Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
CD Żyła aplitowa - OP8Q2Y
Cichy Potok w Cichej Dolinie; "przyłbica" bez oczu, a "koala" z jednym
Eigenaar: A walon
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 443 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 12-12-2017
Gemaakt op: 31-12-2017
Gepubliceerd op: 31-12-2017
Laatste verandering: 04-10-2021
7x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
64 x Bekeken
4 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: borek99, Nannette, R-Sol, rubin
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Nature  Access only by walk  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

CICHA DOLINA [2] - trochę geologii; Wikipedia nr [005]

Całe otoczenie doliny zbudowane z granitu karkonoskiego; w dolnej części znajdują się rumowiska i pojedyncze bloki skalne granitu porfirowego (monokryształy...), często pocięte młodszymi żyłami aplitów.

Skały żyłowe (Wikipedia)
Skały magmowe przyjmujące formę żył magmowych (intruzji). Powstają w szczelinach, którymi przeciska się magma. W typowych skałach żyłowych występuje najczęściej struktura porfirowa.

Aplit (Wikipedia)
Głębinowa, najczęściej kwaśna skała magmowa, tworząca żyły, czasem gniazda. Występuje w granitoidach oraz skałach ich osłony. Skała jasna, o budowie drobnoziarnistej (poniżej 2 mm), najczęściej równoziarnistej. Często tworzy intruzje. Główne minerały wchodzące w skład aplitu to minerały o jasnej barwie: kwarc i skalenie potasowe.

Kawerna (Wikipedia)
Pusta przestrzeń, zagłębienie w skale, powstałe w wyniku procesów naturalnych rozpuszczania składników skalnych, z jednoczesnym usuwaniem zwietrzeliny. W masywie Sobiesza powstają wzdłuż pęknięć, szczelin w granicie.

[1] kawerna w chalcedonie

Więcej o Cichej Dolinie w keszach OC: Sztolnie w Piotrowych Skałach, Piknik z kuniem
 

ŻYŁY APLITOWE W CICHEJ DOLINIE

Czy żyły aplitowe mogły być (?)źródłem pozyskiwania kwarcu do wyrobu szkła w leśnej hucie w Cichej Dolinie? Oto jest pytanie!!!

Znajdują się w wielu skałkach po obu stronach Cichego Potoku (niem. Quirl-Bach). Występują w obrębie granitu porfirowego (z dużymi parakryształami skalenia - te powstają głęboko pod ziemią z wolno stygnącej magmy). Utworzyły się już po zastygnięciu większości magmy, z resztek magmy zawierającej substancje krystalizujące w najniższych temperaturach (głównie krzemionka). Te gorące i lekkie roztwory wnikały w spękania powstałe podczas zastygania i w tych ograniczonych przestrzeniach doszło do szybkiej krystalizacji.

Przykłady występowania żył, które można obejrzeć zdobywając kesza: w skałkach z okapem (przechodzą przez skałkę bazową - podstawa okapu, i dalej, przez okap); w pionowej ściance granitowej nad kaskadami Cichego Potoku (klamra w wierzchołkowej części ścianki); w skałce "koala z hasłem w oku" (widoczna z trzech stron - spaja "ucho koali" z resztą skały; mała, zagłębiona w skale, jakby "zabrakło" magmy wypełniającej szczelinę - chyba nie zespoliła się ze skałą i po zwietrzeniu częściowo wypadła; rozdwojona jak proca).

Ciekawe skałki oraz "zwierzęta": rekin w letargu przywalony okapem z żyłą; przyłbica” - kulista „głowa” granitu z widoczną tylną częścią przyłbicy, poniżej ścieżki, na przeciwko kesza - wietrzenie o liniach kulistych i "odchodzenie zaokrąglonej przyłbicy" – to może zaskoczyć; "ryba" pilnująca hasła


Podobno rekin odwrócony do góry brzuchem, nieruchomieje (wpada w letarg) i staje się bezbronny; czy widzisz w skałce odwróconego rekina, przywalonego okapem? Ma na podbrzuszu wyrytą pięciocyfrową liczbę dziesiętną.


Z OSTATNIEJ CHWILI (I'2018)
Kolejny świerk złamał się i padł na ścieżkę, tym razem pomiędzy keszami "Sztolnie..." a "Żyła aplitowa". Trzeba uważać i nie pchać się w Cichą Dolinę jak wieje mocny wiatr. Na zaśnieżonej ścieżce, po jednym dniu, pełno już śladów butów, bucików i psich łap - sporo piesków wyciągay swych opiekunów na spacer. A w poprzek ścieżki, czasem wzdłuż, pełno tropów saren; należy pamiętać, że tu prowadzamy psy na smyczy.

GRATULACJE DLA PIERWSZYCH ZDOBYWCÓW
FTF
: rudymaniek
STF: rubin&Nannette
TTF: borek99

problem: GiPS tu niepewny (wysokie skały i drzewa, głęboka dolinka) - momentami pływa jak zraniony rekin;

o keszu: zawartość: logbook, certyfikaty; ołówek, informacja, jak odnaleźć hasło oraz na wymianę: sygnalizator amazon, "orzeszek" z krzyżem z Nuns Valley, Madeira, i kamyk z tufu wulkanicznego z plaży na Stromboli, wyrzucony przez wulkan Stromboli, obrobiony przez morskie fale

bezpieczeństwo: podejmując kesza trzymaj się ścieżki i uważaj na zwisające zimą z okapu sople lodu; nie ma potrzeby kopać, wyrywać kamienie, wspinać się na skały, kesza proszę odkładać ostrożnie, tak by go nie zgnieść

certyfikaty:

  • łącznie 20: FTF, JUNIOR FTF, STF, TTF i 16 Certów Znalazcy; do uzupełnienia nick i data znalezienia kesza
  • podejmowanie certów przy znalezieniach grupowych: grupa Seniorów - tylko jeden cert; grupa Seniorów i Juniorów - jeden cert dla Seniorów i odpowiedni cert dla każdego Juniora (Junior to keszer, który z racji wieku keszuje pod opieką dorosłego)

jak zdobyć hasło: informację znajdziesz w keszu (będzie przekroczenie Cichego Potoku); jeśli znajdziesz kesza, ale nie hasło - dokonaj wpisu ''Komentarz'' (zmienisz na wpis ''Zdobyta'' po uzyskaniu hasła); jeśli kesz zaginie, a dokonasz reaktywacji w oryginalnym miejscu i prześlesz zdjęcie z miejscem ukrycia w centrum kadru - wówczas prześlę hasło do zalogowania

mile widziane w logu: hipoteza dot. powstania hasła, zastosowania klamry albo źródeł pozyskiwania kwarcu do produkcji szkła, także zdjęcia skalnych zwierząt i ciekawych żył aplitowych oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"

zdjęcia w opisie kesza: [1] Wikipedia; pozostałe własne

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
SPOJLER: rekin w letargu oraz okap i żyła
parakryształy skalenia (za rekinem); granit porfirowy
przyłbica - wietrzenie (?) ''sferowe''
wielka żyła, obok dziwna klamra
SPOJLER: pilnuje hasła
SPOOJLER: koala z hasłem
kawerny
żyła ''od ucha''
żyła ''ukryta''
żyła rozwidlona