracyjną w tajnym Związku Towarzystw Akademickich.

Po uzyskaniu doktoratu powrócił do Krotoszyna, gdzie prowadził praktykę lekarską i jednocześnie kontynuował działalność niepodległościową. W 1907 r. skazano go za organizację strajku szkolnego. W 1914 r. został wcielony do armii niemieckiej. W listopadzie 1918 r. Bolewski został członkiem Rady Żołnierskiej w Hanowerze i oddelegowano go do Centralnej Rady Żołnierskiej w Poznaniu, a następnie na Kongres Rad do Berlina.

Pod koniec listopada 1918 r. wrócił do Krotoszyna, gdzie zaangażował się w działalność Powiatowej Rady Ludowej. Między innymi dzięki niemu załoga niemiecka bezkrwawo opuściła miasto 1 stycznia 1919 r. Na początku stycznia 1919 r. Bolewski został komendantem Straży Ludowej oraz stanął na czele ochotniczych Drużyn Bojowych, z którymi w lutym walczył pod Zdunami. Tam został ranny. Dosłużył się stopnia kapitana.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Władysław Rybakowski
Jan Szlagowski
Władysław Bolewski
mural
Log entries: Found 29x Not found 0x Note 0x All entries