Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SKIERBIESZÓW - Cmentarz z I Wojny Światowej - OP8UJF
Właściciel: chomik1002
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 202 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-08-2018
Data utworzenia: 13-08-2018
Data opublikowania: 13-08-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 30-08-2018
10x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
30 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tereny obecnego Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego stały się areną walk w początkowym okresie wojny. Szczególnie cięzkie boje toczyły się podczas kampanii rozpoczętej 16 lipca 1915 roku, czyli w czasie kiedy "Mackenzen ruszył w Lubelskie, gnając tu stojące jeszcze resztki rosyjskiego wojska" - jak to opisała Teresa z Fudakowskich Rostworowska w swoich wspomnieniach "Za szlakiem mojego życia". Najkrwawsze walki miały tu miejsce w dniach 18 i 19 lipca 1915 roku. Zmagały się ze sobą, po stronie państw centralnych: 11 Armia niemiecka pod dowództwem Augusta von Mackensena i austro-węgierska Armia Bug dowodzona przez gen. Alexandra von Linsingena, zaś po stronie Ententy dwie armie rosyjskie: 3 Armia gen. Leonida Lesza i 13 Armia gen. Władimira Olochowa. Dolina rzeki Wolicy była terenem rozgraniczającym obie walczące wojska. W efekcie ciężkich walk zniszczonych zostało wiele zabudowań, straty ludności cywilnej przekraczały na niektórych obszarach 30%. Smutną pozostałością po tych krwawych zmaganiach są cmentarze wojenne na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego w lesie Pańska Dolina, w Hajownikach, Lipinie Starej, Iłowcu-Popławach. Z tego okresu pochodzi także cmentarz w Stanisławce, na którym pochowano m.in. siedem Czechów zmarłych w szpitalu polowym w tej miejscowości. Również cmentarz, na którym się znajdujemy w Skierbieszowie-Dulniku, jest śladem wielkiej wojny.

Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni 5 arów. Otoczony jest wałem ziemnym, na którym ustawiono metalowe ogrodzenie. Wejście znajduje się od strony drogi. Na cmentarzu znajduje się 15 mogił zbiorowych. W dwóch z nich spoczywa 50 żołnierzy armii rosyjskiej, zaś w 13 mogiłach 320 żołnierzy armii niemieckiej, w tym 26 znanych z nazwiska. Na mogiłach znajdują się betonowe płyty, do których były przymocowane żeliwne tablice. Jednak do dnia dzisiejszego tablice te się nie zachowały. Spokoju poległych pilnują cztery drzewa: lipa drobnolistna oraz trzy dęby szypułkowe. Jeden z dębów ma rozmiary pomnikowe.

 

Co do kesza:

 

Kesz znajduje się po prawej stronie cmentarza, od strony drogi ul. Nadrzecznej, ukryty w drzewku rosnący przy narożnym słupku. Spojler może pomóc.

Uważaj na pobliskich mugoli, rękawiczki będą potrzebne. 

 

Powodzenia! 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok na cmentarz
Zniszczone nagrobki
Tablica informacyjna
Strefa kesza
Wpisy do logu: znaleziona 10x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy