Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
PNGS #06 Szczeliniec - Witaj w Niebie - OP8W02
Skrzynka pod patronatem Dyrekcji PNGS
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 899 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-09-2018
Date created: 06-09-2018
Date published: 29-09-2018
Last modification: 06-06-2022
165x Found
4x Not found
2 notes
watchers 6 watchers
212 visitors
94 x rated
Rated as: Excellent
21 x recommended
This cache is recommended by: 5nip3r, atena.pl, Blondi, Dallas, dareckis, deg, elmodemonico, ERWZ, gosia1725, hratli , krogulec, Machet, Mario&Monia, mixen6, Nannette, night_time, telefonalarmowy, Tisia, Tris, unkas, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.


PL Witaj w niebie

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza, miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, ze od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki to przyrodniczy i turystyczny fenomen. Widoczna z daleka, potężna platforma grzbietu tej góry czaruje skalnym miastem, zabytkowym schroniskiem, ale przede wszystkim fantastycznymi formami skalnymi i panoramami. Ze Szczelińca, we wszystkie strony świata rozpościerają się niezapomniane widoki na góry i doliny Sudetów,. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 

FOTO1

 

 

Wychodząc z Piekła na naszym szczycie oczywiście musieliśmy wyjść do punktu widokowego noszącego dumną nazwę Niebo. Jeżeli rzucicie okiem na ścianę Szczelińca dojrzycie skamieniałe serce Emilki. Przepowiednia mówi, że jeżeli o własnych siłach dojdzie do serca mężczyzna i dotknie go to historia Emilki będzie miała szczęśliwe zakończenie. Oczywiście w związku z taką przepowiednią, muszą być spełnione wymagania wobec śmiałka. Mianowicie, przepowiednia spełni się jedynie w przypadku mężczyzny, który nigdy nie okłamał kobiety i oczywiście musi wejść tam na własnych siłach. Dlatego niestety drodzy panowie, nie może być to niemowlę lub dziecko ponieważ nie dostanie się na własnych siłach. Śmiemy podejrzewać, że osoba posiadająca odpowiednią sprawność fizyczną nie spełnia wymaganego warunku.

 

Jeżeli pogodzicie się już z losami Emilii warto spojrzeć na drzewostany rosnące na szczycie Szczelińca. Mamy tutaj do czynienia z borem sosnowym naskalnym. Tutejsze warunki do wzrostu nie należą do najkorzystniejszych. Drzewa rosną bezpośrednio na skale, która w niektórych miejscach okryta jest cienką warstwą gleby. Dodatkowo krótki okres wegetacyjny, trudny dostęp do wody, silne wiatry doprowadzają do powstania takich form drzew. Sosny, które możemy obserwować są nierzadko starsze od tych osiągających kilkanaście metrów pod górą.
 

 

FOTO2

O keszu: Kesz znajduje się przy JEDNOKIERUNKOWYM szlaku trasy turystycznej! NIE ma możliwości dotarcia to kesza w sposób inny niż ścieżką turystyczną od Waypoint  "Początek szlaku płatnego" czyli od wejścia do labiryntu. Wejście jest płatne. Cała pętla trasy zwiedzania Szczelińca i labiryntu skalnego to ok 3,5 km.

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały, ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Jednak pamiętaj o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Parking przy CSE PNGS. Parking płatny 7 pln / Toll Parking 7 pln / Placené parkoviště 7 pln / Kostenpflichtiger Parkplätze 7 pln
Trailhead --- Początek szlaku / Trailhead / Začátek stezky / Beginne den Route
Trailhead --- Początek szlaku płatnego / The beginning of the paid part of the trail / Začátek placené trasy / Der Beginn der bezahlten Route
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
Log entries: Found 165x Not found 4x Note 2x Picture 8x All entries Gallery