Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
UCHAŃKA - kopiec bitwy pod Dubienką - OP8P6G
Eigenaar: grafen
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 172 meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 14-10-2017
Gemaakt op: 14-10-2017
Gepubliceerd op: 14-10-2017
Laatste verandering: 25-10-2017
9x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
27 x Bekeken
8 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: wuja michal
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kopiec zmienił nazwę z KOPCA TADEUSZA KOŚCIUSZKI NA kopiec bitwy pod Dubienką.

O Powstaniu Kościuszkowskim, tutaj:

https://www.bryk.pl/wypracowania/historia/xviii-wiek/3980-powstanie-kosciuszkowskie-1794r.html

W związku z dwusetną rocznicą  od śmierci ( zmarł 15 października 1817 r w Solurze( Szwajcaria),Tadeusza Kościuszki, polskiego i amerykańskiego generała oraz uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.Inżyniera wojskowego,  najwyższego naczelnika wojsk polskich podczas insurekcji 1794 roku.Dla upamiętnienia tej postaci,  instaluję 4 skrzyneczki (OP8P6H, OP8P6J,OP8P6K) obok obiektów związanych z postacią mających związki z tym wydarzeniem historycznym na terenie województwa lubelskiego. Zapraszam do odwiedzenia tych skrzyneczek i zapoznania się z historia tych miejsc.

Kopiec T. Kościuszki w Uchańce, usytuowany jest na skraju nadbużańskich  łąk w gminie Dubienka, powiecie Chełm.Upamiętnia bitwę pod Dubienką, stoczoną 18 lipca 1792 roku, pomiędzy wojskami ( dywizją)T.Kościuszki a wojskami rosyjskimi gen. Mikołaja Kachowskiego.W bitwie tej poległo około 900 polskich żołnierzy Rosjanie stracili około 2 tys. zabitych i rannych.Kopiec ten , podobnie jak inne kopce na tym terenie były niszczone przez najeźdźcę. Po raz pierwszy powstał na fali wielkich manifestacji patriotycznych w 1861 roku.W sierpniu tego roku odbyła się w Dubience uroczystość zorganizowana głównie przez studentów medycyny z Warszawy. Udział w niej wzięło wiele tysięcy ludzi, szczególnie z   Podlasia, Hrubieszowskiego i Wołynia. Rozpoczęto wówczas sypanie kopca w Uchańce, upamiętniającego bitwę pod Uchańką .Po nabożeństwie i przemówieniach , tłum mieszkańców w takt orkiestry , śpiewając narodowe pieśni ruszył do odległej o 4 km Uchańki.Na czele pochodu kroczył stary polski wiarus niosący sztandar z wyszytymi symbolami zniewolenia ojczyzny. Po przybyciu na miejsce płomienne kazanie wygłosił unicki ksiądz Jakunda.Następnie w miejscu gdzie miał stanąć usypany kopiec , delegacje składały przywiezioną ziemię.Uroczystość odbywała się w podniosłej atmosferze, towarzyszyła jej muzyka i śpiewano patriotyczne pieśni.Obecna była także krewna T.Kościuszki, którą owacyjnie witano.W tym czasie młoda hrabianka Załuska , chodząc z tacą wśród ludzi , zbierała pieniądze i biżuterię na budowę kopca.W dniu tym usypano niewielki kopiec, na którym ustawiono krzyż,. Jednak nie istniał on długo, gdyż władze carskie nakazały zniwelować cały teren.W 1905 r., w bardziej sprzyjających warunkach politycznych, wzniesiono w tym samym miejscu kolejny kopiec. Na jego zwieńczeniu umieszczony był krzyż z cierniową koroną. Ten monument przetrwał do I wojny światowej.Po odzyskaniu niepodległości powstał nowy, wysoki na 6 m kopiec.Na jego szczycie umieszczono pomnik T.Kościuszki i pamiątkową tablicę. Był on odwiedzany przez liczne grupy młodzieży zwłaszcza harcerskiej.Również i on został zniszczony , tym razem w 1942 r. przez Niemców i Ukrainców.W lipcu 1957 r. z inicjatywy grona nauczycieli.W Dubieńce utworzono Gminny Komitet Odbudowy Kopca Kościuszki. Do prac związanych z budową włączyło się Hrubieszowskie Towarzystwo Regionalne.Po wielu latach starań, zbieraniu funduszy i pracy wyłonił się- czwarty już - istniejący do dziś kopiec, którego odsłonięcie i poświęcenie odbyło się 24 lipca 1966 r.. Na wierzchołek monumentu wysokiego na około 10 m, o średnicy około 30 m prowadzą betonowe schody.Pomnik na kopcu tworzą trzy dziesięciometrowe szyny, połączone w górnej części tablicami - z portretem T.Kościuszki, białym orłem i Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W 1992 r., na wniosek Komitetu Obchodów 200 rocznicy bitwy pod Dubienką, w trzeciej tablicy wprowadzono zmiany polegające na usunięciu wizerunku żołnierza Armii Czerwonej i żołnierza polskiego z datą 1944r.

U podnóża kopca umieszczona jest tablica pamiątkowa rozpoczynająca się dwuwierszem Marii Konopnickiej: Pod miasteczkiem, pod Dubienką/Wszedł Kościuszko nam Jutrzenką. Następnie jest informacja: :18 LIPCA 1792 R. T. KOŚCIUSZKO NA CZELE WOJSK KORONNYCH STOCZYŁ BITWĘ Z WOJSKAMI ROSYJSKIM IW OBRONIE KONSTYTUCJI 3 MAJA I NARODOWEJ SUWERENNOŚCI.Bitwa ta obfitowała w wiele dramatycznych chwil,ze względu na znaczną przewagę rosyjską. po wyczerpaniu wszelkich środków oporu,Kościuszko późnym wieczorem zarządził odwrót"

Grzegorz Gill. Kopce w krajobrazie kulturowym Polski. s.138.

Mały pojemnik szklany po lewej stronie kopca( stojąc twarzą przed schodami).

Nie trzeba kopać., ale rękawiczki mogą się przydać.

Powodzenia.

 

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
2
3
strefa poszukwań kesza
Logs: Gevonden 9x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs