Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
SKIERBIESZÓW - Cmentarz z I Wojny Światowej - OP8UJF
Owner: chomik1002
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 202 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-08-2018
Date created: 13-08-2018
Date published: 13-08-2018
Last modification: 30-08-2018
10x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
31 visitors
7 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Tereny obecnego Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego stały się areną walk w początkowym okresie wojny. Szczególnie cięzkie boje toczyły się podczas kampanii rozpoczętej 16 lipca 1915 roku, czyli w czasie kiedy "Mackenzen ruszył w Lubelskie, gnając tu stojące jeszcze resztki rosyjskiego wojska" - jak to opisała Teresa z Fudakowskich Rostworowska w swoich wspomnieniach "Za szlakiem mojego życia". Najkrwawsze walki miały tu miejsce w dniach 18 i 19 lipca 1915 roku. Zmagały się ze sobą, po stronie państw centralnych: 11 Armia niemiecka pod dowództwem Augusta von Mackensena i austro-węgierska Armia Bug dowodzona przez gen. Alexandra von Linsingena, zaś po stronie Ententy dwie armie rosyjskie: 3 Armia gen. Leonida Lesza i 13 Armia gen. Władimira Olochowa. Dolina rzeki Wolicy była terenem rozgraniczającym obie walczące wojska. W efekcie ciężkich walk zniszczonych zostało wiele zabudowań, straty ludności cywilnej przekraczały na niektórych obszarach 30%. Smutną pozostałością po tych krwawych zmaganiach są cmentarze wojenne na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego w lesie Pańska Dolina, w Hajownikach, Lipinie Starej, Iłowcu-Popławach. Z tego okresu pochodzi także cmentarz w Stanisławce, na którym pochowano m.in. siedem Czechów zmarłych w szpitalu polowym w tej miejscowości. Również cmentarz, na którym się znajdujemy w Skierbieszowie-Dulniku, jest śladem wielkiej wojny.

Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni 5 arów. Otoczony jest wałem ziemnym, na którym ustawiono metalowe ogrodzenie. Wejście znajduje się od strony drogi. Na cmentarzu znajduje się 15 mogił zbiorowych. W dwóch z nich spoczywa 50 żołnierzy armii rosyjskiej, zaś w 13 mogiłach 320 żołnierzy armii niemieckiej, w tym 26 znanych z nazwiska. Na mogiłach znajdują się betonowe płyty, do których były przymocowane żeliwne tablice. Jednak do dnia dzisiejszego tablice te się nie zachowały. Spokoju poległych pilnują cztery drzewa: lipa drobnolistna oraz trzy dęby szypułkowe. Jeden z dębów ma rozmiary pomnikowe.

 

Co do kesza:

 

Kesz znajduje się po prawej stronie cmentarza, od strony drogi ul. Nadrzecznej, ukryty w drzewku rosnący przy narożnym słupku. Spojler może pomóc.

Uważaj na pobliskich mugoli, rękawiczki będą potrzebne. 

 

Powodzenia! 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Widok na cmentarz
Zniszczone nagrobki
Tablica informacyjna
Strefa kesza
Log entries: Found 10x Not found 0x Note 0x All entries