Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Eklektyczny ogród Piekarskich - OP8QPS
Właściciel: wzorowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 147 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-02-2018
Data utworzenia: 26-02-2018
Data opublikowania: 26-02-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 12-10-2019
26x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
64 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ogród Piekarskich – zamknięty, eklektyczny ogród przy domu mieszczańskim, powstały około połowy XIX w.

  Dawna nazwa: Łysa Góra

  Położenie obiektu: na prostokątnej parceli położonej w Białymstoku przy ul. Mikołajewskiej (obecnie Wasilkowskiej), obejmującej porośnięte mieszanym lasem wzgórze i graniczącej z innymi parcelami mieszczańskimi

  Parcelę, na której powstał ogród Piekarskich nabyła w 1848 r. od swojego brata Jana Adruszkiewicza Izabela z Adruszkiewiczów Piekarska. Jej mąż – Piotr Piekarski – zbudował tu dom i założył ogród. Obszerny dom wzniesiony przed 1863 r. usytuowany został na szczycie wzgórza, a do jego budowy zużyto modrzewie z lasu porastającego wzgórze. Z tego okresu wywodzi się używana wówczas nazwa założenia „Łysa Góra”. Obok oczyszczonego z drzew szczytu wzgórza pozostawiono jednak część drzew z rosnącego tu lasu dębowo-brzozowo-bukowego, które włączono w obręb kompozycji ogrodu.

  Zamknięty ogród miał kształt prostokąta nieco wyciętego od strony zachodniej, równoległego do ulicy i połączonego z nią dwoma pasami terenu. Teren ogrodu opadał w kierunku północno-wschodnim od domu (stojącego na wzgórzu w południowo-zachodniej części ogrodu) osiągając najniższy punkt w 2/3 długości posesji, po czym znowu się wznosił, co pozwalało na otwarcie widoków na całą kompozycję. Od ulicy przeprowadzono do domu drogę, którą obsadzono aleją lipową. Przed domem założono trzy niewielkie gazony, za którymi w południowo-zachodnim narożniku ogrodu rosły drzewa z dawnego lasu. Przy rogach domu posadzono 4 topole białe, a w otoczeniu tego budynku skomponowano grupy drzew i krzewów ozdobnych. Pozostała część ogrodu miała charakter ozdobno-użytkowy, toteż jej wnętrze wypełniały sady i uprawy warzyw, zaś roślinność ozdobną sadzono przy granicach ogrodu. Wnętrze ogrodu przecinał niewielki strumień płynący w najniżej położonym miejscu, przy którym pozostawiono kępy drzew leśnych. Początkowo z tego strumienia pobierano wodę do podlewania ogrodu, w późniejszych czasach wykopano na wschód od domu studnię. Powstała w ten sposób regularna kompozycja stanowiąca mieszaninę elementów swobodnych i regularnych.

  Po śmierci Piotra i Izabeli Piekarskich właścicielami pozostawionego przez nich majątku zostały dzieci: Aleksander Błażej Piekarski, Joanna Elżbieta Sarosiek, Kazimiera Apolonia Rutkowska, Michalina Izabela Piekarska i Marianna Dominika Kitszel. Dom i ogród użytkowali wtedy Aleksander Piekarski i Joanna Sarosiek. W 1901 r. pozostali spadkobiercy w zamian za spłatę odstąpili od swych praw własności na rzecz Aleksandra Piekarskiego, który w 1912 r. odkupił też na publicznej licytacji sąsiadującą działkę z ogrodem o powierzchni 320 m2. Efektem jego zabiegów był wygląd ogrodu w latach 30. XX w.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3